FANDOM


Ślio wspomniany Got wspomniany Sk wspomniany Nm wspomniany Tzs wspomniany

Król Jaehaerys II Targaryen – szesnasty król z dynastii Targaryenów zasiadający na Żelaznym Tronie. Był drugim synem króla Aegona V Targaryena i królowej Bethy Blackwood[3], młodszym bratem Duncana Targaryena oraz starszym bratem Shaery, Daerona i Rhaelli Targaryen. Jaehaerys ożenił się ze swoją młodszą siostrą Shaerą zgodnie z valyriańską tradycją, wbrew woli swego ojca i możnych królestwa. Razem ze swoją siostrą żoną miał dwoje dzieci : króla Aerysa II Targaryena i królową Rhaellę Targaryen, był również także dziadkiem Rhaegara, Viserysa oraz Daenerys Targaryen. Jaehaerys został królem Siedmiu Królestw po śmierci swojego ojca oraz starszego brata Duncana w wyniku tragedii w Summerhall. Jego krótkie panowanie było uważane za całkiem udane, w czasie jego panowania raz na zawsze wygasło zagrożenie ze strony Blackfyre'ów gdyż w ostatniej wojnie dziewięciogroszowych Królów zginął ostatni pretendent tego rodu do korony Maelys I Blackfyre.

W serialu Gra o tron postać Jaehaerysa II została całkowicie usunięta z historii. Jego miejsce pośród potomstwa Aegona V zostało przypisane jego powieściowemu synowi, Aerysowi, który zaczął władać w momencie koronacji Jaehaerysa.

Wygląd i osobowość Edytuj

Jaehaerys był chorowity, blady i wątły, miał duże fioletowe oczy i włosy sięgające do ramion. Nosił koronę swojego dziada Maekara I. Przez całe życie cierpiał na różne dolegliwości[4]. Miły i mądry, ale chorowity, Jaehaerys zmarł w młodym wieku, mając 37 lat.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Książę Jaehaerys Targaryen urodził się w 225 o.P. jako drugi syn króla Aegona V Niespodziewanego i królowej Bethy Blackwood. Miał dwóch braci – starszego Duncana i młodszego Daerona oraz dwie młodsze siostry – Shaerę i Rhaellę.

Ojciec Jaehaerysa, król Aegon V Targaryen, nabrał głębokiej niechęci do tradycji kazirodczych małżeństw Targaryenów i zapragnął zerwać z tym zwyczajem. W związku z tym Jaehaerys został zaręczony w 237 o.P. z Celią Tully, córką lorda Riverrun. Jednak od najmłodszych lat Jaehaerys był zakochany w swojej młodszej siostrze, księżniczce Shaerze, która również go pragnęła. Król Aegon i królowa Betha zauważyli to i zaniepokoili się. Zrobili wszystko, aby oddzielić dwoje rodzeństwa, ale to tylko pogłębiło ich namiętność[5].

Podczas gdy Jaehaerys miał poślubić lady Celię Tully, księżniczka Shaera od 237 o.P. była zaręczona z Luthorem Tyrellem, dziedzicem Wysogrodu[5]. Kiedy starszy brat Jaehaerysa i Shaery, książę Duncan, zerwał w 239 o.P. swoje zaręczyny z córką lorda Lyonela Baratheona z Końca Burzy i poślubił prostą dziewczyną, zwaną Jenny ze Starych Kamieni, zakochane w sobie rodzeństwo zwróciło na to uwagę. Duncan został zmuszony do wyboru pomiędzy Żelaznym Tronem i pozycją następcy a swoją nową żoną. Król Aegon ostatecznie zaakceptował ten związek, chociaż Duncana wykluczono z linii sukcesji[5].

Jaehaerys i Shaera postanowili w 240 o.P. podążyć śladami Duncana. Wymknęli się swoim strażom, wzięli potajemny ślub i skonsumowali małżeństwo. Aegon nad tym rozpaczał, ale czuł, że nie ma wyboru, ponieważ małżeństwo zostało skonsumowane. Został zmuszony do złagodnienia wobec pragnień swoich dzieci, a jednocześnie do poradzenia sobie z gniewem i zranioną dumą rodów Tully i Tyrell[5].

Idąc za ich przykładem, młodszy brat Duncana i Jaehaerysa, książę Daeron, również zerwał swoje zaręczyny, co znaczyło, że wszyscy synowie króla Aegona V pobrali się z miłości, na co zgodził się sam król, ponieważ jego małżeństwo zostało zawarte w podobny sposób[6].

W 244 o.P. Jaehaerys i Shaera doczekali się pierwszego dziecka, syna, któremu nadali imię Aerys. Dwa później urodziła im się córka, księżniczka Rhaella.

Podczas gdy Jaehaerys ożenił się z miłości, nakazał później swojemu synowi, księciu Aerysowi, i córce, księżniczce Rhaelli, wziąć ze sobą ślub, mimo że żadne z nich tego nie chciało. Leśna wiedźma, przyprowadzona na dwór przez Jenny ze Starych Kamieni, przepowiedziała, że książę, którego obiecano narodzi się z ich linii[7]. Król Aegon V był sfrustrowany decyzją syna, ale pozwolił Jaehaerysowi na ślub pomiędzy jego dziećmi[5]. Pierworodny syn Aerysa i Rhaelli, książę Rhaegar, urodził się w 259 o.P., w tym samym dniu, kiedy miała miejsce tragedia w Summerhall, w wyniku której zginęło wielu członków rodu Targaryen, w tym król Aegon V Targaryen i jego najstarszy syn, książę Duncan Targaryen.

