FANDOM


Ślio wspomniany

Królowa Ceryse Hightower – członkini rodu Hightower, córka lorda Martyna Hightowera ze Starego Miasta. Jej wuj od strony matki był jednym z Wielkich Septonów podczas rządów Aegona Zdobywcy. Wyszła za księcia Maegora Targaryena, zostając pierwszą z jego wielu żon.

Biografia Edytuj

Wuj Ceryse, Wielki Septon, mocno sprzeciwiał się sugestii królowej Visenyi, dotyczącej ślubu pomiędzy jej synem, księciem Maegorem, a jego bratanicą, księżniczką Rhaeną. Zamiast tego zasugerował poślubienie przez księcia swojej własnej siostrzenicy. Ceryse i Maegor wzięli ślub w 25 o.P.[2]. Ceremonia odbyła się w Gwiezdnym Sepcie w Starym Mieście, odprawił ją sam Wielki Septon[3]. Ceryse miała 23 lata, natomiast Maegor był trzynastolatkiem[2][3][4]. Książę przechwalał się, iż podczas nocy poślubnej skonsumował małżeństwo kilkanaście razy[2][3], a ci, którzy widzieli pokładziny, zgodzili się, że Maegor był pożądliwym mężem[3]. Ich małżeństwo pozostawało jednak bezdzietne, podczas gdy przyordni brat Maegora, Aenys, miał pięcioro zdrowych dzieci. W 39 o.P., po narodzinach szóstego dziecka Aenysa, Vaelli, Maegor uznał, że Ceryse jest bezpłodna[3] i poślubił Alys Harroway, wchodząc tym samym w bigamiczny związek[2][4]. Wielki Septon zażądał, aby książę skończył z „kurwą Harrowaya” i powrócił do Ceryse[3]. Kiedy Maegorowi dano wybór – zakończyć związek z Alys lub udać się pięcioletnie wygnanie, książę wybrał tę drugą opcję i wyruszył z nową żoną do Pentos, pozostawiając Ceryse w Westeros[4]. Septon Murmison miał uczynić ją płodną, ale nie udało mu się. Ceryse ostatecznie powróciła do Starego Miasta[3].

Maegor powrócił do Westeros w 42 o.P., przejmując Żelazny Tron. W tym samym roku ożenił się po raz trzeci, z Tyanną z Wieży, swoją nową kochanką pochodzącą z Pentos. Wielki maester Myres sprzeciwił się, twierdząc, iż jego „jedyna prawdziwa żona” czeka na niego w Wysokiej Wieży w Starym Mieście. Ceryse wciąż domagała się bycia jedyną prawowitą królową[3].

W 43 o.P. król Maegor i jego matka Visenya ruszyli w kierunku Starego Miasta, grożąc spaleniem Gwiezdnego Septu za publiczne krytykowanie poligamicznych małżeństw władcy przez Wielkiego Septona. Głowa Wiary zmarła jednak nagle na krótko przed ich przybyciem. Król pozostał w mieście przez pół roku, osobiście prowadząc procesy Synów Wojownika. W tym czasie Maegor i Ceryse pogodzili się. Królowa zgodziła się na zaakceptowanie jego dwóch pozostałych żon, a monarcha obiecał jej w zamian przywrócenie wszelkich praw wynikających z jej pozycji. Swoją zgodę świętowali wielką ucztą oraz drugą konsumpcją małżeństwa. Następnie Ceryse powróciła do Królewskiej Przystani[3].

Krótko po ukończeniu budowy Czerwonej Twierdzy w 45 o.P., królowa Ceryse zmarła w wyniku nagłej choroby. Rozeszła się plotka, że powiedziała ona złośliwą uwagę, która uraziła króla, który nakazał ser Owenowi Bushowi uciąć jej język. Ludzie twierdzili, że Ceryse broniła się tak gwałtownie, iż nóż rycerza poślizgnął się, podrzynając gardło królowej. Nigdy nie udowodniono prawdziwości tej historii, chociaż w tamtym czasie powszechnie w nią wierzono. Wielu historyków uważa, iż było to oszczerstwo wymyślone przez wrogów króla, aby jeszcze bardziej podważyć reputację Maegora[3].

Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Maegor I.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 3,8 3,9 Synowie smoka”.
  4. 4,0 4,1 4,2 Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Aenys I.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.