FANDOM


Szablon:InfoboxBrienne z Tarthu - jedyne żywe dziecko i dziedziczka lorda Selwyna z Evenfall.

Charakter i wygląd

Brienne jest wysoką, muskularną kobietą bez krągłości, dość niezgrabną i piegowatą. Według westeroskich standardów jest bardzo nieatrakcyjna i niekobieca. Ma krzywe zęby, szerokie usta i kilkukrotnie złamany nos. Pomimo jej ogólnej brzydoty, Jaime Lannister zauważa, że jej duże niebieskie oczy są zaskakująco ładne, a w trakcie walki promieniuje z nich siła i pewność siebie.

Przez większość życia Brienne była odrzucana przez społeczeństwo. Kiedy próbowała ubierać i zachowywać jak prawdziwa szlachcianka, spotykała się z szyderstwem i pogardą ze względu na jej nieatrakcyjny wygląd i brak kobiecych walorów. Kiedy natomiast wybrała życia wojowniczki, stała się obiektem kpin i pośmiewiskiem, mimo jej znacznych umiejętności.

Być może z powodu tej sytuacji Brienne jest nieco zamkniętą osobą; Catelyn Stark zauważa, że ciężko jest jej zaufać innym kobietom-wojowniczkom, takim jak Dacey Mormont. Pragnie ona szacunku i akceptacji ze strony innych, dlatego też jeśli ktoś traktuje ją z uprzejmością, zyskuje sobie jej lojalność i oddanie. Renly Baratheon, Catelyn Stark i Jaime Lannister są wśród tych, którzy wygrali przyjaźń Brienne.

Brienne potrafi być uparta, ale jest także uczciwa, prostolinijna, wierna i zdecydowana. Mimo, że nie jest dobrze traktowana przez większość rycerzy, Brienne lgnie do naiwnie wyidealizowanej koncepcji rycerstwa. Mimo - a może właśnie dlatego - że nie oczekuje ona żadnych wyrazów uznania dla swych dokonań, stara się w każdej chwili dążyć do bycia ideałem rycerza.

Historia

Brienne urodziła się jako najstarsza córka Selwyna Tartha, lorda Evenfall z wyspy Tarth. Jej matka zmarła, kiedy była bardzo młoda. Miała jednego starszego brata, Galladona, który utonął gdy miała osiem lat, a dwie młodsze siostry zmarły w wieku niemowlęcym. Zatem stała się ona jedynym potomkiem lorda Selwyna; naturalnym było więc, że starał się on znaleźć dla niej odpowiedniego męża. Biorąc pod uwagę jej wygląd i nastawienie, zadanie to było trudne, zwłaszcza że ​​Brienne dążyła do tego by zostać rycerzem.

Jej ojciec z początku z powodzeniem znalazł trzech mężczyzn chętnych do ślubu z jego córką (ze względu na jej dziedzictwo i bogactwo), choć po pewnym czasie dwóch zrezygnowało. Ostatni, ser Humfrey Wagstaff, ostrzegł Brienne, iż będzie nalegać by po ślubie zachowywała się jak kobieta. Choć miała tylko szesnaście lat, Brienne odpowiedziała, że zaakceptuje taki rozkaz jedynie od człowieka, który zdoła pokonać ją w walce. Ostatecznie ser Humfrey skończył z trzema połamanymi kośćmi, a zaręczyny zostały zerwane.

Po tym wydarzeniu, lord Selwyn zrezygnował z poszukiwań męża dla swej jedynej córki. Jedyne pozytywne spotkanie Brienne z mężczyzną nastąpiło, kiedy na Tarth przybył lord Burzy, Renly Baratheon; traktował on dziewczynę z szacunkiem i uprzejmością (przez co ona się w nim zakochała). Jakiś czas później, lord Selwyn wysłał ją na wychowanie do Końca Burzy.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.