FANDOM


Serial występuje
TVBook

Ser Gregor Clegane (wym. /ɡrə'gɔɹ klɪ'ɡeɪn/) – głowa rodziny Clegane, drobnych wasali rodu Lannister. Jest groźnym wojownikiem z częstą skłonnością do skrajnej przemocy. Podczas Wojny Pięciu Królów najechał Dorzecze z rozkazu swojego pana, lorda Tywina Lannistera. Krótko służył jako kasztelan Harrenhal przed wycofaniem się swoich oddziałów.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Gdy Sandor i Gregor Clegane byli dziećmi, Gregor włożył głowę swojego młodszego brata do ognia za używanie jego zabawek bez pozwolenia, w wyniku czego twarz Sandora została oszpecona przerażającymi bliznami.[1] Gregor jest wybitnie ogromny, mówi się, że jest największym człowiekiem w Westeros. Mierzy osiem stóp długości (ok. 2,44 m), przy czym jego ciało jest niezwykle umięśnione. Z tego powodu nazywany jest „Górą, Która Jeździ” lub prościej – po prostu „Górą”. Gregor przeraża całe Westeros przez reputację, że jest gniewny i okrutny. Jest wiernym sługą rodu Lannister, szczególnie Tywina Lannistera.

Za drobne przewinienia słudzy Domu Clegane byli zabijani przez Gregora, a ich śmierć była przemilczana. Ojciec i siostra Gregora zmarli w podejrzanych okolicznościach. Sandor jednak przypuszcza, że mogli zostać zamordowani przez Górę. Z rozkazu Tywina Lannistera książę Rhaegar Targaryen namaścił Gregora na rycerza (pomimo tego, że był niehonorowym człowiekiem).

Podczas Rebelii Roberta Baratheona Gregor zgwałcił i zamordował żonę księcia Rhaegara – księżną Elię Targaryen, następnie poprzez rozłupanie czaszki o ścianę zabił młodego księcia Aegona – syna Elii.

Mimo swoich czynów, Gregor Clegane nigdy nie został ukarany za to, co zrobił.

Sezon 1 Edytuj

Ser Gregor bierze udział w turnieju uświetniającym objęcie przez Eddarda Starka funkcji królewskiego namiestnika. Zabija ser Hugh z Doliny w pojedynku, wprost przerażając tym tłum. Littlefinger opowiada Sansie Stark historię Gregora i Sandora z dzieciństwa. Klacz Ser Lorasa Tyrella rozprasza ogiera Góry, więc ten każe przynieść sobie miecz, po czym na oczach oniemiałego tłumu jednym ciosem miecza ścina łeb swojego wierzchowca. Ignorując otoczenie, z zaskoczenia powala Lorasa z konia i chce go zabić. W ostatniej chwili interweniuje Sandor Clegane uniemożliwiając mu to. Gregor zatrzymuje atak tylko na zdecydowany okrzyk króla Roberta Baratheona. Góra momentalnie łagodnieje i odchodzi.

Gregor Clegane 1

Conan Stevens jako Ser Gregor Clegane

Gdy Catelyn Stark pojmuje Tyriona Lannistera – oskarżając go o próbę zabójstwa jej syna – Brana Starka. Gregor w odwecie zostaje wysłany do spustoszenia Dorzecza – jej ojczyzny. Aby zapobiec rozlewowi krwi Eddard Stark wysyła tam ser Berica Dondarriona, wraz z setką ludzi, którzy mają wymierzyć Górze sprawiedliwość. Ned wydaje oświadczenie mówiące o tym, że Clegane jest fałszywym rycerzem i pozbawia go wszelkich rang, tytułów, ziem i gospodarstw. Ponadto wydaje na niego wyrok śmierci. Później w wyniku pojmania Starka i oskarżenia go o zdradę oświadczenie traci na wartości.

W walkach na Mummers’ Ford Ser Gregor Clegane zabija lorda Berica.[2]

Sezon 2 Edytuj

Gdy Robb Stark odnosi zwycięstwa na południu, lord Tywin Lannister wycofuje swoje siły do Harrenhal i przydziela Ser Gregorowi pięciuset ludzi wraz z rozkazem podpalenia ziem Dorzecza, od Czerwonego Widelca do Oka Bogów.

