FANDOM


TVBook
Ślio wspomniany Got występuje Sk występuje Nm występuje Udw występuje Tzs występuje

Ser Kevan Lannister - rycerz i członek rodu Lannisterów, drugi syn lorda Casterly Rock i namiestnika Zachodu Tytosa Lannistera i Jeyne z rodu Marbrand, młodszy brat lorda Tywina Lannistera i jego prawa ręka. Starszy brat Genny, Tygetta oraz Geriona, kuzyn Joanny, Stafforda, Damon Lannisterów oraz Lynory Hill. Mąż Dorny Swyft, ma z nią czworo dzieci, Lancela, Willema, Martyna i córkę Janei, stryj Cersei, Jaime'a, Tyriona, Tyreka oraz Joy Hill, wuj Cleos, Lyonel, Tiona i Walder Freyów oraz Davena, Cerenny, Myrielle i Damiona Lannisterów. Lord Regent Królestwa i Protektor Królestwa. Przez wiele lat Kevan był najbliższym z braci Tywina, tym bardziej że w odróżnieniu od pozostałych zdecydował się nie iść własną drogą a lojalnie stać przy Tywinie. Pomagał starszemu bratu w odbudowie potęgi Casterly Rock. Z czasem zyskał wysoką pozycje w domu Lannisterów, po śmierci Joanny stał się faktycznym wykonawcą planów Tywina oraz zarządcą Casterly Rock. W czasie Wojny Pięciu Królów towarzyszył swemu bratu w czasie kampanii, po bitwie nad Czarnym Nurtem zasiadł w małej radzie króla Joffreya I Baratheona jako starszy nad prawami. Po śmierci Tywina zrozpaczony Kevan popada w konflikt z swoją bratanicą która nie jest w stanie utrzymać pokoju w królestwie. Kevan zostaje pozbawiony jakich kolwiek wpływów oraz odesłany na Zachód. Kiedy sytuacja w królestwie jest coraz bardziej nie ciekawa oraz kiedy Cersei zostaje uwięziona przez Wiarę, Kevan wraca do stolicy. Lannister zostaje Lordem Regentem Królestwa oraz Protektorem Królestwa biorą w opiekę nowego króla Tommena I Baratheona. Kevan doprowadza do stabilizacji sytuacji, unormuje stosunki z Wiarą oraz odbudowuje sojusz z Tyrellami. Zostaje zamordowany przez Varysa i jego ptaszki aby nie dopuścić do odbudowy królestwa.

W telewizyjnej adaptacji Gra o tron jest grany przez Iana Geldera.

Charakterystyka Edytuj

Kevan jest już dobrze po pięćdziesiątce, nie jest uważany za szczególnie przystojnego. Jest gruby, ma zaokrąglone ramiona i jasną skórę, jak każdy Lannister ma zielone oczy i złote włosy, mana masywną linie szczęki na której rośnie mu złota broda którą sobie krótko przycina, zaczyna łysieć, a jego włosy cofnęły się na głowę zostawiając wypukłe czoło.

Choć mówi się, że Kevan nie myśli, tylko Tywin, to wcale nie jest głupi, on po prostu uznał wyższość swego brata w młodym wieku. Kevan zawsze wykonywał wolę i obowiązki swego brata, co oznaczało, że przez większość swego życia żył w jego cieniu, w przeciwieństwie do swych młodszych braci Tygetta i Geriona którzy zawsze próbowali wybić się z pod cienia brata. Kevan zaakceptował rolę którą mu przyszło zdać jako młodszemu bratu i podczas kiedy Tygett gorzkniał coraz bardziej a Gerion coraz więcej się bawił Kevan zdobywał uznanie brata, nagrody, bogactwo i wpływy.

Kevan jest obowiązkowy, rozsądny i roztropny oraz doświadczony politycznie i strategicznie, jest dobrym dyplomatą. Choć stał w cieniu swego brata, bardzo go kochał, tak samo, jak swoje młodsze rodzeństwo, kochał również swoje dzieci i żonę.