Rządy nad Siedmioma Królestwami Edytuj

Jaehaerys wstąpił na tron w wieku 34 lat. Mimo młodego wieku jego rządy były krótkie, trwały zaledwie 3 lata[4]. Dalbridge, który dołączył później do Nocnej Straży, służył w młodości Jaehaerysowi II jako giermek[8].

Najbardziej znaczącym wydarzeniem, jakie miało miejsce za panowania Jaehaerysa II, była wojna dziewięciogroszowych królów. Konflikt zapowiadał się już od jakiegoś czasu[5]. Banda Dziewięciu zajęła Stopnie, a Jaehaerys bał się, że wykorzystają wyspy jako bazę do rozpoczęcia wojny z Siedmioma Królestwami. Pomimo bycia najmniej wojowniczym synem Aegona V, Jaehaerys udowodnił, że jest w stanie obronić państwo przed pretendentem Blackfyre’ów, Maelysem Monstrualnym[4]. Chcąc raz na zawsze skończyć z zagrożeniem w postaci Blackfyre’ów, król zebrał armie Żelaznego Tronu[4]. Jaehaerys chciał osobiście dowodzić atakiem na Maelysa, ale jego namiestnik, lord Ormund Baratheon, doradził władcy, aby pozostał w Królewskiej Przystani. Zamiast tego lord Baratheon sam poprowadził atak. W 260 o.P. wojska Targaryenów wylądowały na trzech ze Stopni, a wojna trwała przez większość tamtego roku[4]. Na końcu młody rycerz, ser Barristan Selmy, zabił Maelysa w pojedynku[4][9][10]. Po śmierci Maelysa reszta Bandy Dziewięciu straciła zainteresowanie Westeros i powróciła do swoich domen[4].

Ze względu na swój delikatny stan zdrowia, Jaehaerys był uważany przez wielu za słabego, ale ser Barristan Selmy, który został przez niego wcielony do Gwardii Królewskiej[9], uważał inaczej. Panowanie Jaehaerysa II trwało zaledwie 3 lata, ale przez ten krótki okres czasu władał on dobrze. Udowodnił, że jest zdolnym królem, przywracając w królestwie porządek, kończąc zagrożenie ze strony Blackfyre’ów i pojednując się z wieloma wielkimi rodami, które stały się niezadowolone z rządów jego ojca[4]. W 262 o.P., pod zaledwie 3 latach na tronie, król Jaehaerys II Targaryen zmarł po krótkiej chorobie, skarżąc się na nagłą duszność. W momencie śmierci miał 37 lat[4].

Wydarzenia z książek Edytuj

„Nawałnica mieczy” Edytuj

Arstan Białobrody wspomina Jaehaerysa w rozmowie z Daenerys Targaryen. Dany jest zaskoczona faktem, że Arstan znał jej dziada i będzie mógł jej opowiedzieć o jej rodzinie, o ludziach, od których pochodzi. Białobrody opowiada jej również o ukrytym obłędzie w jej rodzinie i że Jaehaerys powiedział mu kiedyś, iż obłęd i wielkość to dwie strony tej samej monety[11].

„Taniec ze smokami” Edytuj

W Meereen ser Barristan Selmy wyjawia Daenerys, że jej dziad, Jaehaerys II, zaaranżował małżeństwo pomiędzy jej rodzicami, księciem Aerysem i księżniczką Rhaellą.

Po zniknięciu Daenerys ser Barristan myśli, że to jego nieszczęścia prześladują go w nocy, z których jednym jest król Jaehaerys II, którego swoim zdaniem zawiódł, ponieważ stał w białym płaszczu obok Żelaznego Tronu, kiedy obłęd pochłaniał syna Jaehaerysa, króla Aerysa II. Ser Barristan wspomina, że stał, widział i słyszał, ale nic nie zrobił.

W sali audiencyjnej Wielkiej Piramidy w Meereen, kiedy odcięta głowa admirała Groleo zostaje zaprezentowana królowi Hizdahrowi zo Loraqowi, ser Barristan spogląda w kierunku tronu, zastanawiając się, jak królowie, którym służył, zareagowaliby na tę prowokację. Dochodzi do wniosku, że nawet Jaehaerys, przez wielu uważany za słabego, kazałby aresztować Krwawobrodego i yunkijskich handlarzy niewolników[12].

Cytaty Edytuj

Król Jaehaerys rzekł mi kiedyś, że obłęd i wielkość są dwiema stronami tej samej monety. Powiedział, że za każdym razem, gdy rodzi się nowy Targaryen, bogowie rzucają w górę monetę i świat wstrzymuje oddech, by zobaczyć, na którą stronę ona spadnie.
Jaehaerys. Staruszek znał mojego dziadka.
— Przemyślenia Daenerys Targaryen[11].


Przypisy Edytuj

 1. o.P. – od Podboju Aegona.
 2. Gra o tron”, Dodatek.
 3. Świat lodu i ognia”, dodatek: Drzewo genealogiczne Targaryenów.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 4,8 Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Jaehaerys II.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Aegon V.
 6. Taniec ze smokami”, rozdział 67, Niszczyciel królów.
 7. Taniec ze smokami”, rozdział 23, Daenerys IV.
 8. Starcie królów”, rozdział 56, Theon V.
 9. 9,0 9,1 Taniec ze smokami”, rozdział 55, Gwardzista Królowej.
 10. Nawałnica mieczy”, rozdział 67, Jaime VIII (III).
 11. 11,0 11,1 11,2 Nawałnica mieczy”, rozdział 71, Daenerys VI (II).
 12. Taniec ze smokami”, rozdział 59, Odsunięty rycerz.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.