FANDOM


Ślio wspomniany Wm wspomniany Got wspomniany Nm wspomniany Udw wspomniany Tzs wspomniany

Garth Zielonoręki, zwany też Garthem Zielonowłosym i Garthem Zielonym – mityczny najwyższy król Pierwszych Ludzi, który miał być wspólnym przodkiem wielu szlacheckich rodów z Reach. Jego pierworodny syn, Garth Gardener, założył ród Gardener, dynastię królów Reach[1].

Garth nosił ponoć koronę z kwiatów i pnączy, która powodowała, że zakwiatała ziemia[2].

Legenda Edytuj

Według niektórych legend, Garth Zielonoręki był najwyższym królem, który poprowadził Pierwszych Ludzi przez Ramię Dorne do Westeros. Inne twierdzą, że żył na długo przed przybyciem Pierwszych Ludzi i był nie tylko pierwszym, lecz również jedynym człowiekiem w Westeros, który samotnie wędrował po kontynencie, rozmawiając z olbrzymami i dziećmi lasu. W jeszcze innych przedstawia się go jako boga, a w garstce z nich, tych najstarszych, domagał się ofiar z ludzi, które miały zapewnić dobre żniwa; w pozostałych jest ukazany jako zielony bóg, który umiera każdej jesieni, aby odrodzić się wraz z nadejściem wiosny. Niektóre opowieści mówią, że miał zielone dłonie, włosy bądź skórę na całym ciele, podczas gdy jeszcze inne twierdzą, iż posiadał jelenie poroże[3].

Mówi się, że Garth ofiarował ludziom dar ziarna, nauczył ich siać, sadzić i zbierać plony. Według niektórych opowieści próbował nauczyć tego także olbrzymy i dzieci lasu, ale przez pierwszą rasę został obrzucony kamieniami, a druga jedynie go wyśmiała. Gdziekolwiek dotarł, wyrastały tam gospodarstwa, wioski oraz sady. Na ramionach nosił bezdenny płócienny worek, zawierający nasiona wszystkich roślin na świecie, które rozsiewał po drodze[3].

Garth przyniósł dar płodności nie tylko ziemi, ale także kobietom, według legend jałowe kobiety stawały się płodne dzień jego dotykowi, nawet staruchy, które nie miały już miesięcznej krwi. W jego obecności dziewczęta dojrzewały, zakwitając dzięki jego uśmiechowi, a pobłogosławione przez niego matki rodziły bliźnięta, a nawet trojaczki. Lordowie i prostaczkowie ofiarowywali mu swoje dziewicze córki, aby dzięki temu ich plony zakwitły. Każda dziewczyna, którą rozdziewiczył, rodziła silnego syna albo piękną córkę[3].

Według niektórych mitów żył współcześnie z Branem Budowniczym, Lannem Sprytnym i Durranem Smutkiem Bogów, podczas gdy inne twierdzą, że był przodkiem ich wszystkich. Zdaniem maesterów był jedynie wodzem lub pomniejszym królem, który poprowadził przez Ramię Dorne pierwszą falę Pierwszych Ludzi[3]. Legendy z północy mówią, że to Pierwszy Król poprowadził Pierwszych Ludzi do Westeros, a nie Garth[4][5].

Garth zasadził także dąb, z którego wyrosło Dębowe Siedzisko, tron królów z dynastii Gardenerów[6].

Potomstwo Edytuj

Garth miał bardzo liczne potomstwo; przypuszczalnie połowa rodów z Reach – w tym Tyrellowie i Florentowie – może się szczycić pochodzeniem od niego[7].

Do jego najsłynniejszych dzieci zaliczają się między innymi[3]:


Przypisy Edytuj

  1. Świat lodu i ognia”, Reach.
  2. Gra o tron”, Dodatek.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Świat lodu i ognia”, Reach: Garth Zielonoręki.
  4. Taniec ze smokami”, rozdział 32, Reek III.
  5. Świat lodu i ognia”, Północ.
  6. Świat lodu i ognia”, Reach: Królowie z dynastii Gardenerów.
  7. Nawałnica mieczy”, rozdział 6, Sansa I.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.