FANDOM


Inwazja Andalów – migracja Andalów z Essos do Westeros. Miało to miejsce między 6 a 4 tysiącleciem przed Lądowaniem Aegona, a według niektórych maesterów w 2 tysiącleciu przed Lądowaniem. Dawne królestwa Pierwszych Ludzi zostały zniszczone, a dzieci lasu wyparte na północ. Czasami podbój był bardziej spokojny, wskutek małżeństwa Andalów i Pierwszych ludzi jak w przypadku rodu Hightowerów.

Inwazja Edytuj

Andalowie byli pierwszymi najeźdźcami atakującymi Westeros Pierwszych Ludziach którzy osiedlili się i żyli w spokoju z Dziećmi Lasu przez 4 tysiące lat. Pochodzili oni z Wzgórz Andalów lezących w Essos. Byli to wysocy i jasnowłosi wojownicy posiadali oni stalową broń oraz siedmioramienną gwiazdę symbol ich bogów które mieli namalowane na ciałach. osatecznie przeszli i podbili Westeros tak jak Pierwsi Ludzie tysiące lat wcześniej.

Paluchy były miejscem pierwszego lądowania Andalów, pokonali oni tam ludzi z miejsca znanego dzisiaj jako Dolina. Wojna Andalów z Pierwszymi Ludźmi trwała ponad sto lat, pokonali oni sześć z siedmiu królestw. Tylko Królowie Zimy utrzymali się na Północy. Andalowie spalili wszystkie gaje czardrzew w Westeros oraz pozabijali Dzieci Lasu gdy tylko je znaleźli. Stworzyli oni wspaniałe królestwa ale, proces ten był nieco powolny, podbili oni Żelazne Wyspy dwa tysiące lat po inwazji na Westeros.

Ostatecznie, królowie Andalów połączyli siły i doprowadzili do wygaszenie rodu Mudd (ród ten był Królem Rzeki i Wzgórz oraz królestwem Pierwszych Ludzi), Andalowie byli wtedy w stanie zaatakować Północ. Jednak każdy atak na Przesmyk odparli Błotniacy dzięki silnym umocnieniom w Fosie Cailin. Ostatecznie Andalowie odpuścili i zostawili Północ w spokoju, w ciągu kolejnych tysiącleci Andalowie połączyli się z ludźmi z północy dzięki wielu małżeństwom dynastycznym.

Konsekwencje Edytuj

Jednym z najważniejszych wydarzeń (w dużej mierze zapomnianym) było porzucenie Westeros przez Dzieci Lasu, które wkrótce potem zostały zapomniane i przetrwały jedynie w opowieściach. W trakcie oraz w następstwie inwazji Andalów powstało pięć południowych królestw: Królestwo Doliny i Góry, Królestwo Skały, Królestwo Reach, Królestwo Żelaznych Wysp, Królestwo Rzeki, Królestwo Burzowych Krain. W tym czasie Dorne pozostało konfederacją kilku mniejszych zwaśnionych państw.

Andalowie wprowadzili pismo gdyż, przed tym wydarzeniem Pierwsi Ludzie stosowali jedynie runy które pisali na kamieniach, faktycznie wszystko co wiemy o Wieku Bohaterów, Wieku Świtu, oraz Długiej Nocy zostało spisane przez Septonów. Wprowadzili oni również Wiarę Siedmiu w Westeros, w ich nowo powstałych królestwach, wiara to powoli wyparła Starych Bogów na południe od przesmyku (głównym wyjątkiem był kult Utopionego Boga na Żelaznych Wyspach, który został uznany przez Andalów). Wprowadzili również broń z żelaza, wykorzystanie koni w walce oraz zapoczątkowali rycerskość.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.