FANDOM


Serial występuje
TVBook
Całe moje życie tacy jak ty drwili ze mnie i całe może życie tacy jak ty kończyli pokonani u mych stóp.
— Brienne do Jaimego Lannistera[1].

Ser Brienne z Tarthu – córka i dziedziczka lorda Selwyna z Tarthu. Przed Wielka Bitwa Pod Winterfell została pasowana na rycerza przez ser Jaimego Lannistera, czyniąc ją pierwszą kobietą w Siedmiu Królestwach, która została rycerzem[2].

Charakterystyka Edytuj

Brienne jest wysoką, muskularną kobietą bez krągłości, dość niezgrabną i piegowatą. Według westerowskich standardów jest bardzo nieatrakcyjna i niekobieca. Ma krzywe zęby, szerokie usta i kilkukrotnie złamany nos[3]. Pomimo jej ogólnej brzydoty, Jaime Lannister zauważa, że jej duże niebieskie oczy są zaskakująco ładne[4][5], a w trakcie walki promieniuje z nich siła i pewność siebie.

Przez większość życia Brienne była odrzucana przez społeczeństwo. Kiedy próbowała ubierać się i zachowywać jak prawdziwa szlachcianka, spotykała się z szyderstwem i pogardą ze względu na jej nieatrakcyjny wygląd i brak kobiecych walorów. Kiedy natomiast wybrała życia wojowniczki, stała się obiektem kpin i pośmiewiskiem, mimo jej znacznych umiejętności.

Być może z powodu tej sytuacji Brienne jest nieco zamkniętą osobą. Catelyn Stark zauważa, że ciężko jest jej zaufać innym kobietom-wojowniczkom, takim jak Dacey Mormont[6]. Pragnie ona szacunku i akceptacji ze strony innych, dlatego też, jeśli ktoś traktuje ją z uprzejmością, zyskuje sobie jej lojalność i oddanie. Renly Baratheon, Catelyn Stark i Jaime Lannister są wśród tych, którzy zdobyli przyjaźń Brienne.

Brienne potrafi być uparta, ale jest także uczciwa, prostolinijna, wierna i zdecydowana. Mimo że nie jest dobrze traktowana przez większość rycerzy, Brienne lgnie do naiwnie wyidealizowanej koncepcji rycerstwa. Mimo – a może właśnie dlatego – że nie oczekuje ona żadnych wyrazów uznania dla swych dokonań, stara się w każdej chwili dążyć do bycia ideałem rycerza.

Biografia Edytuj

Brienne urodziła się jako najstarsza córka Selwyna Tartha, lorda Evenfall z wyspy Tarth. Jej matka zmarła, kiedy była bardzo młoda. Miała jednego starszego brata, Galladona, który utonął, gdy miała osiem lat, a dwie młodsze siostry zmarły w wieku niemowlęcym. Zatem stała się ona jedynym potomkiem lorda Selwyna; naturalnym było więc, że starał się on znaleźć dla niej odpowiedniego męża. Biorąc pod uwagę jej wygląd i nastawienie, zadanie to było trudne, zwłaszcza, że ​​Brienne dążyła do tego, by zostać rycerzem.

Jej ojciec z początku z powodzeniem znalazł trzech mężczyzn chętnych do ślubu z jego córką (ze względu na jej dziedzictwo i bogactwo), choć po pewnym czasie dwóch zrezygnowało. Ostatni, ser Humfrey Wagstaff, ostrzegł Brienne, iż będzie nalegać, by po ślubie zachowywała się jak kobieta. Choć miała tylko szesnaście lat, Brienne odpowiedziała, że zaakceptuje taki rozkaz jedynie od człowieka, który zdoła pokonać ją w walce. Ostatecznie ser Humfrey skończył z trzema połamanymi kośćmi, a zaręczyny zostały zerwane.[7]

BrienneJoinsRenlysKingsguard

Brienne klęczy przed Renlym.

Po tym wydarzeniu, lord Selwyn zrezygnował z poszukiwań męża dla swej jedynej córki. Jedyne pozytywne spotkanie Brienne z mężczyzną nastąpiło, kiedy na Tarth przybył lord Burzy, Renly Baratheon; traktował on dziewczynę z szacunkiem i uprzejmością (przez co ona się w nim zakochała). Jakiś czas później, lord Selwyn wysłał ją na wychowanie do Końca Burzy[8].

Brienne zdobyła pozycje w Tęczowej Gwardii Renly’ego Baratheona, w którym się podkochiwała. W obozie Renly’ego wciąż była wyśmiewana. Niektórzy młodzi rycerze, zakładali się o to, który pierwszy zdobędzie jej dziewictwo.

Była obecna przy morderstwie Renly’ego i fałszywie oskarżona o tę zbrodnię[9]. Uciekła z Catelyn Stark i przyjęła się u niej na służbę. W Riverrun Catelyn namówiła Brienne, aby eskortowała Jaimego Lannistera do Królewskiej Przystani, gdzie miała nastąpić wymiana za córki Catelyn.

Brienne Owns Jaime

Jaime Lannister pokonany przez Brienne.

Brienne i Jaime zostali schwytani przez Vargo Hoata, byli źle traktowani przez jego ludzi. Po śmierci Catelyn, to Jaime powierzył jej miecz z valyrianskiej stali „Wierny Przysiędze”, który otrzymał od ojca i zadanie znalezienia i ochrony Sansy Stark.

Szukając Sansy Stark, Brienne wędrowała po ziemiach niedaleko Riverrun, aż skrzyżowała miecz z pozostałymi członkami oddziału Vargo Hoata. Korzystając z „Wiernego Przysiędze” udało jej się zabić Pyga, Shagwella i Timeona w ruinach zamku Crackenhallów. Na skrzyżowaniu w pobliżu Tridentu, Brienne walczyła z banitami prowadzonymi przez Rorgea’, który był pod płaszczykiem Sandora Clegane i pustoszył okoliczne ziemie. Brienne zabiła Rorge’a, ale została ciężko ranna przez Kąsacza. Gendry zabił Kąsacza, lecz Brienne została wzięta do niewoli przez banitów pod wodzą „Wieszczki”. Nieumarła Catelyn Stark, która stała na czele Bractwa jako Kamienne Serce, nie wierzyła w opowieść Brienne, że szuka Sansy Stark i kazała jej zabić Jaimego albo zostanie powieszona. Brienne odmówiła wyboru i została skazana na karę śmierci przez powieszenie. Na chwilę przed egzekucją krzyknęła jedno słowo, nie wiadomo czy zmarła.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.