FANDOM


Serial występuje Got występuje Sk występuje Nm występuje Tzs wspomniany

Jon Umber, znany również jako Greatjon Umber lub po prostu Greatjon – lord Ostatniego Domostwa i pan rodu Umber. Ma kilku synów i córek, najstarszym jest Jon zwany Smalljon, jest bratankiem Morsa i Hothora Umberów. Jest uważany za nieustraszonego wojownika, lojalnego wobec rodu Starków i prawą rękę Robba Starka. W serialu rolę Greatjona odgrywa Clive Mantle.

Wygląd i charakter Edytuj

Greatjon jest niezwykle wysoki, ma 7 stóp wzrostu (2,1 metra), jest silnie umięśniony i szeroki w barach, jest potężnym wojownikiem. Uważany za jednego z najsilniejszych ludzi w Westeros.

Greatjon jest bardzo hałaśliwy, dumny, zaciekły, nieustraszony i lojalny. Walczy wielkim i brzydkim mieczem dwuręcznym. Jego szacunek jest zarezerwowany jedynie dla ludzi którzy w jakiś sposób mu zaimponują (np Robb Stark kiedy ukarał go za jego arogancję). W walce uchodzi za doskonałego wojownika i dowódcę, który wykona każde nawet najtrudniejsze zadanie, jednak braku subtelności i przebiegłości, i choć jest idealny wojownikiem i wodzem, słabo sobie radzi jako samodzielny dowódca czy dyplomata. Ze względu na niesamowite rozmiary Jon jest człowiekiem którego upicie jest niemalże niemożliwe, Greatjon mimo surowości jest dość przystępnym człowiekiem, rzadko kiedy zachowuje formalności a na ucztach lubi śpiewać. Z tego względu przez wielu jest uważany za prostego i durnego.

Historia Edytuj

Lata przed Wojną Edytuj

Jon Umber jest panem Ostatniego Domostwa, najdalej wysuniętego domu na północ, przez co jego rodzina żyje w cieniu Muru i jest atakowana przez Dzikich, którzy łupią ich od Ery Świtu. Umberowie zawsze słynęli z wielkiej lojalności wobec Domu Starków. Tak samo pan tego domu, Jon Umber, pozostał niezachwianie lojalny swemu suzerenowi. Ze względu na niezwykłą wysokość Jon został przezwany Greatjonem (co jest swego rodzaju tradycją wśród Umberów że członkowie tego rodu noszą najróżniejsze przydomki). W czasie swego panowanie nad Ostatnim Domostwem ożenił się i spłodził kilku synów i córek, jego najstarszym synem i dziedzicem jest Jon Umber znany jako Smalljon.

Wojna Pięciu Królów Edytuj

Po tym, gdy lord Eddard Stark został uwięziony przez Lannisterów i oskarżony o zdradę, jego syn Robb Stark zwołał swoje chorągwie do wyprawy na południe, Greatjon, wypełniając swój obowiązek, zabrał swoich ludzi, swego dziedzica i pozostałych synów i kilku braci, aby odpowiedzieć na wezwanie swego seniora. Pod jego nieobecność Jon wyznacza swych dwóch stryjów: Morsa Umbera Wronojada i Hothera Umbera Kurwistracha, na kasztelanów Ostatniego Domostwa, aby władali wspólnie do jego powrotu.
Greatjon

Greation bez dwóch palców

W Wintefell Edytuj

Po przybyciu do Winterfell Greatjon podważa autorytet młodego Robba, jako że ten nie ma doświadczenia i jest 14 letnim chłopcem. Umber posuwa się nawet do tego, że grozi zabraniem swych sił do domu, jeśli Robb nie przydzieli mu miejsca w straży przedniej. Na to młody Stark odpowiedział, że jeśli tak uczyni, to kiedy skończy rozprawiać się z Lannisterami, wyciągnie go z jego zamku i powiesi jako wiarołomcę. Wściekły Umber odpowiada mu, że jest tak zielony, że aż sika na zielono i próbuje zaatakować Starka, jego plany krzyżuje wilkor Robba, Szary Wicher, który atakuje Greatjona i odgryza mu dwa palce. Po tym zajściu Greatjon nie żywi uraz do Robba i deklaruje, że jest prawdziwym Starkiem, staje się jego prawą ręką i najzagorzalszym oraz najlojalniejszym wasalem i przekonuje pozostałych lordów do poparcia jego sprawy, grożąc im, że jeśli tego nie uczynią, to Szary Wicher coś im odgryzie.
Robb-Stark-and-Greatjon-Umber-robb-stark-29539531-1496-1071

Robb Stark i Jon Umber na naradzie w Fosie Calin

Fosa Callin Edytuj

Po dotarciu do ostatniego przystanka na północy, Fosy Cailin i przybyciu posiłków, Greatjon proponuje Robbowi, aby ten od razu zaatakował lorda Tywina Lannistera, który najechał już Dorzecze, argumentując to tym, że tylko przez zaskoczenie uda im się rozbić siły Tywina. Robb jednak zamierza ruszyć na pomoc Riverrun, a Greation w jego planach ma odwrócić uwagę od jego oddziałów i poprowadzić atak na Tyiwna. Jednak kiedy do fosy dociera matka Starka, lady Catelyn Stark, odwodzi go od tego pomysłu argumentując to tym, że Greation jest nieustraszony, ale jednak do walk z Tywinem jest potrzebny ktoś inny. Robb decyduje się więc na lorda Roosea Boltona.

