FANDOM


Świat realny

Drzwi (ang. The Door) – piąty odcinek szóstego sezonu serialu „Gra o tron”. Jego premiera na antenie HBO miała miejsce 21 maja 2016 roku w Stanach Zjednoczonych i 22 maja 2016 roku w Polsce.

Opis Edytuj

The Door 05

Sansa i Littlefinger w Mole's Town.

Przebywająca w Czarnym Zamku Sansa otrzymuje wiadomość z prośbą o spotkanie w Mole's Town. Tam okazuje się, że nadawcą był Littlefinger. Zapytany czy wiedział o okrucieństwie Ramsaya Boltona, odpowiada, że nie miał pojęcia. Mówi także, że rycerze Doliny czekają w Fosie Cailin i gotowi są w każdej chwili ruszyć na pomoc. Sansa nie ufa Baelishowi, nie wierzy w jego zdolność obronienia jej czy choćby samego siebie, grożąc mu, że Brienne z łatwością mogłaby go teraz zabić. Petyr mówi, że zrobiłby dla niej wszystko, a Sansa każe mu odejść i nigdy nie wracać. Słucha jej polecenia, lecz przed odejściem informuje kobiety, że Brynden Tully, wuj Sansy, przejął Riverrun i może im przydać się jego pomoc. Starkówna odpowiada natomiast, że jej brat Jon zebrał już armię. „Przyrodni brat” dopowiada Littlefinger, po czym odchodzi.

Waif wciąż trenuje Aryę, drwiąc sobie z jej szlacheckiego pochodzenia. Jaqen H’ghar opowiada o genezie Ludzi Bez Twarzy. Byli oni dawniej niewolnikami Valyrii, jeszcze przed powstaniem Wolnego Miasta Braavos. Podając Aryi fiolkę, Jaqen mówi, że aktorka, Lady Crane, jako następna otrzyma dar Boga o Wielu Twarzach.

The Door 21

Teatr w Braavos.

Później Arya ogląda przedstawienie, ukazujące Wojnę Pięciu Królów. Aktorzy drwiący sobie z rodów Baratheon i Lannisterów rozśmieszają dziewczynę do momentu, w którym na scenę wchodzi aktor grający Neda Starka. Ojciec Aryi został przedstawiony najbardziej karykaturalnie ze wszystkich oraz jako idiota. Po spektaklu dziewczyna wkrada się za kulisy, by znaleźć swój cel, aktorkę grającą Cersei. Później, w Domu Czerni i Bieli, Arya opowiada Jaqenowi o swoim planie otrucia butelki rumu aktorki. Podejrzewa również, że zlecenie zabójstwa wysłała młodsza, zazdrosna aktorka, Bianca. Jaqen odcina Aryę od tego problemu mówiąc, iż sługa nie zadaje pytań.

Childrenoftheforest

Dzieci Lasu w przeszłości.

Trójoka wrona pokazuje Branowi kolejną wizję. Drzewo, pod którym znajdują się poza wizją, otoczone zieloną doliną. Tam, Liść i inne dzieci lasu rozmawiają ze sobą, po czym spoglądają w stronę mężczyzny przywiązanego do drzewa. Liść wstaje, podchodzi do więźnia i wbija ostrze ze smoczego szkła w klatkę piersiową mężczyzny. Ten jednak nie umiera, lecz zamienia się w pierwszego Białego Wędrowca.

Natychmiast po opuszczeniu wizji, Bran konfrontuje się z Liściem. Pyta, po co w ogóle stworzyli Białych Wędrowców. Ona odpowiada, że dzieci toczyły wojnę z Pierwszymi Ludźmi i były zdesperowane.

The Door 25

Euron wybrany nowym królem Żelaznych Wysp.

Na Żelaznych Wyspach odbywa się wiec, mający wyłonić następce Słonego Tronu. Yara Greyjoy jako pierwsza wychodzi przed szereg mężczyzn i ogłasza swoją kandydaturę. Uważa, że najazdy na kontynent nie wystarczą i należy dać nauczkę mieszkańcom Westeros. Jeden z mężczyzn konfrontuje kobietę. Theon, jedyny męski potomek Balona powrócił, więc dlaczego mają wybrać ją? Theon konfrontuje te słowa mówiąc, iż Yara jest wojownikiem, najeźdźcą i prawdziwym żelaznym. Chce, aby jego siostra zasiadła na tronie Żelaznych Wysp i zachęca pozostałych do pójścia w jego ślady.

