FANDOM


TVBook
Serial występuje

Król Joffrey I Baratheon (wym. /'dʒɒfɹi bə'ɹæθiən/) – drugi król z dynastii Baratheonów zasiadający na Żelaznym Tronie. Chociaż większość wierzy, że jest on najstarszym synem króla Roberta Baratheona i królowej Cersei Lannister, Joffrey to w rzeczywistości bękart zrodzony z kazirodczego związku Cersei z jej bliźniaczym bratem, ser Jaime’em Lannisterem z Gwardii Królewskiej. Jest starszym bratem Myrcelli i Tommena Baratheonów, mających takie samo pochodzenie.

Biografia Edytuj

Tło Edytuj

Joffrey jest uważany za najstarszego syna i dziedzica króla Roberta Baratheona i królowej Cersei Lannister, którzy zawarli polityczne małżeństwo po tym, jak Robert odebrał Żelazny Tron siłą z rąk Obłąkanego Króla Aerysa II Targaryena. W rzeczywistości jego ojcem jest ser Jaime Lannister, brat królowej i członek Gwardii Królewskiej. Jego jedyni biologiczni dziadkowie, Tywin i Joanna Lannisterowie, byli kuzynostwem pierwszego stopnia.

Joffrey dziedziczy po swojej matce jej cechy wyglądu i osobowości, a jego jasne włosy są subtelną wskazówką, że nie jest tak naprawdę Baratheonem, którzy zawsze posiadali czarne włosy, nawet jeśli z tego rodu pochodził tylko jeden rodzic. Sama Cersei wspomniała kiedyś Catelyn Stark, że miała kiedyś czarnowłose dziecko, które zmarło przedwcześnie, przed narodzinami Joffreya[1]. Zazwyczaj towarzyszy mu jego zaprzysiężona tarcza, groźny Sandor Clegane, znany lepiej jako Ogar. Jeszcze przed wstąpieniem na tron Joffrey jest rozpieszczony, arogancki, tchórzliwy, dziecinny i sadystyczny, choć ukrywa te cechy przed zdobyciem władzy. Te cechy pogłębiają się po śmierci Roberta i jego koronacji.

Sezon 1 Edytuj

Winter is Coming joffrey looks at sansa

Młody Joffrey flirtujący z Sansą Stark w Winterfell.

Książę Joffrey towarzyszy swoim rodzicom w Winterfell i zostaje zaręczony z Sansą Stark w ramach planu króla Roberta, aby połączyć krwią Baratheonów i Starków. Obydwoje wydają się być zadowoleni z tej perspektywy, a Joffrey jest czarujący i uprzejmy w stosunku do Sansy[3].

Nie okazuje jednak współczucia, kiedy Bran Stark spada z wieży i jest poważnie ranny, przez co zostaje ukarany fizycznie przez swojego wuja Tyriona, zanim nie składa wyrazów współczucia wobec rodziców chłopca[1].
Joffrey 1x02

Joffrey zostaje pogryziony przez Nymerię.

Podróżując przez królewski trakt do Królewskiej Przystani, Joffrey odbywa z Sansą spacer, podczas którego napotyka jej młodszą siostrę, Aryę, ćwiczącą walkę mieczem z prostaczkiem Mycahem. Książę widzi w tym szansę na zabawienie się kosztem chłopca, który jest zbyt przerażony, aby się poruszać. Joffrey oskarża go o napaść na szlachetnie urodzoną dziewczynę i zaczyna atakować jego twarz swoim mieczem. Rozwścieczona Arya uderza księcia, pozwalając chłopcu rzeźnika uciec. Kiedy Joffrey odwraca się w jej stronę i zaczyna jej grozić, jej wilkor, Nymeria, reaguje w obronie swojej pani i szarpie prawe ramię księcia, a Arya wyrzuca jego miecz do rzeki. Joffrey błaga o życie. Sansa oferuje mu pomoc, ale książę jest na nią zły, ponieważ widziała go tak słabego i pokonanego. Później kłamie na temat incydentu i mówi, że został zaatakowany w niesprowokowany sposób. Król Robert wie, iż jego syn łże i jest zniesmaczony faktem, że pozwolił rozbroić się małej dziewczynce, ale zgadza się zapomnieć o tym wydarzeniu w zamian za śmierć Nymerii. Kiedy nie może zostać znaleziona, w zamian zostaje stracona wilkorzyca Sansy, Dama[1]. W Królewskiej Przystani Joffrey mówi swojej matce, jak poradzi sobie z ludźmi z północy, kiedy ta zajmuje się jego ranami. Książę sugeruje zajęcie Winterfell, ciężkie opodatkowanie ludności i zmuszenie ich wojowników do wstąpienia do „królewskiej armii”. Cersei naświetla niedokładności w jego planie i ostrzega Joffreya, że król musi być ostrożny w wybieraniu swoich bitew. Mówi synowi, że „każdy poza nami jest wrogiem”. Zachęca również księcia, do zrobienia czegoś miłego dla Sansy, aby odzyskać jej przychylność[4].
Cersei-joffrey