Choć zawsze żył w cieniu brata i był kimś w rodzaju domowego rycerza, Kevan przed wszystkie swoje lata zgromadził wielki osobisty majątek i dysponował własną siłą. To sprawiło że mimo oficjalne słabej pozycji, jest uważany za człowieka numer 2 w rodzie Lannisterów, zważywszy na jego wpływy, umiejętności i doświadczenie.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Kevan urodził się 245 o.P.[1] w Casterly Rock, jako drugi syn chylącego się ku upadkowi lorda Casterly Rock i namiestnika Zachodu Tytosa Lannistera i Jeyne Marbrand. Jego starszym bratem był Tywin, a młodszym rodzeństwem Tygett, Genna i Gerion. Jako że Kevan był drugim synem, nie mógł odziedziczyć Casterly Rock, więc postanowił zostać rycerzem.

Kiedy 260 o.P. wybuchła wojna dziewięciogroszowych królów król Jaehaerys II Targaryen wezwał swych chorąży do przeciwstawieniu się armii pretendenta do Żelaznego Tronu Maelys I Blackfyre. Lord Tytos odpowiedział na wezwanie i zebrał armię, jednak, jako że sam nie był wojownikiem, pozostał w Casterly Rock zaś jedenastotysięczną armię pozostawił swemu bratu, ser Jasonowi Lannisterowi, a razem z nim wysłał swych synów Tywina, Kevana i Tygetta jako giermków. Kevan miał 15 lat kiedy walczył na Stopniach przeciwko Blackfyreom. Dla wszystkich trzech braci wojna przyniosła bardzo wiele, za zasługi Tywin i Kevan zostali pasowani na rycerze (Tygett pozostał jeszcze giermkiem), zdali sobie jednak sprawę w jakim złym stanie jest ich ród oraz jak ich przestrzegają inni. Trzej bracia postanowili zmienić to, i odbudować potęgę rodu Lannisterów. Po powrocie do Casterly Rock Tywin odsunął swego ojca od rządów i przejął faktyczną władze nad Zachodem, zaś jego bracia zajęli jego miejsce przy jego boku. Tywin swe rządy rozpoczął od zbierania należnych rodowi pożyczonych pieniędzy, to właśnie Kevan miał egzystować ściąganie długów z rodów. W przypadku jeśli jakiś ród obecnie nie miał pieniędzy na spłatę długu, musiał oddać zakładnika do Casterly Rock jako gwarancje spłacenia długu w przyszłym terminie. W ten sposób Kevan poznał lady Dorne Swyft, córkę ser Harys Swyft, który odesłał swą córkę w charakterze zakładniczki do Kevana jako gwarancje spłaty długu. Po pewnym czasie Kevan zakochał się w Dornie.

Prawa ręka Tywina Edytuj

Podobnie jak jego rodzeństwo został przyćmiony przez sławę Tywina, jednak w odróżnieniu od swego rodzeństwa współpracował i wspomagał Tywina. Kevan stał się jego najbliższym powiernikiem i jego prawą ręką oraz rycerzem domowym swego brata.

Choć Kevan nie posiada ziemi dysponuje pewnymi dochodami, a za wierną służbę bratu Tywin wynagradzał go bardzo hojnie, a i jego ojciec w spadku nie zapomniał o swych dzieciach i zapisał mu kosztowności, dzięki temu Kevan stał się dosyć bogaty, miał sporo złota i utrzymywał około 200 rycerzy oraz mógł tę liczbę powiększyć – choć nie doceniany, to miał środki i wpływy (za samo jego złoto mógł wynająć wielu najemników i wolnych). Mimo że przez wielu Kevan bywał niedoceniany, to jest wielu możnych którzy cenią go sobie za sprawność organizacyjną, rozsądek i mądrość, a tym bardziej ceni go za jego umiejętności zakulisowego wpływania na sytuacje. W młodości Kevnn był znanym rycerzem turniejowym, brał udział w wielu turniejach Westeros.

