FANDOM


To jest artykuł o postaci z sagi Pieśń lodu i ognia. Możesz być także zainteresowany postacią Talisy Stark, której wątek fabularny przejmuje.

Królowa Jeyne Stark z Rodu Westerling – najstarsza córka i drugie dziecko lorda Gawena Westerlinga i lady Sybell Spicer, siostra Raynalda, Eleyny i Rollama, żona króla Północy Robba Starka i wdowa po nim. W serialu jej postać zamienia Talisa Maegyr z Volantis, odgrywana przez Oonę Chaplin.

Wygląd i charakter Edytuj

Jeyne jest nieśmiałą, uprzejmą, dobrze wychowaną i ładną dziewczyną. Jest szczupła i ma szerokie biodra, twarz w kształcie serca, kasztanowe loki i brązowe oczy.

Jeyne bardzo kochała swego męża, króla Robba Starka i za wszelką cenę chciała dać mu dzieci, co jednak się nie udało. Po jego śmierci jest w głębokiej żałobie i nie chce oddać pamiątkę po nim.

Historia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Jeyne urodziła się jako najstarsza córka lorda Turni, Gawena Westerlinga i lady Sybell Spicer w 283 o.P., w tak samo dumnym, co słabym rodzie Westerlingów. Jeyne ma dwójkę młodszego rodzeństwa – siostrę Eleyne i brata Rollama oraz starszego brata Raynalda. Wychowana w rozpadającej się Turni, była blisko związana ze swym wujem i kasztelanem Turni, ser Rolphem Spicerem. W młodości lord Gawen proponował, aby Jeyne i Eleyne wyszły za bliźniaków ser Kevana Lannistera, brata lorda Tywina Lannistera, jednak ser Kevan odmówił z powodu wątpliwej linii matki (jej rodzina pochodziła od kupców).

Szturm Młodego Wilka na Turnię Edytuj

Turnia – siedziba rodu Westerlingów – leżała na trasie króla Północy, gdy ten zdobywał zachód. Została ona szybko zdobyta. Wtedy też Jeyne poznała Robba Starka, który został jej przyniesiony z powodu rany (został trafiony strzałą w bok). Jeyne zajęła się młodym królem opiekując się nim i lecząc jego rany, kazała nawet przenieść go do swych komnat. Jest obecna gdy lord Jon Umber przynosi wieści, że przyjaciel Starka, Theon Greyjoy zdobył Winterfell i zabił jego młodszych braci – Brana i Rickona Starków. Załamanego i pogrążonego w rozpaczy króla Jeyne próbuje pocieszyć, dochodzi między nimi do zbliżenia. Następnego dnia Młody Wilk postanowią ją poślubić, ponieważ pozbawiając ją dziewictwa nie chciał jej zhańbić. W ten sposób złamał przysięgę daną lordowi Walderowi Freyowi (miał poślubić jego córkę).

Królowa Północy Edytuj

Po ślubie Robba i Jeyne, do sprawy Starków przyłączają się biedni Westerlingowie – młoda żona wnosi w posagu swemu królowi 50 ludzi (w tym 12 rycerzy). Król zaczyna otaczać się swą nową rodziną, jej najstarszego brata Raynalda trzyma cały czasy przy sobie, a jej młodszy brat Rollan zostaje jego giermkiem. Robb zabiera wuja i matkę Jeyne do Riverrun aby zaprezentować ją swej matce, lady Catelyn Stark. Po dotarciu do Riverrun, Freyowie  dowiadują się o ślubie z Westerlingówną, wpadają we wściekłość i opuszczają Młodego Wilka.

Jeyne i Robb spędzają ze sobą bardzo dużo czasu, starając się o dziecko. Jej matka podaje jej eliksiry na płodność, jednak pomimo ciężkich wysiłków nic im się nie udaje. Jeyne poświęca duża czasu dla męża i stara się być dla niego dobrą żoną, jednak jest bardzo zaniepokojona z powodu problemów Robba i tego że cały czas chodzi smutny. Wyznaje to swej teściowej chcąc prosić ją o radę, ta proponuje aby była cierpliwa i wyrozumiała, co Jeyne bierze sobie do serca. Jest obecna na pogrzebie lorda Hostera Tully, gdzie składa kondolencje lady Catelyn i wyznaje, że żałuje że nie miała czasu go poznać.

Kiedy nowa umowa zostaje zawarta pomiędzy Frey’ami a Starkami, jej warunkiem jest małżeństwo nowego lorda Riverrun Edmure’a Tully’ego, z córką lorda Freya Roslin Frey. Robb wyrusza razem ze swym wujem na ślub pozostawiając Jeyne w Riverrun aby nie drażnić lorda Waldera pod opieką ser Bryndena Tullya. Robb żegna się dwa razy ze swą żoną w zamku, ta na koniec dogania jego zastęp na szlaku i prosi go aby mogła ruszyć razem z nim. Pomimo że się nie zgadza, Robb ponownie żegna się czule z żoną.

Na Krwawych Godach Freyowie zabijają jej męża i jej brata. Jeyne zostaje uniewinniona przez Żelazny Tron, ponieważ jej matka spiskowała przeciwko Starkom wraz z lordem Tywinem Lannisterem. Po śmierci Robba Jeyne wpada w głęboką żałobę.

Wdowa Edytuj

Jeyne pozostaje w Riverrun pod opieką ser Bryndena Tully’ego razem z siostrą, młodszym bratem oraz matką. Czarna Ryba broni zamku w imieniu swego zmarłego króla, jednak, pojmany na Godach, lord Edmure rozkazuje poddać zamek. Na mocy umowy Turni i Casterly Rock, córki Westerlingów mają zostać wydane za lordów, a najstarszy syn lorda Gawena ma poślubić nieślubną bratanicę lorda Tywina, Joy Hill. Ser Jaime Lannister zastrzega, że Jeyne będzie mogła wyjść za mąż dopiero za 2 lata, ponieważ jeżeli zbyt szybko urodziłaby dziecko, ludzie mówiliby że to dziecko Młodego Wilka. Jeyne, ku niezadowoleniu matki, przez cały czas wspomina męża, sprzeciwia się woli matki oraz nie chce oddać korony Robba, jako że był to prezent od zmarłego męża. Wychodzi również na jaw, że jej matka specjalnie podawała jej antykoncepcyjne mikstury, aby Jeyne nie zaszła w ciążę ze Starkiem. Jeyne ma zostać zabrana do Turni gdzie ma spędzić 2 lata. Ser Jaime wydaje specjalne polecenia, aby w razie jej ucieczki została zabita. Przed odjazdem Jaime zauważa, że Jeyne w geście żałoby po Robbie i buncie wobec matki zrzuca z siebie ubranie.

Małżeństwo Edytuj

Jeyne poślubiła lorda Winterfell, króla Północy i Dorzecza Robba Starka, małżeństwo to zawarto z miłości w Turnii 299 o.P. Nie doczekali się potomków.

 Cytaty Jeyne Edytuj

Kochałam go
— Jeyne do swojej matki lady Sybeli Spicer o uczuciu do męża.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.