FANDOM


Dar – region na południe od Muru pod kontrolą Nocnej Straży. Leży na północnym krańcu Północy. Został on przekazany Nocnej Straży przez Brandona Budowniczego z rodu Stark, zaraz po założeniu zakonu tysiące lat temu, w celu dostarczania żywności i zaopatrzenia. [1][2]

Tereny Daru chronione są zarówno przez braci z Nocnej Straży, jak i Winterfell.[3] Nie podlega on zwierzchnictwu Winterfell i formalnie nie jest częścią Północy, ale jest specjalną strefą administracyjną, bezpośrednio zarządzaną przez Nocną Straż. Kulturowo i społecznie miejscowości Daru są często widziane jako przedłużenie Północy.

Z definicji Dar jest rządzony przez Nocną Straż, więc nie posiada żadnych szlacheckich rodów. Z tego też powodu nie ma specjalnego nazwiska bękartów, urodzonych w tym regionie.

Dar Brandona Edytuj

Brandon Stark, zwykle zwany Branem Budowniczym, przekazał Nocnej Straży tereny dwudziestu pięciu lig (ok. 139 km) na południe od Muru. [2]Dar Brandona utrzymywany był przez tysiące lat, lecz natura zabrała wiele budynków i sadów, gdy liczba braci z Nocnej Straży zmniejszyła się.[3]

Nowy Dar Edytuj

Tysiące lat później królowa Alysanne Targaryen odwiedziła Mur z jej smokiem. Darzyła Nocną Straż ogromnym szacunkiem i przekonała męża, króla Jaehaerysa I Targaryena, do podwojenia ziemi i rozszerzenia jej o kolejne dwadzieścia pięć lig. Nowe terytorium zostało nazwane Nowym Darem. [2] Miejscowości, które znalazły się w Nowym Darze, płaciły podatki w towarach i robociźnie bezpośrednio Nocnej Straż, pomagając w utrzymaniu i dostarczając żywność dla czarnych braci.


Przypisy Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.