FANDOM


Ślio wspomniany Got wspomniany
Harlen tyrell

Lord Harlen Tyrell – członek rodu Tyrell, w czasie Podboju namiestnik Reach króla Merna IX Gardenera. Dzięki złożeniu hołdu lennego Aegonowi Smokowi, otrzymał władzę nad Reach, jako Lord Protektor Manderu, pierwszy lord Wysogrodu i Namiestnik Południa, poza tym marszałek Reach.

Historia Edytuj

Harlen wywodził się z rodu Tyrellów, andalskiej rodziny, założonej przez ser Alestera Tyrella. Tyrellowie zdobyli władzę i wypływy pod berłem dynastii Gardenerów, rządząc w ich imieniu, jako namiestnicy. Tyrellowie utrzymywali, że wywodzą się od legendarnego króla Reach Gartha Zielonorękiego, jednak tylko w linii żeńskiej. Harlen służył królowi Mernowi IX Gardenerowi, jako namiestnik.

Po rozpoczęciu podboju, przez Aegona I Targaryena, król Reach, Mern IX i król Zachodu, Loren I Lannister, zjednoczyli siły, aby przeciwstawić się Zdobywcy. Ich wielka armia została zmasakrowana na Polu Ognia. Król Mern zginął, a razem z nim jego synowie i wnukowie, kończąc dynastię Gardenerów, a król Loren uciekł.

Harlen w tym czasie władał Wysogrodem, jako namiestnik. Kiedy jednak dowiedział się o Polu Ognia i o tym, że Aegon leci do Wysogordu, zdecydował się poddać twierdze i całe Reach, składając hołd lenny Aegonowi. To zadowoliło Zdobywcę, który postanowił wynagrodzić Tyrella, w zamian za ugięcie kolan Aegon podarował mu zamek i siedzibę Gardenerów, Wysogród, czyniąc go jego lordem. Aegon oddał mu również władze zwierzchnią nad całym Reach, czyniąc go Namiestnik Południa oraz Lordem Protektorem Manderu, od tej chwili wszystkie rody musiały składać hołd lenny Tyrellom.

Jednak prawa Tyrellów do Wysogrodu były dosyć nikłe, przez to zyskali sobie wrogów w takich rodzinach, jak Florentowie, którzy mieli większe prawa do zamku. Harlen utrzymał się u władzy dzięki poparciu Aegona, ponieważ był wobec niego lojalny.

Harlen był przeciwny prowadzenia wojny z Dorne i dołączył do niej bardzo niechętnie. Harlen brał udział w kampanii, jednak on i jego armia zaginęli w piaskach Dorne w roku 5 o.P. Po jego śmierci władze nad Reach przeją jego syn Theo Tyrell.