Po ściągnięciu należności Casterly Rock, Kevan dostał za zadanie dbanie o bezpieczeństwo zachodu, miał się rozprawiać z bandytami i banitami oraz innymi wichrzycielami którzy łamali prawo.

Po 274 o.P. pozycja i wpływ Kevana na Tywina stał się jeszcze większy po śmierci jego ukochanej żony lady Joannie Lannister i narodzinach jego karłowatego syna Tyriona. Wtedy też w Casterly Rock gościła delegacja Dorne, z księżną Dorne i jej mężem oraz jej dziećmi Elią Martell i Oberynem Martellem, z propozycją małżeństwa bliźniaków Cersei i Jaimego, ponieważ Tywin był w żałobie i nic nie obchodzili go nowi goście, to właśnie Kevan musiał zająć się Dornijczykami i ich rozrywkami. Po śmierci Joanny Kevan stał się prawą ręką Tywina i powiernikiem wszystkich jego planów i decyzji.

Kevan jako rycerz uczestniczył w wielu turniejach, w 276 o.P. w turnieju w Lannisporcie. Walczył raz w Królewskiej Przystani jednak został pokonany przez Thorosa z Myr ze swym ognistym mieczem.

Kevan ożenił się z Dorną Swyft, najstarszą córką ser Harysa Swyfta, razem z nim miał czwórkę dzieci : najstarszego syna Lancela (283 o.P.), który został giermkiem króla Roberta Baratheona, bliźniaków Willema, Martyna, którzy również zostali giermkami i krótko przed wojną urodziła mu się córka Janei (297 o.P.).

Wojna Pięciu Królów Edytuj

Kampania w Dorzeczu Edytuj

Po tym, kiedy lady Catelyn Stark porwała i uwięziła Tyriona, był to wstęp do rozpoczęcia Wojny Pięciu Królów, wtedy też Tywin postanowił ruszyć na Dorzecze, aby ukarać Tullych za zniewagę na Lannisterach. Razem z Tywinem na wojnę wyruszył także Kevan, pozostawiając swoją żonę i nowo narodzoną córkę na zachodzie, zabierając jednak ze sobą swych bliźniaczych synów, aby ci służyli jako giermkowie. Jest razem ze swym bratem, kiedy przybywa do nich uwolniony z doliny Tyrion razem ze swymi wojownikami klanowymi. Wtedy też pod opieką Kevana znalazł się młody giermek, który uniknął stryczka, Podrick Payne, pochodzy z młodszej gałęzi rodu Payne. Kevan przydzieli chłopaka do swego bratanka Tyriona jako jego giermka. W bitwie nad Zielonymi Widłami ser Kevan dowodził środkiem armii Lannisterów. Po zwycięskiej bitwie Tywin dowiaduje się że Robb Stark wyruszył do Riverrun, aby rozbić armię ser Jaimego Lannistera. Tywin narzuca morderczy marsz, aby spróbować zatrzymać Starka, a Kevan towarzyszy mu w tym marszu. Jednak marsz na nic się nie zdaje, ponieważ armia Jaimego jest rozbita, a on sam w niewoli Starków. W bitwie w Szepczącym Lesie został pochwycony do niewoli syn Kevna – Willem. Po klęsce Jaimego, Tywin postanawia wycofać się, a Kevan razem z nim ma wycofać się do Harrenhal. Tywin wydaje rozkazy Kavenowi, aby ten przygotował ser Gregora Clegane’a, Amory’ego Lorcha i Dzielnych Kompanionów do wymarszu i palenia Dorzecza.

Po inwazji Robba Starka na Krainy Zachodu, Kevan towarzyszy Tywinowi w jego próbie przedarcia się na zachód. Bierze udział w bitwie u Brodów. Po opóźnieniach pod Kamiennym Młynem do Lannisterów dochodzą wieści, że Stannis Baratheon zagraża stolicy, Kaven towarzyszy bratu w powrocie do stolicy. Nieopodal stolicy armia Lannisterów zastaje zmierzającą również do stolicy armię Tyrellów z Reach, dowodzoną przez synów lorda Mace Tyrell, ser Garlan i ser Loras Tyrellów. Oba rody były związane sojuszem, który został zawarty prze Tyriona po śmierci Renlyego Baratheona. Wspólna armia Zachodu i Reach uderzyła na oblegającą stolicę armie Baratheonów, co ostatecznie przypieczętowało zwycięstwo koalicji Róży i Lwa.

