FANDOM


TVBook
Serial występuje

Jeor Mormont – 997 lord dowódca Nocnej Straży. Przed dołączeniem do Nocnej Straży był głową rodu Mormont i lordem Wyspy Niedźwiedziej.

Syn Jeora, Jorah, odziedziczył po ojcu tytuły, ale zhańbił się, sprzedając niewolników i uciekł do Wolnych Miast. W rezultacie siostra Jeora Maege przejęła rodzinne tytuły. Wiele lat później Jeor mianuje Jona Snow, nowego członka Nocnej Straży, swoim osobistym zarządcą, przygotowując go w ten sposób do zostania swoim następcą. Zaczyna także widzieć w bękarcie przybranego syna i daje mu Długi Pazur, starożytną broń swojego rodu.

Chcąc zbadać pogłoski o zbieraniu się wolnych ludzi i obserwacjach białych wędrowców, Mormont prowadzi za Mur wielką wyprawę zwiadowczą, zostaje jednak zabity podczas buntu w twierdzy Crastera, kiedy część jego ludzi ludzi buntuje się przeciwko niemu po uprzednim zabiciu Crastera.

Biografia Edytuj

Jeor Mormont, zwany Starym Niedźwiedziem, jest lordem dowódcą Nocnej Straży, którą rządzi ze swojej kwatery głównej w Czarnym Zamku. Jeor był niegdyś lordem Wyspy Niedźwiedziej i głową rodu Mormont, dopóki nie zrzekł się tych tytułów na rzecz swojego syna, ser Joraha Mormonta, i dołączył do Nocnej Straży. Szybki wspiął się w górę, zostając lordem dowódcą. Jego syn Jorah zhańbił się, sprzedając niewolników i uciekł do Wolnych Miast, pozostawiając rządzenie Wyspą Niedźwiedzią siostrze swojego ojca, Maege.

Sezon 1 Edytuj

LordMormont

Lord Mormont, lord dowódca Nocnej Straży.

Lord dowódca Mormont obserwuje trening nowych rekrutów i rozmawia z Tyrionem Lannisterem o ich braku zasobów. On i maester Aemon proszą później, aby karzeł przedstawił królowi i królowej informacje o ich problemach oraz zapytał o ich pomoc[1].

Jeor przeprowadza ceremonię zaprzysiężenia nowych rekrutów do Nocnej Straży, przypominając im o honorze ich zakonu. Lord dowódca wybiera Jona Snow, nieślubnego syna lorda Eddarda Starka, na swojego osobistego zarządcę. Po wyznaczeniu profesji, Jon jest początkowo niezadowolony, ponieważ zawsze chciał być zwiadowcą, tak jak jego wuj Benjen, ale Samwell Tarly sugeruje, że w ten sposób Stary Niedźwiedź chce go przygotować do zostania swoim następcą[2].

Lord dowódca Mormont zostaje wezwany, kiedy ciała Othora i Jafera Flowersa zostają odkryte na północ i sprowadzone z powrotem do Czarnego Zamku. Sam zauważa, że nie zgniły, co Jeor komentuje słowami, że choć Tarly jest tchórzem, nie jest głupi. Później Stary Niedźwiedź otrzymuje przez kruka wiadomość, iż Eddard został uznany za zdrajcę i aresztowano go. Wzywa Jona i przekazuje mu te informacje na temat jego rodziny. Jeor rozumie uczucia zaniepokojenia bękarta, zapewniając go o bezpieczeństwie jego sióstr, ale przypominając mu też o jego obowiązkach. Później Snow próbuje dźgnąć ser Allisera Thorne’a, po tym, jak ten drwi z jego rodziny i nazywa ich zdrajcami. Mormont jest tego naocznym świadkiem i ogranicza Jona do jego komnat. Tej nocy Stary Niedźwiedź wkracza do swoich komnat, aby odnaleźć tam swojego zarządcę walczącego z upiorem, wskrzeszonym Othorem. Jon dźga nieumarłego, ale ten podnosi się i wyciąga miecz przeciwnika ze swojego brzucha. Jon rzuca w końcu w niego lampą Jeora, podpalając upiora[3].

Jon and Jeor

Jeor Mormont dziękuje swojemu zarządcy Jonowi Snow za ocalenie jego życia, podarowując mu rodowy miecz Mormontów Długi Pazur.

Dziękując Jonowi za jego czyn i zaczynając widzieć w nim przybranego syna, Mormont daje mu valyriański miecz Długi Pazur, dziedzictwo rodu Mormont. Jeor uprzednio podarował go swojemu synowi i dziedzicowi, ser Jorahowi Mormontowi, ale ten zostawił miecz, kiedy odszedł na wygnanie, opuszczając Westeros w niełasce[4].

Jon próbuje opuścić Czarny Zamek i dołączyć do armii swojego brata Robba po tym, jak dowiaduje się o egzekucji Eddarda, ale zostaje przekonany do zostania przez swoich przyjaciół. Jeor zdaje sobie sprawę z próby dezercji bękarta, ale odmawia ukarania go, mówiąc, że ważniejsze jest to, iż powrócił. Mormont mówi mu, że prawdziwe niebezpieczeństwo i zagrożenie dla Siedmiu Królestw pochodzi od białych wędrowców i upiorów zza Muru, a nie od nadchodzącej wojny domowej, i prosi Jona o pomoc. Stary Niedźwiedź planuje poprowadzić Nocną Straż za Mur, odnaleźć zaginionego Benjena Starka i wyeliminować zagrożenie stwarzane przez Innych. Snow dołącza do grupy lorda dowódcy, kiedy opuszczają Czarny Zamek[5].

Sezon 2 Edytuj

Sezon 3 Edytuj

Sezon 4 Edytuj

Sezon 5 Edytuj

Sezon 6 Edytuj

Sezon 7 Edytuj

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.