FANDOM


Cotter Pykebękart z Żelaznych Wyspy, członek Nocnej Straży oraz dowódca Wschodniej Strażnicy, de facto dowódca floty Nocnej Straży. Jego okrętem flagowym jest Szpon.

Wygląd i charakter Edytuj

Cotter nie jest uznawany za szczególnie przystojnego. Ma małe, blisko osadzone oczy, złamany nos, rzadką brodę, jest szczupły.[2]

Cotter jest człowiekiem rzeczowym, nie dbającym o uprzejmość, jest szczery i dokładny, nie umie pisać dlatego za niego musi robić to jego maester. Jest doświadczonym żeglarzem, jak większość Żelaznych Ludzi, bardzo łatwo wpada w gniew i zachowuje się głośno. Jest szorstki. Jego największym wrogiem jest ser Denys Mallister, z którym z wzajemnością się nienawidzi.

Cotter Pyke jest opisywany jako nieustraszony, odważny dowódca który doskonale umie walczyć, jednak ocenia się że jest on pozbawiony talentu dyplomatycznego oraz głębszej myśli strategicznej. Przez Mance Rayder opisuje go jako odważnego ale nierozumnego człowieka, zaś jego osobisty przeciwnik ser Denys, uważa go za doskonałego zabójce i wojownika, jednak okrutnego i dzikiego.

Historia Edytuj

Cotter urodził się na Żelaznych Wyspach, był synem karczemnej prostytutki[3] i, według ser Denysa Mallistera, Cotter od najmłodszych lat był rozbójnikiem i piratem. Jak większość Żelaznych Ludzi jest świetnym Żeglarzem i wojownikiem. Po dołączeniu do Nocnej Straży, został przydzielony jako żeglarz do Wschodniej Strażnicy, portu i przystani handlowej Nocnej Straży. Już wtedy miał bardzo złe i napięte stosunki z ser Denysem (nienawiść Mallisterów do Żelaznych ludzi była odwzajemniona ze ich strony), dlatego lord dowódca Jeor Mormont trzymał ich obu jak najdalej od siebie. W nieokreślonym czasie, Pyke został dowódcą Wschodniej Strażnicy.

Gra o tron Edytuj

W czasie, kiedy Tyrion Lannister odwiedza Mur, Cotter ma pod rozkazami prawie 100 ludzi i jest dowódcą Wschodniej Strażnicy, zamku - portu Nocnej Straży.

Starcie królów Edytuj

Kiedy lord dowódca Mormont wyrusza za mur, Cotter zostaje we Wschodniej Strażnicy i nie wysyła swych ludzi na wyprawę.

Nawałnica mieczy Edytuj

Kiedy na Mur przybywa król Stannis Baratheon razem z 1 500 ludzi z zamiarem pomocy Nocnej Straży, lądują oni we Wschodniej Strażnicy. Cotter przyłącza się do niego i razem z ludźmi ze Wschodniej Strażnicy prowadzi ludzi Stannisa przez ukryte ścieżki, aby ten mógł zaatakować z zaskoczenia dzikich oblegających Czarny Zamek. Cotterowi i jego ludziom udaje się wybić i pochwycić ludzi Lorda Kości. Razem ze Stannisem bierze udział w bitwie o Czarny Zamek.

Po zwycięstwie razem ze swymi ludźmi pozostaje w Czarnym Zamku. Po śmierci Mormonta czarni bracia musieli wybrać sobie nowego lorda dowódcę. Cotter jest jednym z kandydatów na lorda. Ponieważ głosowanie znacznie się przedłużało, zniecierpliwiony król Stannis zamierzał sam wybrać braciom lorda, jednak Cotter był temu głośno przeciwny. 

Aby nie dopuścić do władzy pionka Lannisterów, Janosa Slynta, do pozycji lorda dowódcy, Samwell Tarly przekonuje Pyke’a, aby ten ustąpił z kandydatury i poparł Jona Snowa. Cotter, choć przychylny tej propozycji, nie chce się zgodzić, twierdząc, że on nadawałby się lepiej. Dzięki podstępowi Tarly’ego, który powiedział Pykeowi, że jeśli nie wybiorą lorda, to Stannis zrobi lordem ser Denysa. To przekonuje Cottera. W czasie głosowania Cotter i Mallister wycofują swoje kandydaturę i popierają Snowa, ten otrzymuje dwie trzecie wszystkich głosów, więc zostaje 998 lordem dowódcą Nocnej Straży.

Taniec ze smokami Edytuj

Po powrocie do Wschodniej Strażnicy, Cotter wysyła informacje do Snowa, opisując mu ludzi królowej. Wysyła także regularnie listy z żądaniem większej ilości ludzi do strażnicy. Snow wysyła do strażnicy swych przyjaciół Grenna i Pypara, ale kiedy lord dowódca wysyła 10 dzikich, Pyke informuje Snowa, że im nie ufa, ale ostatecznie ich zachowuje.

Ponieważ Jon Snow zawarł pokój z dzikimi oraz, obawiających się, że martwi dzicy zasilą armię Innych, wysyła Cottera razem z 11 okrętami, do Hardhome, którzy udali się tam pod przewodnictwem Matki Kret, która przepowiedziała, że okręty zabiorą dzikich tam, gdzie jest ciepło. Pod nieobecność Cottera, dowództwo nad Strażnicą przejmuje ser Glendon Hewett. Cotter zabiera ze sobą swego maestera Harmune. Celem misi jest ocalenie tylu dzikich, ilu się da. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że sytuacja jest tragiczna, zagłodzeni na śmierć dzicy, których są tysiące zjadają się nawzajem. Wszędzie jest mnóstwo żywych trupów, zarówno na lądzie w lesie jak i w wodzie, a dzicy nie ufają braciom. Na domiar złego flota Nocnej Straży zostaje rozbita przez jesienne sztormy, przez co Cotterowi zostaje tylko 5 statków. Wysyła kruki do Jona z prośbą o pomoc drogą lądową ze względu na sztormy. Jego obecny los jest nie znany.


Przypisy Edytuj

  1. Gra o tron”, sezon 7, „Smok i Wilk”.
  2. Nawałnica mieczy”, rozdział 78, Samwell V (III).
  3. Gra o tron”, rozdział 19, Jon III.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.