Joffrey i jego matka, królowa Cersei Lannister.

Lord Eddard Stark odkrywa po pewnym czasie, że Joffrey nie jest synem króla Roberta i jego prawowitym następcą, badając historię rodziny i zdając sobie sprawę, że czarne włosy są cechą dominującą Baratheonów. Królewski namiestnik zaczyna zdawać sobie sprawę, że książę może być tak naprawdę owocem kazirodczego związku pomiędzy jego matką a „wujem” Jaime’em Lannisterem. W międzyczasie Joffrey odzyskuje uczucie Sansy, ofiarowując jej naszyjnik[5].

Kiedy król Robert Baratheon zostaje ciężko raniony w wyniku wypadku podczas polowania, rozmawia z Joffreyem na łożu śmierci i mówi mu, że mógł być lepszym ojcem.

Cersei & Joffrey 1x07

Joffrey jako król.

Joffrey odziedzicza Żelazny Tron i nakazuje dokonania przygotowań do koronacji w ciągu dwóch tygodni. Eddard odmawia uznania roszczeń księcia do korony. Przedstawia on przedśmiertne orędzie Roberta, czyniące z niego regenta i protektora królestwa, aby zwiększyć swój autorytet, ale Cersei rozdziera dokument, twierdząc, że jest nieważny wraz ze śmiercią poprzedniego króla. Eddard spodziewa się, że lord Petyr Baelish i Janos Slynt ze złotych płaszczy aresztują Cersei i Joffreya, ale zostaje zdradzony. Królewski namiestnik zostaje pojmany, a reszta jego straży przybocznej oraz domowników zostaje zamordowana[6]. Sansa także zostaje uwięziona, ale Aryi udaje uciec się z miasta dzięki jej nauczycielowi Syrio Forelowi. Pod wpływem matki Joffrey dymisjonuje ser Barristana Selmy’ego z Gwardii Królewska i mianuje swojego „wuja”, ser Jaimego Lannistera, jej nowym lordem dowódcą. Stary rycerz jest zszokowany, ponieważ królewscy gwardziści są zaprzysiężeni, aby służyć do końca życia, a zwolnienie jednego z jej członków jest prawnie niemożliwe. Ser Barristan jest następnie obrażany przez członków królewskiego dworu i wyciąga swój miecz, ale po chwili napięcia rzuca go u stóp Żelaznego Tronu i pogardliwie mówi „chłopcu”, aby go stopił i dodał do reszty.

Joffrey wysłuchuje próśb Sansy dotyczących jej ojca i zgadza się okazać lordowi Eddardowi litość, jeśli ten przyzna się do zdrady i odrzuci swoje stwierdzenia, że młody król nie ma praw do tronu. Sansa zapewnia go, że tak zrobi[7].
Ned's execution

Joffrey podczas egzekucji lorda Eddarda Starka.

