FANDOM


TVBook
Serial występuje

Bronnlord Wysogrodu, Wielki Marszałek Reach oraz Starszy nad Monetą. Bronn to wykwalifikowany i niebezpieczny najemnik, który zyskuje rozgłos, kiedy walczy za Tyriona Lannistera podczas jego próby walki w Orlim Gnieździe. Bronn następnie rozpoczyna służbę u karła jako jego osobisty ochroniarz.

Podczas gdy Bronn zaczyna jako zwykły najemnik o wątłej reputacji, dzięki oportunizmom pnie się w górę. Bronn zostaje na krótko mianowany dowócą Straży Miejskiej Królewskiej Przystani, kiedy Tyrion sprawuje funkcję królewskiego namiestnika. Następnie zostaje pasowany na rycerza przez króla Joffreya Baratheona za istotną rolę, którą odegrał podczas bitwy nad Czarnym Nurtem, przyjmując formalną godność ser Bronna znad Czarnego Nurtu. jego status w społeczeństwie Westeros rośnie jeszcze bardziej, kiedy zostaje zaręczony z Lollys Stokeworth, chociaż zaręczyny zostają ostatecznie unieważnione, a on zostaje wysłany do Dorne z Jaime’em Lannisterem, aby ocalić Myrcellę Baratheon przed mściwą rodziną zmarłego Oberyna Martella. Zostaje otruty przez Tyene Sand i prawie umiera, ale przeżywa i opuszcza Dorne. Później towarzyszy Jaime’owi pod Riverrun wraz z zastępem Lannisterów. Przejmują od Freyów dowództwo nad drugim oblężeniem Riverrun i udaje im się zmusić Edmure’a Tully’ego do poddania zamku. On i Jaime wracają do Królewskiej Przystani na czas, aby być świadkami koronacji Cersei na królową. Potem Bronn towarzyszy Jaime’owi oraz Randyllowi i Dickonowi Tarlym podczas splądrowania Wysogrodu. W drodze powrotnej do Królewskiej Przystani Bronn broni konwoju Lannisterów przed niespodziewanym atakiem Daenerys Targaryen i jej Dothraków, raniąc Drogona i ostatecznie ratując Jaimego przed gniewem smoka.

Po tym, jak Jaime porzucił Cersei, rozkazuje ona Bronnowi zabić jej zdradzieckich braci. Jednak po spotkaniu z nimi i negocjuje. Tyrion proponuje mu Wysogród w zamian za oszczędzenie ich. Po wybraniu Brana Starka na nowego króla, Bronn zostaje Lordem Wysogrodu i Wielkim Marszałkiem Reach, a także Starszym nad Monetami.

Biografia Edytuj

Tło Edytuj

Bronn jest najemnikiem. Niewiele wiadomo o jego przeszłości lub rodzinie. Obydwoje jego rodzice go bili.

W wieku pięciu lat jego nos został przypadkowo złamany, kiedy matka uderzyła go żelaznym pogrzebaczem, co chciała zrobić młodszemu bratu Bronna. Jego nos został ponownie złamany, kiedy Bronn miał 9 lat, w czasie bójki z kilkoma starszymi chłopcami, którą przegrał. Złamał go również po raz trzeci, ale nie wiadomo, w jakich okolicznościach.

Bronn wspomniał również, że po raz pierwszy dowiedział się, że ludzie tracą wnętrzności, gdy umierają, kiedy miał zaledwie 5 lat[1].

Kiedy Tyrion Lannister przedstawił Bronna Tywinowi Lannisterowi, najemnik powiedział, że jego ojciec nie był nikim, kogo lord Lannister chciałby znać. Podczas pijackiej gry z Tyrionem i Shae, Bronn twierdził, że zabił kobietę nie mając 12 lat, choć zrobił to w samoobronie, gdy ta atakowała go siekierą. Bronn potwierdził również słowa Tyriona, że najemnik był za Murem. Zapytany, czemu tak był, dosadnie odpowiedział, ze była to „praca”[2].

Sezon 1 Edytuj

Bronn przebywa w gospodzie na skrzyżowaniu dróg, kiedy przybywa tam Tyrion Lannister. Ofiarowuje mu swój pokój w zamian za złoto. Lady Catelyn Stark i ser Rodrik Cassel czynią z Tyriona więźnia, zanim najemnik może spełnić swoją obietnicę[3]. Bronn towarzyszy Catelyn i Tyrionowi w drodze do Doliny Arrynów i wysłuchuje karła obiecującego należytą nagrodę każdemu człowiekowi, który mu pomoże. Po dordze zostają zaatakowani przez górskie plemiona, Bronn bierze udział w potyczce, zabijając kilku przeciwników. Zarówno Tyrion, jak i Catelyn odnotowują jego waleczność[4].

