FANDOM


Serial wspomniany Ślio wspomniany Udw wspomniany Tzs wspomniany

Księżniczka Daena Targaryen, zwana Daeną Zbuntowaną – najstarsza córka króla Aegona III Targaryena i królowej Daenaery Velaryon. Była siostrą-żoną króla Baelora I Targaryena i matką Daemona Blackfyre’a, swojego bękarciego syna z przyszłym królem Aegonem IV[2].

Wygląd i osobowość Edytuj

Najbardziej znana z trzech sióstr, Daena była bardzo kochana, zarówno ze względu na swoje piękno i odwagę[2]. Daena była dzika prawie od urodzenia. Była Targaryenem z krwi i kości – silna, piękna i samowolna, podobnie jak reszta swojego rodzeństwa miała valyriański typ urody. Jej długie, srebrnozłote włosy były grube i kręcone, tworząc nieokiełznaną grzywę wokół jej twarzy w kształcie serca. Miała błyszczące fioletowe oczy i nieustraszony uśmiech.

Daena była gibka i wysportowana. Była doświadczoną amazonką, a także myśliwym i świetną łuczniczką. Ćwiczyła także trafianie kopią w pierścienie, ale nigdy nie została dopuszczona do udziału w szrankach, pomimo swoich wielkich starań[2].

Ubóstwiała swojego najstarszego brata Daerona. Używała małego dornijskiego łuku, który brat przywiózł jej ze swojego podboju Dorne[2].

Daena często ubierała się dramatycznie. Jako dziecko zawsze nosiła czerń, naśladując swojego ojca. Po tym, jak jej brat Baelor nie zdołał skonsumować małżeństwa, zaczęła chodzić w bieli[2].

Zawsze nosiła złoty naszyjnik w kształcie trzygłowego smoka, który odziedziczyła po ojcu. Na dworze nosiła go na złotym łańcuchu; w przebraniu chłopa wieszała go na skórzanym pasku i kryła pod ubraniami. Podobno nosiła go nawet podczas kąpieli i uprawiania miłości.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Daena urodziła się w 145 o.P. jako trzecie dziecko i najstarsza córka króla Aegona III Targaryena i królowej Daenaery Velaryon. Miała dwóch starszych braci, Daerona i Baelora oraz dwie młodsze siostry, Rhaenę i Elaenę[3].

W 160 o.P., w wieku 15 lat, Daena wyszła za mąż za swojego brata Baelora[2][4]. Ich małżeństwo było nieszczęśliwe, ponieważ pobożny Baelor miał obsesję na punkcie Wiary Siedmiu. Książę odmówił skonsumowania małżeństwa[2], powodując, że Daena zaczęła ubierać się na biało (podczas gdy wcześniej nosiła tylko czerń, na wzór swojego ojca) i przysięgła, że nie będzie nosić niczego innego, dopóki brat nie skonsumuje małżeństwa, chcąc go w ten sposób zawstydzić. Jej plan się nie powiódł, ponieważ Baelor wolał ją widzieć w bieli, która jego zdaniem sprawiała, że wyglądała bardziej niewinnie.

Krypta Dziewic Edytuj

Król Daeron I zginął w Dorne w 161 o.P., a na tron wstąpił po nim Baelor. Na początku swojego panowania przekonał Wielkiego Septona do unieważnienia swojego małżeństwa z Daeną, ponieważ nie zostało ono skonsumowane[2][4]. Następnie nowy król nakazał zamknąć Daenę i jej dwie młodsze siostry w ich komnatach w Czerwonej Twierdzy[5], które wkrótce stały się znane jako Krypta Dziewic, aby ich widok nie kusił Baelora i innych mężczyzn na dworze, powodując u nich bezbożne pożądanie[2].

Podczas dziesięciu lat uwięzienia w Krypcie Dziewic, Daena stała się szybko znana jako Zbuntowana, ponieważ była najbardziej niespokojną z trzech sióstr. Trzykrotnie udało jej się uciec, w przebraniu sługi bądź prostaczka. Wraz z końcem panowania Baelora, Daena zaszła w ciążę. Pod koniec 170 o.P. urodziła bękarciego syna, którego nazwała Daemonem, na cześć swojego dziada, księcia Daemona Targaryena[2]. Odmówiła powiedzenia, kto był ojcem dziecka, choć podejrzewano i ostatecznie udowodniono, że był nim jej kuzyn, książę Aegon. Aegon ujawnił to jednak dopiero w 182 o.P., pasując Daemona na rycerza i legitymizując go[6].

Narodziny syna Daeny doprowadziły do postu króla Baelora I. Pościł przez 40 dni, spożywając jedynie wodę i odrobinę chleba. Czterdziestego pierwszego dnia został znaleziony nieprzytomny przed ołtarzem Matki[2]. Po śmierci Baelora w 171 o.P. niektórzy lordowie i prostaczkowie uważali, że tron powinien teraz przypaść Daenie, ponieważ była najstarszym żyjącym dzieckiem króla Aegona III. Jednak księżniczka spędziła 10 lat w Krypcie Dziewic, co pozbawiło ją i jej siostry potężnych sojuszników. Ponadto pamięć o Tańcu Smoków i Rhaenyrze Targaryen, ostatniej kobiecie zasiadającej na Żelaznym Tronie, powodowała wątpliwości co do idei rządzącej królowej. Poza tym Daena była przez wielu postrzegana jako dzika, trudna do opanowania i rozwiązła, ponieważ zaledwie rok wcześniej urodziła bękarta, wciąż nie chcąc zdradzić, kto był jego ojcem. Wspomniano też o precedensach ustalonych podczas Wielkiej Rady w 101 o.P. oraz o Tańcu Smoków, a roszczenia Daeny i jej sióstr zostały ostatecznie odrzucone. Królem został ich wuj, Viserys II Targaryen[7].

Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Baelor I.
  3. Świat lodu i ognia”, dodatek: Drzewo genealogiczne Targaryenów.
  4. 4,0 4,1 Uczta dla wron”, rozdział 30, Jaime IV (II).
  5. Uczta dla wron”, rozdział 28, Cersei VI (I).
  6. Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Aegon IV.
  7. Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Viserys II.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.