FANDOM


Harlan Tyrell, był członkiem rodu Tyrell i zarządcą Wysogrodu. Jako pierwszy władał Reach jako namiestnik południa i lord Wysogrodu po podboju Aegona.

Biografia Edytuj

Harlan Tyrell służył jako zarządca Mernowi IX Gardenerowi, Królowi Reach, w czasie podboju Aegona. Po tym, jak król Mern IX zginął na polu ognia, król Aegon I Targaryen pomaszerował na Wysogród, który to zamek Harlan poddał się bez walki, przysięgając swoje wsparcie Aegonowi. W tym celu Aegon mianował go Lordem Wysogrodu i dał mu władzę nad Reach jako najwyższy lord Manderu i namiestnik południa pomimo faktu, iż Tyrellowie byli spokrewnieni z Garthem Zielonorękim jedynie przez kobietę, podczas gdy inne rody, ze starszymi i bardziej wyróżniającymi się liniami, miały bliższe powiązania krwi z wymarłymi teraz Gardenerami.

Mianowanie Harlana Lordem Wysogrodu spowodowało, że wielu jego chorążych wyraziło urazę, ponieważ musieli służyć zarządcy. Ich skargi były jednak bezskuteczne. Maester Yandel spekuluje, że Harlan Tyrell został wybrany na nowego Lorda Wysogrodu przez Aegona I, ponieważ nie oprał się Targaryenom, podczas gdy Oakheartowie, Florentowie, Rowanowie, Peake'owie i Redwyne'owie walczyli razem z królem Mernem IX.

Harlan lojalnie służył Targaryenom i dobrze sprawował władzę w Reach. Pomaszerował na południe w 4 o.P. u boku Targaryenów w pierwszej wojnie Dornijskiej i walczył z królem Aegonem I przeciwko dornijskim władcom górskim w Książęcym Wąwozie. Następnie skierował swoją armię do Hellholt, ale po drodze stracił wielu ludzi z powodu niebywałego gorąca. Po tym, jak Targaryenowie zajęli Słoneczną Włócznię, Harlan dostał odpowiedzialność tłumienia buntów. W 5 o.P., kiedy Dorne zbuntowało się, Harlan maszerował ze swoim garnizonem z Hellholt, dążąc do podboju Vaith i odzyskania Słonecznej Włóczni. Jednak wraz z całą armią zniknął w piaskach Dorne, których już nigdy nie odnaleziono. Po śmierci Harlana władcą Reach został jego syn Theo.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.