Bronn

Bronn walczy z górskimi plemionami.

W Orlim Gnieździe Tyrion próbuje udowodnić swoją niewinność i żąda próby walki. Rozpaczliwie prosi, by ktoś za niego walczył, a ku zaskoczeniu wszystkich naprzód wychodzi Bronn, akceptując to. Najemnik zabija czempiona lady Lysy Arryn, ser Vardisa Egena, udowadniając w ten sposób niewinność Tyriona zgodnie z westeroskim zwyczajem. Bronn pokonuje Vardisa, polegając na swojej szybkości przeciwko opancerzonemu, ale powolnemu rycerzowi, i walczy nieuczciwie, korzystając z różnych przeszkód. Kiedy najemnik wyczerpuje Egena, zabija go, a następnie wyrzuca jego zwłoki przez Księżycowe Drzwi. Bronn następnie opuszcza Orle Gniazdo wraz z Tyrionem. Lady Lysa wścieka się, że najemnik nie walczy honorowo. Bronn na potwierdzenie kiwa głową i zgrabnie zauważa, że ser Vardis walczył honorowo[5].

Podczas przekraczania Gór Księżycowych Bronn ustanawia z Tyrionem podstawowe zasady, stwierdzając, że nie jest jego przyjacielem albo wiernym mieczem i pracuje dla niego tylko za pieniądze. Lannister akceptuje te warunki i obiecuje, że przebije każdą próbę nabycia lojalności Bronna. Bronn oraz Tyrion obozują w Dolinie, gdzie zostają pochwyceni przez Shaggę i jego Kamienne Wrony. Najemnik jest gotów do walki, ale karzeł przekonuje Shaggę i inne górskie plemiona do dołączenia do swojej sprawy, obiecując im broń i niezależność od Orlego Gniazda[6].

Tyrion zabiera swoją rosnącą grupę do obozowiska armii Lannisterów w dorzeczu. Ojciec Tyriona, lord Tywin, zaatakował dorzecze po schwytaniu swojego syna, ponieważ jest ono ojczyzną Catelyn. Kiedy Bronn zostaje przedstawiony lordowi Tywinowi, dowcipkuje, że najpewniej nie poznał jego ojca, co wydaje się zabawne ser Kevanowi Lannisterowi, ale nie rozśmiesza lorda Lannistera. Shagga domaga się, aby Tyrion walczył u boku górskich plemion, dopóki jego dług nie zostanie spłacony, z czym Tywin się zgadza[6].

Tyrion and Bronn 1x09

Bronn gra w pijacką grę z Tyrionem.

Bronn znajduje w obozie dla Tyriona kurwę imieniem Shae. Trójka gra razem w pijackie gry w przeddzień bitwy nad Zielonymi Widłami. Najemnik wyjawia, że bili go rodzice; iż zabił przed ukończeniem dwunastego roku życia (kobietę, która zaatakowała go siekierą), oraz że przebywał za Murem. Bronn budzi się, kiedy wroga armia jest prawie przy nich. Rozbudza Tyriona i radzi mu, jak przeżyć, Okazuje się to niepotrzebne, kiedy karzeł zostaje przypadkowo pozbawiony przytomności przez swoich ludzi podczas ich pośpiechu do walki. kiedy Tyrion budzi się, Bronn mówi mu gładko, że zwyciężyli[2]. Następnie najemnik towarzyszy krasnalowi w drodze do Królewskiej Przystani, kiedy ten zostaje mianowany przez swojego ojca królewskim namiestnikiem[7].

Sezon 2 Edytuj

Bronn pozostaje osobistym ochroniarzem Tyriona Lannistera, kiedy ten zostaje pełniącym obowiązki królewskiego namiestnika Joffreya Baratheona[8]. Karzeł nagradza lojalność najemnika, czyniąc go dowódcą Straży Miejskiej, po usunięciu jego zdradzieckiego poprzednika, wysyłając go na Mur[9]. Tyrion sprawdza lojalność członków małej rady, podając im różne wersje planowanego sojuszu małżeńskiego z udziałem swojej siostrzenicy Myrcelli Baratheon. Wielki maester Pycelle okazuje się niegodny zaufania, ujawniając treść wersji podanej mu królowej regentce Cersei Lannister. Namiestnik rozkazuje Bronnowi i Timettowi aresztować Pycelle’a, nakazując też najemnikowi odciąć brodę starca, ale nie wyraża się dokładnie, i Bronn po prostu ją odrywa, a następnie zamyka wielkiego maestera w ciemnicy[10].

Tyrion and Bronn

Tyrion i Bronn przed bitwą nad Czarnym Nurtem.

