FANDOM


Książę Jacaerys Velaryon, zwany Jace – pierwszy syn i spadkobierca, królowej Rhaenyry Targaryen i jej pierwszego męża ser Laenora Velaryona, dziedzica i syna lorda Corlysa Velaryona. Po koronacji matki jako jej dziedzic został księciem Smoczej Skały i spadkobiercą Żelaznego Tronu. Jego braćmi byli Lucerys i Joffrey Velaryonwie oraz Aegon i Viserys Targaryenowie. Smokiem Jacaerysa był Vermax.

Wygląd i charakter Edytuj

Jacaerys, podobnie jak jego bracia, miał brązowe włosy i oczy oraz zadarty nos. Ze względu na to, że nie odziedziczył cech ani Targaryenów, ani Velaryonów uważa się, że jego ojcem był ser Harwin Strong.

Historia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Jacaerys urodził się 114 o.P.[1], jako pierwszy syn księżniczki Smoczej Skały i dziedziczki Żelaznego Tronu, Rhaenyry Targaryen oraz jej pierwszego męża, ser Laenora Velaryona. Zostało mu nadane imię zwyczajowe w rodzinie Velaryonów, Jacaerys. Jako że z wyglądu nie przypominał ani Targaryena, ani Velaryona, uważa się, że jego prawdziwym ojcem zamiast Laenora (który był homoseksualistą), był ser Harwin Strong, członek Straży Miejskiej Królewskiej Przystani.

Jacaerys odebrał staranne wychowanie. Jego młodszym rodzeństwem byli Lucerys Velaryon i Joffrey Velaryon. Jako że był królewskiej krwi, królewskim dekretem jego dziadka, Viserysa, nadano Jacaerysowi jajo smoka, później z jaja wykluł się smok Vermax, którego dosiadał Jace.

W wieku sześciu lat stracił ojca, a jego matka, zgodnie z tradycjami dawnej Valyri, poślubiła swego stryja i stryjecznego dziadka Jacaerysa, owdowiałego księcia Daemona Targaryena. Ze związku Daemona i Rhaenyry urodziło się dwóch synów, przyrodnich braci Jacaerysa, Aegon Targaryen i Viserys Targaryen. Jace prawdopodobnie utrzymał dobre stosunki ze swymi braćmi, tak samo, jak z ojczymem.

Jace, jako najstarszy syn Rhaenyry i Laenora, był dziedzicem obu swoich dziadków, Żelaznego Tronu Viserysa i Driftmarku lorda Corlysa Velaryona. To sprawiało, że odziedziczyłby fortunę obu rodów, jego matka jednak zdecydowała inaczej. Uznała, że skoro Jace otrzyma po niej Żelazny Tron, Driftmark nie będzie mu potrzebny. Dlatego Corlys na następcę Dritfmarku wyznaczył drugiego syna Rhaenyry, a brata Jacea, Lucerysa.

Taniec ze smokami Edytuj

Po śmierci króla Visersa I Targaryena przyrodni brat Rhaenyry, Aegon II Targaryen, sprzeciwił się woli swego ojca i koronował się na króla Siedmiu Królestw, podczas gdy tron należał się Rhaenyrze. Konflikt o sukcesje przerodził się w wojnę domową o nazwie Taniec ze smokami. Kiedy Aegon się koronował, Rhaenyry postanowiła odzyskać swój tron, dlatego powołał własną radę, w skład której weszli wszyscy jej zwolennicy i najstarsi synowie, rada uznała Rhaenyre za królową, a Aegona za zdrajcę. Po naradzie Rhaenyra koronował się na Smoczej Skale. Jako że została królową, a Jace był jej najstarszym synem został księciem Smoczej Skały i dziedzicem Żelaznego Tronu.

Wkrótce po koronacji został jej posłem. Rhaenyra wysłała swych dwóch synów, Jacaerysa i Lucerysa jako posłów do lordów, aby zdobyć ich poparcie. Jacaerys poleciał na swym smoku do Doliny Arrynów i pozyskał ród Arryn dla swojej matki. Potem poleciał do Sisterton i również przekonał Trzy Siostry do poparcia sprawy jego matki. Następnym przystankiem była Północ, odwiedził po kolej najpierw Biały Port, Barrowton i Winterfell. Udało mu się pozyskać do pomoc ród Stark oraz ich wszystkich chorążych.

Po udanym poselstwie wrócił na skałę, tam dotarła do niego wiadomość o śmierci brata Luka oraz jego babki ze strony ojca, księżniczki Rhaenys Targaryen. Na wieść o śmierci żony, jego dziadek, lord Corlys Velaryon, zamierzał porzucić Rhaenyrę jako że obwiniał ją o śmierć żony. Tym bardziej był zły, że jego wnukowie nie pomogli swej babci, tylko zostali na skale, aby załagodzić sytuacje. Jace mianował dziadka królewskim namiestnikiem oraz razem z nim zaczął planować atak na stolicę. Odesłał swoje przyrodnie siostry Rhaene i Baela razem ze młodszym bratem Joffreyem, do Doliny Arrynów, razem z ich smokami i smoczymi jajami, aby chronili dolinę przed atakiem smoków zielonych.

Kiedy Królestwo Trzech Sióstr przyłączyło się do wojny domowej po stronie Zielonych, a Jace przebywał na Smoczej Skale w celu zabezpieczenia oraz ochrony spadkobierców Żelaznego Tronu, odesłał do Essos swych przyrodnich braci Aegona i Viserysa na dwór księcia Pentos, który był przyjacielem Daemona. Jednak statek, na który płynęli został zaatatowany przez flotę Trzech Sióstr. Viserys dostał się do niewoli, jednak Aegonowi udało się uciec na smoku Stormcloudzie. Kiedy śmiertelnie ranny smok i półżywy Aegon dotarli na Smoczą Skałę i opowiedzieli Jacaerysowi o tym, co się wydarzyło, najstarszy brat w obawie o los Viserysa wyruszył flotą razem ze swym smokiem ze Smoczej Skały na flotę Trzech Sióstr.

Bitwa w Przełyku, jak nazwano starcie floty Czarnych z flotą Trzech Sióstr, zakończyła się zwycięstwem dla Sióstr, jednak bardzo kosztownym. Co prawda blokada Velaryonów została przełamana, to jednak z 99 statków Sióstr przetrwało 33. W czasie walk książę Jacaerys leciał zbyt nisko na swym smoku, zarówno zwierzę jak i on oberwali bełtami i spadli do morza. Po jego śmierci dziedzicem jego matki został jego młodszy brat Joffrey Velaryon.


Przypisy Edytuj

  1. 1,0 1,1 o. P. – od Podboju Aegona.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.