FANDOM


Ślio wspomniany

Lord Corlys Velaryon znany jako Wąż Morski – głowa rodu Velaryonów, lord Pływów i pan Driftmarku. Był mężem księżniczki Rhaenys Targaryen i ojcem Laeney i Laenora Velaryonów. W czasie Tańca ze smokami był członkiem Czarnej Rady i Królewskim Namiestnikem, królowej Rhaenyry Targaryen.

Historia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Corlys urodził się w rodowej siedzibie Velaryonów, na Driftmarków. Urodził się w 53 o.P. Ród Velaryonów, podobnie jak Targaryenowie, pochodził z Valyrii i wielokrotnie dostarczał Targaryenom swego poparcia i małżonków. Corlys był potomkiem Daemona Velaryona, który był w czasach podboju Starszym Nad Okrętami.

Nie wiadomo, kiedy został lordem Driftmarku.

Corlys często podróżował po Westeros i do Essos. Podczas tych wojaży zdobył wiele skarbów, które bardzo wzbogaciły ród Velaryonów. Corlys, jako pierwszy człowiek w Westeros odwiedził Nefer w N'Ghai.

Lord Driftmarku Edytuj

Corlys, dzięki swym bogactwom, wybudował nowy zamek na wyspie Przypływ, w którym magazynował swoje wielkie bogactwo i przeniósł się tam na stałe, rezygnując z mieszkania w Driftmarku.

Corlys poślubił księżniczkę Rhaenys Targaryen, córkę księcia Aemona Targaryena, dziedzica Żelaznego Tronu oraz jego żony, lady Jocelyn Baratheon. W 92 o.P., po śmierci Aemona stary król Jaehaerys I Targaryen na swojego nowego dziedzica wybrał młodszego syna, zamiast córki Aemona. Z pewnością Corlys wspierał prawa żony do tronu. Rhaenyra i Corlys mieli dwoje dzieci: córkę Laene (93 o.P.) i syna Laenora (94 o.P.). Po śmierci księcia Baelora Targaryena, który był dziedzicem Żelaznego Tronu, została zwołana Wielka Rada, aby zadecydować, kto ma teraz zostać nowym dziedzicem. Corlys wspierała kandydaturę swojej żony, choć na radzie proponowano, aby dziedzicem został jego syn lub córka. Ostatecznie dziedzicem został syn Baelora, Viserys I Targaryen.

Lord Corlys był przyjacielem księcia Daemona Targaryena, młodszego brata króla Viserysa. Razem z nim planował atak na Stopnie i wojnę z królestwem Trzech Sióstr. Po rozpoczęciu wojny o Stopnie, Corlys zapewnił poparcie dla Daemona i dał mu flotę, osobiście również brał udział w walkach. Po kilku latach walk w końcu udało się zdobyć prawie całe stponie. Lord Corlys osobiście koronował Daemona na króla Stpini i Wąskiego Morza.


Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.
  2. Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Aegon III.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.