FANDOM


Winterfell Godswood

Czardrzewo w Winterfell.

Czardrzewo (ang. Weirwood) – gatunek liściastego drzewa, występujący w całym Westeros. Pięcioklapowe liście i soki czardrzew są krwistoczerwone, a kora i drewno białe[1]. W pniach większości czardrzew wyrzeźbiono twarze. W starożytnych czasach czyniły to dzieci lasu, dziś robią to wolni ludzie i inni potomkowie Pierwszych Ludzi, wyznający starych bogów. Niekiedy soki zbierają się w zagłębieniach rzeźb, co sprawia, że oczy drzewa są czerwone. Czasami sok spływa po pniu, jakby drzewo płakało.

Czardrzewa a Starzy Bogowie Edytuj

Czardrzewa są uznawane za święte w Starej Wierze. Mówi się, że Dzieci Lasu wyrzeźbiły w nich twarze jeszcze w Erze Świtu, przed przybyciem Pierwszych Ludzi zza wąskiego morza. Wierzono, że przez twarze drzew starzy bogowie obserwują wiernych i są świadkami ważnych wydarzeń. Także obdarzeni zielonym wzrokiem mogli patrzeć oczami czardrzew, by zobaczyć odległe miejsca. Ponieważ drzewa te nie znają pojęcia czasu, da się w ten sposób zajrzeć zarówno w teraźniejszość, jak i przeszłość.

Night's Watch vows

Przysięga członków Nocnej Straży.

Rosną dziko w leśnych zagajnikach. Gdy Pierwsi Ludzie przejęli Starą Wiarę, stworzyli Boże Gaje w swoich zamkach i wioskach, gdzie sadzono pojedyncze czardrzewo znane jako drzewo-serce, by można tam było czcić bogów.

Czardrzew używa się jako świadków ważnych wydarzeń, takich jak małżeństwa – mówi się też, że w ich obecności nie da się kłamać.

Czardrzewa a Andalowie Edytuj

Wraz z inwazją Andalów nadeszła Wiara Siedmiu. Czardrzewa, jako reprezentujące Starą Wiarę, w większości wycięto. Z pojedynczymi wyjątkami, jedynym miejscem na południe od Przesmyku gdzie gaje jeszcze przetrwały jest Wyspa Twarzy, gdzie Dzieci i Pierwsi Ludzie uzgodnili pokój. Andalom nigdy nie udało się jednak podbić Północy i Stara Wiara tam przetrwała. Na Północy rośnie wiele Bożych Gajów, są też bardzo rozpowszechnione za Murem.

Przedmioty wykonywane z czardrewna Edytuj

Czardrewno jest wspaniałym materiałem, ponieważ nie gnije. Można go używać do produkcji łuków, włóczni i strzał; Ygritte i Brynden Rivers mieli łuki z czardrewna[2][3]. Wykonywano z niego także meble (stół spotkań Gwardii Królewskiej jest z białego czardrewna w kształcie tarczy[4], a tron rodu Arrynów w Orlim Gnieździe także z niego wyrzeźbiono[5]). Drewna tego używa się także w architekturze, np. w Czarnej Bramie Nocnego Fortu i krokwiach Harrenhal. Główna brama Domu Czerni i Bieli jest z czardrewna i hebanu, tak jak i krzesła wewnątrz niego.


Przypisy Edytuj

  1. Gra o tron”, rozdział 2, Catelyn I.
  2. Nawałnica mieczy”, rozdział 15, Jon II.
  3. Nawałnica mieczy”, rozdział 55, Jon VII (II).
  4. Nawałnica mieczy”, rozdział 67, Jaime VIII (III).
  5. Gra o tron”, rozdział 38, Tyrion V.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.