Tyrion ściera się z królem Joffreyem, gdy jego siostrzeniec nakazuje publicznie pobić Sansę Stark po porażce rodu Lannister w bitwie pod Oxcross. Kiedy ser Meryn Trant oskarża namiestnika o zastraszanie króla, karzeł nakazuje Bronnowi zabić ser Meryna, jeśli ten jeszcze się odezwie. Bronn sugeruje później, że Joffrey jest tak złośliwy, ponieważ jest „we wszystkim wspierany” i zaczerpnąłby korzyści z seksualnego wyzwolenia. Tyrion wysyła mu jako prezent dwie prostytutki, ale plan się nie sprawdza, gdy młodociany król zmusza jedną z nich do brutalnego pobicia drugiej, a następnie pokazuje Tyrionowi, co zrobił[11]. Namiestnik dowiaduje się o planach Cersei dotyczących użycia dzikiego ognia przeciwko królowi Stannisowi Baratheonowi od jej najnowszego pionka, ser Lancela Lannistera, i upokarza kuzyna, nakazując mu, by powiedział Bronnowi, aby go zabił, gdyby Tyrionowi cokolwiek się stało. Najemnik towarzyszy namiestnikowi w drodze do siedziby Cechu Alchemików i krytykuje plan Cersei dotyczący użycia dzikiego ognia jako amunicji do katapult z powodu ryzyka przypadkowego spalenia miasta, doprowadzając do kłótni z mądrością Hallyne’em. Bronn informuje także Tyriona, iż prostaczkowie wierzą, że to on kontroluje Joffreya i obwiniają go o wszystkie problemy stolicy[12]. Król prowokuje zamieszki w całym mieście, kiedy protestujący obrzucają go ekskrementami, a on nakazuje swoim strażnikom zabić ich wszystkich. Ludzie Bronna są mocno naciskani, aby przywrócić porządek, a w wyniku zamieszek ginie wiele złotych płaszczy oraz Wielki Septon[13].

Bronn singing

Bronn śpiewa „Deszcze Castamere”.

Bronnowi udaje się ograniczyć przestępczość w Królewskiej Przystani, usuwając z miasta znanych złodziei, ale Tyrion krytykuje brutalność jego działań. Karzeł wyznacza dowódcę Straży Miejskiej do pomocy w zaplanowaniu obrony stolicy przed nadchodzącym atakiem Stannisa Baratheona. Bronn lekceważy oparcie Tyriona na książkach i ostrzega, że zapasy jedzenia są najważniejsze podczas oblężenia. Mówi to z własnego doświadczenia i oświadcza, że pozbył się wszystkich znanych złodziei, aby zapobiec kradzieży całego jedzenia[14].

Tuż przed bitwą nad Czarnym Nurtem Bronn pije i śpiewa „Deszcze Castamere” z żołnierzami Lannisterów. Dowódca Straży Miejskiej mówi prostytutce Armece o tym, jak kilkukrotnie złamał swój nos. Mężczyzn ucisza wejście Sandora Clegane’a. Bronn wita Ogara oraz jego towarzysza i oferuje im napoje. Sandor zaczyna rzucać wyzwanie najemnikowi, twierdząc, że wierzy, iż jest on „twardym człowiekiem”. Ogar próbuje upokorzyć Bronna, a ten odwzajemnia mu się lekkim humorem. Wygląda na to, że miedzy nimi może dojść do walki, ale nagle dzwoni dzwon, który ogłasza przybycie floty Stannisa[15].

Bronn spotyka Tyriona w sali tronowej, aby się pożegnać, a następnie wychodzi z miasta na brzeg Czarnej Zatoki. Kiedy namiestnik daje mu sygnał z miejskich murów, strzela płonącą strzałą w kierunku dzikiego ognia, który wylali do wód zatoki. Jego strzał wywołuje niszczycielską eksplozję, która niszczy większość floty Stannisa. Po walce z niektórymi ludźmi króla na wąskim morzu, najemnik powraca do miasta, przybywając w porę, aby ocalić strzałą Sandora, kiedy Ogar zamiera z przerażenia, widząc przed sobą płonącego żołnierza podczas walki. Bronn zostaje poza murami, podczas gdy Sandor i jego ludzie się wycofują[15].

Po bitwie Bronn zostaje zdymisjonowany ze stanowiska dowódcy Straży Miejskiej, w ramach „przywracania porządku” przez lorda Tywina Lannistera[16].

Sezon 3 Edytuj

Sezon 4 Edytuj

Sezon 5 Edytuj

Sezon 6 Edytuj

Sezon 7 Edytuj

Osobowość Edytuj

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk
POJAWIENIA W SEZONIE VIII
Winterfell Rycerz Siedmiu Królestw Długa Noc Ostatni ze Starków Dzwony Żelazny Tron

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.