Bitwa w Szepczącym Lesie i Bitwa Obozów Edytuj

Po wyruszeniu z Bliźniaków, Umber wyrusza razem z Robbem do Rivenrrun i prowadzi przednią straż. Walczy w Bitwie w Szepczącym Lesie i Bitwie Obozów, gdzie razem ze swymi ludzi podpala wieże oblężnicze. Jest obecny na naradzie w Rivenrrun, gdzie po śmierci lorda Eddarda Starka lordowie Północy i Dorzecza naradzają się co teraz zrobić. Greation w środku narady przypomina, że ma dosyć, aby Północą władali południowcy i ogłasza swego suwerena Królem Północy, po czym klęka przed nim i składa mu hołd. Za jego przykładem idą wszyscy lordowie Północy i Tridentu.

300px-John Matson greatjon

Lord Greatjon

Wprawa na Zachód Edytuj

Jon Umber jest obecny w czasie, kiedy jego nowy król przekazuje warunki pokoju do ser Cleosa Freya. Po ich przekazaniu krzyczy głośno „Król Północy, Stark, Stark”. Będąc pewnym, że warunki zostaną odrzucone, Robb postanawia uderzyć na Lannisterów, ale w ich własnym domu: decyduje się na najazd na Krainy Zachodu. Greation, jako jego prawa ręka i najważniejszy dowódca, wyrusza razem z nim, bierze udział w zwycięskiej bitwie pod Oxcross, gdzie zostaje całkowicie rozbita nowa armia Lannisterów pod wodzą kuzyna i szwagra lorda Tywina, ser Stafforda Lannistera. Po tym zwycięstwie Greation ma za zadanie przejąć kopalnie złota Lannisterów i cały ich urobek. Oblega, a następnie przejmuje Castamere, Nunn Deep i Pendric Hills. Po szturmie i przejęciu Turni, do Greation pierwsze dochodzą wieść, że przyjaciel króla, Theon Greyjoy zaatakował północ i zdobył Winterfell, a następnie zabił jego dwóch młodszych braci Brana i Rickona Starków. Załamanego króla próbuje pocieszyć opiekująca się nim Jeyne Westerling. Spędza z nim noc, a następnego dnia Robb Stark bierze z nią ślub. To małżeństwo łamie umowę pomiędzy Starkami i Freyami, w zamian za pomoc Freyów, Robb zobowiązał się do poślubienia jednej z córek lorda Waldera Freya.

6219420-greatjon umber ffg 2883

Lord Umber

Powrót do Dorzecza i Krwawe Gody Edytuj

Po powrocie do Riverrun Freyowie opuszczają Robba. Umber zaproponował, aby za to ich zaatakować, jednak Robb odrzucił taką ewentualność. Greation, chcąc pomóc swemu królowi, oferuje Freyom w zastępstwie swego króla dwóch swych wujów Morsa i Hothera, którzy szukają żon. Po ponownym zawarciu ugody z Freyami przypieczętować ją ma ślub lorda Riverrun i wuja króla Edmurego Tullyego z córką lorda Waldera Roslin Frey. Greation prowadzi przednią straż do Bliźniaków. W planach Robba, który zamierzał odzyskać Fose Callin i Północ, Greation miał poprowadzić atak frontalny na Fosę, aby odwrócić uwagę Żelaznych Ludzi. W czasie wesela Merrett Frey, Petyr Frey i ser Whalen Frey piją razem z nim, w czasie wesela wychodzi na jaw spisek Freyów i Boltonów, którzy zabijają Młodego Wilka, jego matkę i większość żołnierzy, jednak Greation ma zostać wzięty żywcem, a pijący z nim Freyowie mieli go upić do tego stopnia, by uniemożliwić mu walkę, jednak nie udaje im się to. Greation stawia opór i zabija jednego człowieka, rani dwóch i odgryza ucho ser Leslynowi Haigh. Zostaje jednak wzięty żywcem, a jego syn i następca Jon Umber (Smalljon) ginie, próbując bronić króla Robba.

Po jego uwięzieniu dom Umber stoi przed trudnym wyborem, jego wujowie muszą poprzeć nowego Namiestnika Północy, lorda Roosea Boltona, aby uratować swego bratanka, jednak nie chcą walczyć dla Boltonów i wciąż pozostają wierni Starkom. Jego wuj, Kurwistrach, zabiera więc 300 ludzi i bardzo niechętnie przysięga lojalność Boltonwi, aby nie dopuścić do śmierci Greationa, lord Roose uznaje, że ich lojalność jest bardzo niewielka i tylko to, że Freyowie trzymają jego bratanka, zmusza go do walki po jego stronie. Drugi wuj Jona, Wronojad przyłącza się do króla Stannisa Baratheona.

Rodzina Edytuj

Wiadomo, że Greation ma kilku synów i córek oraz braci, nie wiadomo jednak w jakiej ilości, jego najstarszym synem jest Jon Umber (Smalljon), ale po jego śmierci nie wiadomo, kto jest dziedzicem Ostatniego Domostwa.

Cytaty Jona Umbera Greatjona Edytuj

Pan ojciec uczył mnie zawsze, że należy karać śmiercią tego, kto wyciągnie miecz przeciw swemu lordowi, ale ja myślę, że ty chciałeś tylko pokroić moje mięso.
— Robb
Twoje mięso, jest cholernie twarde.
— Jon
Wkrótce, za przeproszeniem, wsadzimy miecz w tyłek Tywinowi Lannisterowi, a potem szybko uwolnimy Neda.
— Jon do lady Catelyn Stark


Cytaty o Jonie Umberze Greatjonie Edytuj

Myślałem, że mnie zabije. Widziałeś jak rzucił Halem, jakby to był Rickon.
Twój ojciec powiedział mi kiedyś, że nie zna nikogo bardzie nieustraszonego od Greatjona.


Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew

Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.