Mountain

Góra grany przez Iana Whyte’a

Żołnierze Góry w zamku Harrenhal torturują ludzi i wypytują ich o Bractwo. Niebawem przybywa lord Tywin i jest zaskoczony tym, co się dzieje. Wybucha sprzeczka odnośnie tego, że więźniowie nie są w celach tylko na zewnątrz i że morduje się ich zamiast wykorzystać do pracy.

Po zabójstwie ser Amory Lorcha, Tywin zleca Gregorowi odnalezienie sprawcy. Po śledztwie Clegane sugeruje, że mordercą jest infiltrator z Bractwa. Lord Casterly Rock wysyła Górę na Dorzecze, aby naciskał na miejscową ludności w celu wydania członków Bractwa. Tywin opuszcza Harrenhal i pozostawia Ser Gregora z tytułem kasztelana zamku.

Sezon 3 Edytuj

Robb Stark zajmuje Harrenhal uznając, że Gregor Clegane opuścił zamek wraz ze swymi ludźmi. Z przerażeniem odkrywa, że Ser Gregor dokonał egzekucji 200 więźniów Północy i Dorzecza, zostawiając ich ciała gnijące.

Później Ser Gregor, został zmuszony do ucieczki ze Stone Mill, przez Edmura Tully’ego na południe do Casterly Rock.

Sezon 4 Edytuj

Sandor Clegane spotyka w karczmie na północy Łaskotka, który mówi mu, że opowiedział się po stronie Lannisterów i Góry.

Gdy Tyrion Lannister zażądał próby walki, Gregor zostaje mianowany mistrzem Korony przez królową Cersei. Tyrion najpierw pyta swojego brata Jaimie’go, czy będzie walczyć o niego, lecz on odmawia, mówiąc, że nie jest już tak sprawny jak kiedyś. Następnie Tyrion prosi swojego przyjaciela Bronna, oto aby ten został jego reprezentantem, lecz on też odmawia argumentując, że Góra jest niesamowicie niebezpiecznym wojownikiem i jeśli popełni choć jeden błąd, może go to kosztować życie. Wreszcie książę Oberyn Martell, odwiedza Lannistera i deklaruje, że zostanie jego mistrzem, aby pomścić śmierć swojej siostry i jej dzieci, zabitych przez Górę.

Walka

Walka Góry ze Żmiją

Gregor walczy z Oberynem na próbie walki Tyriona, mając na sobie ciężką płytową zbroję i dzierżąc duży, szeroki jednoręczny miecz. Pomimo swej wielkości i siły, nie daje rady szybkiemu i zwinnemu stylowi Martella.[3] Oberyn zrzuca hełm Góry i domaga przyznania się przez niego do rzeczy, które zrobił jego siostrze – Elli Martell. W końcu po zaciętej walce Czerwona Żmija wbija włócznię w łydkę Góry i powala go; a następnie dobija wbijając ostrze w pierś. Okrąża go i domaga przyznania się do winy i ujawnienia, kto wydał rozkaz zabicia. Narastającą wściekłość i nieuwagę Oberyna wykorzystuje Gregor, który powala go na ziemię; ciosem w czaszkę wybija zęby; a następnie chwyta jego twarz i wciska swoje kciuki w gałki oczne Martella jednocześnie przyznając się do zarzucanych mu przez niego czynów. Ogromna siła Góry powoduje, że zgniata on jego czaszkę własnymi rękoma. Gregor pada na plecy w wyniku odniesionych ran, a Tywin Lannister orzeka, że śmierć Oberyna Martella, przypieczętowała los Tyriona i skazuje go na śmierć.

Kreacja w adaptacjach Edytuj

Gregor Clegane w serialu „Gra o tron”, produkcji HBO, był grany przez trzech aktorów. Kolejno: Conana Stevensa w pierwszym sezonie; Iana Whyte’a w drugim; a obecnie występuje w nim Hafþór Júlíus Björnsson.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk

Galeria Edytuj
Przypisy Edytuj

  1. Gra o tron”, rozdział 29, Sansa II.
  2. Gra o tron”, rozdział 55, Catelyn VIII.
  3. Uczta dla wron”, rozdział 6, Arya I.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.