Służba w Małej Radzie króla Joffrey I Edytuj

Po bitwie nad Czarnym Nurtem nadchodzi czas wynagrodzenia stroików Żelaznego Tronu. Wśród osób które zostają chojnie wynagrodzone jest również Kevan, mimo iż ten cały czas w czasie ceremonii wspomaga brata. Kevan obejmuje pozycje starszego nad prawami w małej radzie króla Joffreya. Z kolei najstarszy syn Kevana, Lancel zostaje mianowany lordem Darry, mimo iż jest bardzo poważnie rany w wyniku ran jakie odniósł w obronie stolicy. Kevan na polecenie Tywina zwalnia resztę ludzi wynajętych przez Tyriona oraz ich wynagradza, co sprawia że karzeł traci swoich własnych odpowiedzialnych tylko przed nim ludzi.

Wojna jednak ma dla Kevana bardzo gorzkie żniwo i jest dla niego pełna zmartwień. Kiedy w Riverrun lord Rickard Karstark dokonuje samosądu za zabicie jego synów, do stolicy przylatuje ptak z informacją że lord Karstark w odwecie za swoich synów zamordował młodego syna Kevana, Willema oraz jego siostrzenica Tiona Freya. Kevan jest z rozpaczą i załamany śmiercią syna, tym bardzie że obecnie jeden jego syn Willem nie żyje, z kolei rana Lancela nie chce się zagoić, przestraszony Kevan ciągle czuwa przy łożu syna oraz opiekuje się nim. Z kolei ostatni syn Kevana, najmłodszy Martyn jest więźniem Starków w Riverrun i cudem uniknął śmierci.

5304e85ed92e45a05d342d8bef6f8d42

Ser Kevan Lannister

Kevan odsuwa się od spraw królestwa pochłonięty sprawami osobistymi, opieką nad synami oraz zmartwieniami. Widząc załamanie brata Tywin musi polegać odtąd bardziej na swym synu Tyrionie niż bracie, który umiera obecnie ze strachu o swoich dwóch synów. Tywin przystaje na prośby Kevana który prosi swego brata o wymianę jeńców. Lord Lannister wymienia Martyna na schwytanego niedawno Robetta Glovera pana Deepwood Motte. To wydarzenie bardzo cieszy Kevana który powoli zaczyna otrząsać się z letargu i rozpaczy.

Kevan powoli dochodzi do siebie kiedy dowiaduje się że jego trzeciemu synowi nic nie grozi z kolei stan jego najstarszego syna jest stabilny oraz powoli się poprawia. Kevan bierze udział w ślubie swojego bratanka Tyriona Lannistera z lady Sansą Stark, bierze udział również w weselu gdzie tańczy z kilkoma damami w tym i z panią młodą.

Ser Kevan jest świadomy wszystkich planów Tywina oraz jego sojuszu z Freyami oraz Boltonami. Nie jest zbyt mocno zaskoczony wieściami o Krwawych Godach. Jest jednak szczerze przerażony sugestią króla Joffreya, odnośnie przysłania mu głowy króla Robba Starka aby mógł on ją pokazać na swoim weselu oraz kazać ją pocałować siostrze zmarłego Sansie Stark. Kevan jest tym szczerze zszokowany i zniesmaczony. Na mocy nowego sojuszu z Freyami, najstarszy syn Kevana ma poślubić lady Amerei Frey, najstarszą córkę Merretta Freya oraz Mariya Darry (córki poprzedniego lorda Darryego). To małżeństwo ma wzmocnić prawa Lancela do zamku oraz ziem Darrych.