Joffrey jest obecny pod Wielkim Septem Baelora podczas publicznego procesu lorda Eddarda Starka, który, ze względu na zagrożenie życia Sansy, przyznaje się do zdrady i oznajmia, że Joffrey jest prawowitym królem. Joffrey, grając przed tłumem, oznajmia, iż matka i narzeczona nakłaniają go do oszczędzenia życia lorda Starka i wysłania go na Mur (umowa została opracowana przez królową Cersei, lorda Varysa, wielkiego maestera Pycelle’a, Wielkiego Septona i Yorena – czekającego w tłumie, aby zabrać go ze sobą). Joffreyowi kazano oszczędzić namiestnika, ale zaskakuje wszystkich, mówiąc, że jego matka i narzeczona mają słabe serca oraz kobiecą naturę, podczas gdy on nie ma litości dla zdrajców. Nakazuje ser Ilynowi Payne’owi, aby przyniósł mu głowę Eddarda. To zaskakujące wydarzenie przeraża Sansę, która próbuje jeszcze rozpaczliwie błagać o życie swego ojca, ale także zarówno Cersei, jak i małą radę, ponieważ wiedzą, że doprowadzi to do wojny. Królowa desperacko błaga syna, aby ponownie rozważył swój wyrok, a Varys także podbiega do króla. Joffrey odmawia posłuchania ich, a ser Ilyn wykonuje rozkaz, ścinając Eddarda jego własnym mieczem i powodując, że Sansa omdlewa z szoku[8].

Kilka dni później Joffrey występuje przed swoim dworem. Marillion śpiewa piosenkę, którą napisał o królu Robercie i królowej Cersei, która zawiera słowa mówiące, iż dzik mógł rozpruć wnętrzności Roberta, ale to „lwica w jego łożu” (herbem Lannisterów jest lew) wyrwała jego jaja. Joffreyowi nie podoba się utwór i zawarte w nim obelgi przeciwko jego rodzicom. Zmusza minstrela do wyboru między usunięciem rąk i języka, po czym nakazuje ser Ilynowi natychmiastowe wykonanie rozkazu, wyrywając język barda przed całym przerażonym dworem. Król i jego strażnicy wyprowadzają Sansę z sali tronowej, a on oświadcza jej, że pozostanie zakładniczką i go poślubi; mimochodem wspomina również, iż jego matka wspomniała, że powinien zrobić jej dziecko, gdy tylko Sansa doświadczy pierwszego krwawienia miesięcznego. Docierają na zamkowe mury, gdzie na długich kolcach zamocowanych jest kilka głów – jedna z nich okazuje się należeć do Neda Starka. Kiedy Sansa jest zbulwersowana, Joffrey ze złością wskazuje na inne ostrze, z głową septy Mordane, twierdząc, że niepotrzebnie zabił też jej osobistą septę.

Joffrey

Joffrey dręczy Sansę po śmierci jej ojca.

Sansa przypomina mu wtedy o obietnicy okazania miłosierdzia jej ojcu, ale Joffrey stwierdza, że było to miłosierdzie, ponieważ pozwolił mu szybko umrzeć. Potem Joff zmusza ją do spojrzenia na odcięte głowy i mówi jej, że podaruje jej również głowę Robba, jeśli zostanie pokonany przez Lannisterów, co skłania ją do odpowiedzi „A może on podaruje mi twoją?”.

Joffrey jest wściekły, ale powstrzymuje się od uderzenia, mówiąc, iż według jego matki król nigdy nie powinien uderzyć swojej pani – więc nakazuje zrobić to ser Merynowi Trantowi z Gwardii Królewskiej, który dwukrotnie mocno uderza Sansę w twarz. Staje ona za Joffreyem na przejściu, najwyraźniej myśląc o zepchnięciu go, choć oznaczałoby to jej śmierć. Ogar zdaje sobie z tego sprawę i powstrzymuje ją pod pretekstem wytarcia krwi z jej wargi.

Joffrey pyta później Petyra Baelisha i Varysa o rozpoczęcie pierwszego spotkania małej rady[9].

Sezon 2 Edytuj

Sezon 3 Edytuj

Sezon 4 Edytuj

Sezon 7 Edytuj

Osobowość Edytuj

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów * Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci

* – pojawia się jako ciało.

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.