FANDOM


Fosa Cailin – stara warownia znajdująca się na końcu Przesmyku zbudowana przez Pierwszych Ludzi, strzeże przejścia na Północ.

Wygląd Edytuj

Kiedyś Fosa Cailin składała się z dwudziestu wież otoczonych bazaltowym murem, lecz obecnie pozostały tylko trzy wieże i ruiny muru. Wieża Wartowinicza była jeszcze dość mocna, miała kilka stóp stojącej ściany z obu stron. Wieża Pijaka, wysunięta dalej wgłąb bagien, gdzie spotykały się ściana wschodnia i zachodnia, była bardzo pochylona. Dziecięca Wieża była smukła, pozbawiona połowy korony, lecz pozostawała w najlepszym stanie. Te trzy wieże pozwalają kontrolować groblę z obu stron, ponieważ każdy kto jedzie, musi przejechać pomiędzy wieżami. Mur dookoła wież był zbudowany z ogromnych, czarnych bloków bazaltu – teraz jest rozsypany, a bloki pozatapiały się w bagnach.

Znaczenie Edytuj

Fosa Cailin jest bardzo strategicznym punktem na mapie Westeros – przez nią przebiega jedyna droga lądowa na Północ. Od wieków Fosa znajdowała się pod rozkazami królów lub lordów Północy. Legendy głoszą, że dawni królowie Północy potrafili stawić czoło przy Fosie Cailin siłom dziesięciokrotnie większym od ich własnych, a dwustu dobrych łuczników może utrzymać Fosę przed napierającą armią.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.