Kevan jest obecny na weselu króla Joffreya z Margaery Tyrell. Jest świadkiem wszystkich zdarzeń, w tym również śmierci króla i oskarżeniem Tyriona przez Cersei o królobójstwo. Po uwięzieniu karła Kevan staje się pośrednikiem pomiędzy nim a Tywinem. Choć Kevan jest zszokowany oskarżeniami i bardzo niechętnie jest nastawiony wobec oskarżeń, jednak z czasem upływu procesu i manipulacji królowej Kevan staje się wobec bratanka coraz bardziej chłodny i nieprzyjazny powoli wierząc w oskarżenia na nim ciążące. W pewnym momencie Tyrion i Kevan urządzają sobie rozmowę w trakcie której starszy nad prawami przekazuje karłowi propozycje jego ojca, przyzna się on do winy wyrazi skruchę w zamian za co ojciec zachowa go przy życiu i odeśle do Nocnej Straży, w czasie rozmowy Kevan przyznaje się że naprawę bardzo mocno kocha swego brata i jest wobec niego lojalny. Tyrion jednak się nie zgadza na propozycje ojca zamiast tego decyduje się na próbę walki w które jego reprezentantem będzie książę Oberyn Martell. Walka między Martellem a ser Gregorem Cleganem czempionem królowej kończy się klęską Martella który zostaje brutalnie zamordowany tym samym przypieczętowując śmierć Tyriona który zostaje skazany.

Kevan pracuje dalej z Tywinem, nowe wydarzenia wymagając działań, szczególnie na polu z Dorne, gdzie po śmierci Czerwonej Żmiji relacje znacząco się pogorszyły. W między czasie kiedy do stolicy wraca Jaime Lannister, który popada w konflikt z ojcem Kevan ponownie pełni role mediatora między ojcem a synem. Razem z Tywinem ofiarowują Jaimemu miecz z Valyriańskiej stali przekuty z miecze rodowego rodu Starków Lodu. Bracia mają nadzieje że poprawi to relację, jednak zgorzkniałemu i pozbawionemu ręki Królobójcy dar tej wydaje się kpiną. Kevan opiekuje się dokumentami i pomaga przy ich zatwierdzaniu przez nowego króla Tommena I Baratheona.

Śmierć brata i konflikt z Cersei Edytuj

W między czasie Tyrion zostaje uwolniony przez Jaimego oraz lorda Varysa (który zostaje do tego przymuszony). Uwolniony Tyrion jednak udaje się do Wieży Namiestnika i tam morduje swego ojca lorda Tywina Lannistera następnie ucieka.

Kevan jest jedną z pierwszych osób która zostaje poinformowana o śmierci Tywina, młodszy brat jest załamany tą wieścią, tym bardziej że morderstwo popełnił jego bratanek. Kevan czuwa i modli się za brat, pilnując jego ciała. Kevan uspokaja również kłócących się przy ciele swego ojca Jaimego i Cersei.

W następnym dniach Kevan poważnie dotknięty przez zdarzenia które na niego spadły, a przede wszystkim nękany przez widmo śmierci brata i syna oraz nie mogąc znaleźć języka porozumienia z najstarszym synem Lancelem Kevan robi się coraz bardziej zgorzkniały i zmęczony. Co wyraźnie się odbija w jego zachowaniu i wyglądzie, a osoby mu bliskie zaczynają się martwić o starszego Lannistera.

Lord Regent i śmierć Edytuj

Po śmierci Tywina Cersei proponuje mu stanowisko Królewskiego Namiestnika, ten jednak odmawia, chcąc być Regentem. Po upadku Cersei i jej aresztowaniu mianowany właśnie Regentem króla Tommena. Ginie w epilogu Tańca ze Smokami, zamordowany przez Varysa i jego „ptaszki”.

Małżeństwo i potomstwo Edytuj

Kevan poślubił lady Dorna Swyft, najstarszą córkę ser Harysa Swyfta, razem z nią miał czworo dzieci.


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.