FANDOM


Serial występuje
TVBook

Lord Gendry Baratheonbękart króla Roberta Baratheona. Jego matka pracowała w jednej z tawern, zmarła gdy był jeszcze dzieckiem. Po bitwie o Winterfell Daenerys Targaryen uczyniła do Lordem Końca Burzy oraz głową odrodzonego rodu Baratheon[2]. W serialu przejmuje wątek fabularny Edrica Storma.

Biografia Edytuj

Tło Edytuj

Kiedy dorósł, nieznany mu lord opłacił jego lekcje, by ten mógł uczyć się kowalstwa. Całe swoje życie spędził w Królewskiej Przystani pracując w kuźni pod okiem płatnerza – Tobho Motta, gdzie wykuwał zbroje i bronie dla wysoko postawionych osób.

Sezon 1 Edytuj

Podczas badania przyczyny śmierci swego poprzednika Jona Arryna, lord Eddard Stark dowiaduje się, że przed śmiercią był on często widziany w kuźni Tobho Motta. Kowal przyznaje, że poprzedni Namiestnik przychodził do niego po to, aby zobaczyć chłopca. Ned pyta się Gendry’ego, co chciał od niego Jon Arryn. Ten mu mówi, że wypytywał się o to, kim była i jak wyglądała jego matka. Gdy Eddard zadaje mu to samo pytanie, mówi mu, że zmarła, gdy był mały oraz to, że miała jasne włosy i czasem mu śpiewała. Po jego odpowiedzi Ned uświadamia sobie, że Gendry jest bękartem Roberta Baratheona, ponieważ odziedziczył cechy ojca – czarne włosy, niebieskie oczy, ponadto jak na swój wiek jest wysoki i silny[3].

Po śmierci króla Roberta, Mott nakazuje Gendry’emu opuścić kuźnię, obawiając się, że może on zostać zabity w nadchodzącym polowaniu na bękartów króla wydanym przez Cersei. Gendry, korzystając z tego, że w mieście znajduje się Yoren – rekruter z Nocnej Straży, postanawia przyłączyć się do niego i wyruszyć na Mur. Przed wyjazdem poznaje Aryę (podającą się za chłopca o imieniu „Arry”), która jest nękana przez dwóch innych chłopców. Gdy Gorąca Bułka wpada na niego, odstrasza go mówiąc „Gdy uderzam, stal śpiewa. Ty też mi zaśpiewasz?”[4].

Sezon 2 Edytuj

Gendry podróżując razem z Yorenem i jego rekrutami królewskim traktem na północ zaprzyjaźnia się z Aryą. Ponieważ jest bękartem króla Roberta, w pościg za nim z Królewskiej Przystani wyrusza para Złotych Płaszczy[5]. Podczas podróży spotykają Yorena, któremu nakazują, by wydał jednego ze swych rzezimieszków. Yoren odprawia ich z kwitkiem, ci odchodząc powiedzieli że ten kto wyda im bękarta otrzyma nagrodę. Pomimo całego zajścia, Gendry nadal nie domyśla się, kto jest jego ojcem. Podczas podróży chłopak domyśla się, że Arya jest dziewczyną i rozmowa z nią potwierdza jego przypuszczenia. Prosi ona Gendry’ego o zachowanie tego w tajemnicy oraz przyznaje się do swego prawdziwego imienia i nazwiska. Gendry czuje się niezręcznie, wiedząc o tym, jak ordynarnie się przy niej zachowywał. Sama Arya również czuje się nieswojo, gdy nazywa ją „lady”[6]. Rekrutów zmierzających na Mur nachodzi zbrojny oddział Lannisterów i Złotych Płaszczy, dowodzony przez ser Amory’ego Lorcha. W walce ginie kilku rekrutów oraz Yoren, reszta razem z Gendrym i Aryą dostaje się do niewoli. Aryi udaje się przekonać napastników, że zabili „Gendry’ego” wskazując na hełm w kształcie byczego łba leżący obok martwego Lommy’ego[7].

Jeńcy zostają zabrani do Harrenhal, tam Łaskotek wypytuje wybranych więźniów na temat poczynań Bractwa bez Chorągwi, wybierane osoby są bestialsko torturowane przez ludzi ser Gregora Clegane’a, gdyż nic nie wiedzą o poczynaniach Bractwa. Następną osobą do przesłuchania zostaje Gendry, z opresji ratuje go przybycie lorda Tywina Lannistera, który karci ludzi ser Gregora za zabijanie więźniów, którzy mogą okazać się bardziej przydatni żywi. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, pyta Gendry’ego, czy zna się na jakimś rzemiośle. Gdy chłopak mówi mu, że jest kowalem, rzuca na nich marsowe spojrzenie[8].

Gendry zostaje przydzielony do pracy w zamkowej kuźni[9]. Tymczasem w zamku w niewyjaśnionych okolicznościach ginie Łaskotek i ser Amory Lorch. To skłoniło Tywina do wszczęcia śledztwa. Niemal natychmiast uznał, że winę za to ponosi Bractwo bez Chorągwi[10]. Tywin opuscza Harrenhal i na czele armii udaje się na południe, aby pośpieszyć na ratunek zagrożonej stolicy. Aryi udaje się przekonać Jaqena H'ghara, aby pomógł jej, Gendry’emu i Gorącej Bułce w ucieczce z zamku[11]. Udało im się uciec w porę, gdyż pozostały garnizon Lannisterów, zanim opuścił Harrenhal, wymordował wszystkich pozostałych jeńców[12].

Sezon 3 Edytuj

Po udanej ucieczce Gendry, Arya i Gorąca Bułka próbują udać się na północ, aby dotrzeć do Czerwonych Wideł, skąd podróżując dalej na zachód mogliby dotrzeć do Riverrun, którym rządzi ród matki Aryi (ród Tully). Podróżując przez las, natrafiają oni na grupę członków Bractwa bez Chorągwi, którym udaje się rozpoznać w nich więźniów którzy uciekli z Harrenhal. Grupie przewodzi Thoros z Myr, który nie jest wobec trójki przyjaciół wrogo nastawiony i zabiera ich ze sobą do Karczmy na Rozdrożach, gdzie daje im picie i jedzenie. Tam mówi członkom Bractwa, że pracował w kuźni Tobho Motta, Thoros rozpoznaje Tobha jako tego który żądał podwójnej ceny za swoje usługi w porównaniu z innymi kowalami; Gendry powiedział że tak robił ponieważ jego usługi były dwa razy lepsze. Dalszą rozmowę przerywa przyprowadzenie Sandora Clegana przez innych członków Bractwa do gospody. Arya z przyjaciółmi próbuje wyjść z karczmy, lecz zauważa ją Sandor, który wyjawia wszystkim jej prawdziwą tożsamość[13].
Ta strona to zalążek artykułu.
GoT stub biały
Jeśli możesz, rozbuduj go, wprowadzając brakującą zawartość.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk
POJAWIENIA W SEZONIE VIII
Winterfell Rycerz Siedmiu Królestw Długa Noc Ostatni ze Starków Dzwony Żelazny Tron

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.