Zanim jednak Yara zostaje wybrana, do zebranych dołącza Euron Greyjoy, który także pożąda tronu. Kpi sobie ze słabego Theona oraz wyśmiewa Yarę. Ta w obronie oskarża stryja o zabójstwo poprzedniego króla i ich ojca. Ku jej zaskoczeniu, Euron przyznaje się do morderstwa. Mówi, że zrobił to dla dobra ludu oraz chciałby to zrobić dużo wcześniej. Spotyka się z głośnymi owacjami. Wyznaje zebranym swój plan zbudowania ogromnej floty, ożenienia się z Daenerys Targaryen i przybycia do Siedmiu Królestw z jej armią i smokami. Kiedy Euron zostaje zaprowadzony na brzeg, gdzie kapłan Aeron nowy król zostaje utopiony i wskrzeszony, Yara i Theon oraz ich lojalni ludzie zabierają najlepsze statki żelaznych i uciekają.

The Door 35

Jorah ukazuje Daenerys zakażoną rękę.

Daenerys nie jest pewna co ma zrobić z Jorahem, który został przez nią wygnany już dwa razy i dwa razy powracał, ratując jej równocześnie życie. Jorah w końcu wyznaje Dany swoją miłość, lecz odkrywa przed nią szarą łuszczycę, która pokrywa jego rękę. Mówi, iż tym razem opuści ją na zawsze. Daenerys, jako jego królowa, rozkazuje rycerzowi odnalezienie lekarstwa i powrócenie do niej, kiedy już podbije Westeros.

W Meereen Tyrion zaprasza Kinvarę, kapłankę Pana Światła do Wielkiej Piramidy. Prosi ją o rozprzestrzenianie dobrych wieści pośród ludzi Meereen, by wiedzieli, że wszystko co robią Varys i Tyrion robione jest z błogosławieństwem Daenerys. Ku zaskoczeniu Lannistera, czerwona kapłanka bez wątpienia zgadza się, uważając Daenerys za księcia, którego obiecano. Varys sceptycznie podchodzi do tego pomysłu. Nie ufa magii, a poza tym Stannis Baratheon został ogłoszony księciem przez Melisandre, a tymczasem został pokonany już dwa razy. Kapłanka zdradza Varysowi, że wie kto zrobił z niego eunucha i oferuje nawet przypomnienie mu słów, które wtedy usłyszał. Kiedy Pająk nie wyraża aprobaty, Kinvara zapewnia Tyriona, że jego plan zostanie niedługo wcielony w życie.

Za Murem, kiedy wszyscy śpią, Bran chce powrócić do swoich wizji. Samotnie warguje się w czardrzewo. Pojawia się przed nieruchomą armią zmarłych. Powoli przechodzi między upiorami, dochodząc do miejsca, w którym znajdują się Biali Wędrowcy. Kiedy zdaje sobie sprawę, że Wędrowcy go widzą, Bran zostaje złapany za rękę przez Nocnego Króla. Chłopak wybudza się z wizji z krzykiem, budząc pozostałych. Trójoka wrona mówi Branowi, że został naznaczony przez Białych Wędrowców. Na ręce warga znajduje się lodowy znak. Staruszek mówi dalej, że Nocny Król jest teraz w stanie zlokalizować go i przejść przez magiczną aurę broniącą tego miejsca przed armią Białych Wędrowców. Muszą opuścić to miejsce, a Bran musi stać się trójoką wroną. Chłopak pyta starca, czy jest na to gotowy, a ten odpowiada, że nie, po czym zabiera siebie i Brana do następnej wizji.

The Door 19

Zebranie w Czarnym Zamku.

