FANDOM


Serial wspomniany Ślio wspomniany Got wspomniany Sk wspomniany Nm wspomniany Udw wspomniany Tzs wspomniany

Księżna Elia Martell dornijska księżniczka z rodu Martellów, była trzecim dzieckiem i jedyną córką księżnej Dorne, siostrą Dorana i Oberyna Martellów. Poślubiła księcia Smoczej Skały Rhaegara Targaryena i była matką Rhaenys oraz Aegona. Małżeństwo zostało unieważnione w Dorne, około 280 o.P. fakt ten jednak zatajono.

Biografia Edytuj

Elia była młodszą siostrą Dorana i starszą siostrą Oberyna. Była wcześniakiem, a maesterzy opiekujący się jej matką podczas połogu nie wróżyli przeżycia ani księżnej ani dziecka. Elia wyrosła na dobrą, ładną pannę, która posiadała wiele gracji, jednak była dość delikatnego zdrowia.

Elia wraz z rodzeństwem przybyli do Casterly Rock podczas porodu Tyriona. Lady Joanna Lannister planowała ożenić Jaimego właśnie z Elią, jednak jej śmierć przekreśliła wszelkie plany.

Elię wydano za mąż za Rhaegara Targaryena, dziedzica Żelaznego Tronu. Wkrótce urodziła mu ona dwoje dzieci: córkę Rhaenys oraz syna Aegona. Porody były bardzo męczące dla delikatnego zdrowia pani Smoczej Skały – po urodzeniu córki nie podnosiła się z łoża przez pół roku, gdy zaś wydała na świat syna maesterzy oświadczyli, że nawet jeśli przeżyje nie będzie mogła mieć więcej dzieci.

Najwięcej kontrowersji dotyczy Elii po śmierci jej męża w bitwie nad Tridentem. Chciała ona wtedy, wraz ze swą teściową, udać się na Smoczą Skałę, lecz król Aerys zabronił jej, wiedząc, że jest ona kluczem do utrzymania Dorne w neutralności. Śmierć dosięgła Elię podczas plądrowania Królewskiej Przystani przez wojska Tywina Lannistera – została zgwałcona i zabita przez Gregora Clegane'a.

Rodzina Edytuj

Księżna Elia Martell to siostra Dorana i Oberyna Martellów. Została wydana za mąż za Rhaegara Targaryena, urodziła mu dwoje dzieci: córkę Rhaenys oraz syna Aegona.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.