W Czarnym Zamku odbywa się narada wojenna. Sansa, Brienne, Podrick, Jon Snow, ser Davos Seaworth, Melisandre, Tormund i Edd omawiają plany obrony Nocnej Straży przed atakami rodów Karstark i Umber, które opowiedziały się po stronie Boltona. Jon mówi, że mogą znaleźć wsparcie wśród innych mniejszych rodów, takich jak Mormontowie, Gloverowie, ród Cerwyn oraz Mazinowie. Sansa przypomina, że „Północ pamięta” i większość lordów to wciąż lojalni przyjaciele Starków. Wyjawia również, że podczas pobytu w Winterfell dowiedziała się, że Blackfish odzyskał Riverrun (skłamała, by Jon nie dowiedział się o Littlefingerze). Brienne i Podrick zostają wysłani na południe, by zyskać wsparcie od Tullych, podczas gdy reszta będzie budować własną armię. Przed opuszczeniem Czarnego Zamku, Sansa podarowuje Jonowi nowy płaszcz z wilkorem, symbolem rodu Starków.

Game-of-thrones-nights-king1

Przybycie Białych Wędrowców.

Kiedy Meera i Hodor przygotowują się do opuszczenia jaskini, zauważają, że powietrze jest tak zimne, że widzą swoje oddechy. Rozumieją, że armia Białych Wędrowców przybyła. Nocny Król i trzej inni Wędrowcy próbują wejść do środka, jednak powstrzymują je dzieci lasu. Ognista bariera zabezpiecza jaskinię przed upiorami, jednak Nocny Król z łatwością gasi fragment ognia i przechodzi dalej. Upiory tymczasem wspinają się na korzeniach czardrzewa i dostają się do jaskini przez ubytki w suficie. Meera próbuje obudzić Brana, jednak ten wciąż tkwi w wizji. Używając włóczni ze smoczego szkła, zabija jednego z Białych Wędrowców. Upiory wkrótce zabijają wszystkie dzieci lasu, poza Liść oraz zaczynają zalewać jaskinię. Meera zaczyna krzyczeć do Brana, by wszedł w umysł Hodora.

W wizji Bran obserwuje jak Ned Stark żegna się ze swoim ojcem, Rickardem, przed podróżą do Orlego Gniazda, gdzie miał być podopiecznym Jona Arryna. Nagle Bran słyszy krzyki Meery. Trójoka wrona mówi, by chłopak się jej posłuchał. Bran warguje się w zarówno Hodora obecnie oraz Wylisa, młodszego Hodora, w wizji.

Game-of-thrones-hodor

Ostatnie chwile życia Hodora.

Hodor wkłada Brana na sanie i ucieka tunelem razem z Meerą i Liść. W tym samym czasie upiory zabijają Lato, wilkora Brana, który walczył, by pozostali mogli przeżyć. Liść także poświęca swoje życie, dając się otoczyć atakującym ją nieumarłym i równocześnie aktywując bombę, która powstrzymuje armię na krótki czas. W wizji Trójoka wrona żegna się z Branem, po czym jego sylwetka zmienia się w popiół i szmaty, odlatujące z wiatrem. Tymczasem w teraźniejszości Hodor z trudnością otwiera drzwi na zewnątrz. Wszyscy wychodzą, a mężczyzna zamyka drzwi w ostatniej chwili przed nadejściem armii upiorów. Meera zabiera sanie i Brana, krzycząc do Hodora, żeby trzymał drzwi. W wizji Wylis dostrzega Brana, który łączy go z teraźniejszym Hodorem. Chłopiec stajenny upada na ziemię po wejściu w umysł siebie z przyszłości. Zaczyna powtarzać słowa Meery, wciąż upraszczając wyrażenie. Wkrótce „wstrzymaj drzwi” (ang. „hold the door”) przekształca się w „Hodor”. W tym momencie Wylis stracił umiejętność posługiwania się innymi wyrazami, a jego los jako Hodora został przypieczętowany. W teraźniejszości Hodor wciąż podpiera drzwi. Meera znika z jego pola widzenia, wciąż ciągnąc sanie z nieprzytomnym Branem. Wkrótce upiory niszczą fragmenty drewnianych drzwi i zaczynają drapać i dźgać zmartwionego mężczyznę, doprowadzając do jego śmierci, która od młodych lat była mu przeznaczona.

Pojawienia Edytuj

Pierwsze Edytuj

Obsada Edytuj

Gościnnie

Adnotacje Edytuj

Nawigacja Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.