FANDOM


Bowen Marsh – lord zarządca Nocnej Straży.

Charakter i wygląd Edytuj

Bowen Marsh jest krągły i czerwony, dzięki czemu zawdzięcza przydomek Stary Granat. Po bitwie na Moście Czaszek schudł jednak. Stracił też część ucha.

Bowen często nie zgadzał się ze swoim nowym lordem dowódcą, Jonem Snowem, chociaż ten często wysłuchiwał jego rad.

Potrafi szybko liczyć.

Historia Edytuj

Gra o tron Edytuj

Bowen Marsh uczestniczy w uczcie Jeora Mormonta, wydanej z powodu odwiedzin Tyriona Lannistera. Towarzyszy też Jonowi Snow i Samwellowi Tarly’emu podczas składania przez nich ślubów przed Drzewem Sercem.

Nawałnica mieczy Edytuj

Gdy Stary Niedźwiedź opuszcza Czarny Zamek, mianuje Bowena kasztelanem. Gdy lord dowódca ginie za Murem, Marsh zostaje kasztelanem na stałe, do czasu wyboru nowego lorda dowódcy.

W tym okresie lord zarządca jedzie do Mostu Czaszek, aby bronić go przed Płaczką. Udaje to mu się, ale zostaje poważnie ranny. Ginie też przy tym wiele braci z Nocnej Straży. Marsh zostaje odprowadzony do Wieży Cieni, po czym, gdy już doszedł do siebie, wraca do Czarnego Zamku, aby zgłosić swoją kandydaturę na lorda dowódcę.

Wkrótce jednak, z powodu małego poparcia, Bowen postanawia wycofać się z wyborów i poprzeć Janosa Slynta. Wybory jednak wygrywa Jon Snow w skutek intrygi Samwella Tarly’ego.

Taniec ze smokami Edytuj

Bowen Marsh, obok Othella Yarwycka, stał się najważniejszym doradcą nowego lorda dowódcy. Pomimo tego jednak często się ze sobą nie zgadzali. Bowen miał ponadto za złe Snowowi to, że pomagał Stannisowi, co było niezgodne ze ślubami jakie złożył.

Niechęć lorda dowódcy do swojego zwierzchnika wzrastała. W mniemaniu Marsha Jon Snow popełnij wiele złych decyzji np. mianowanie Atłasa swoim giermkiem czy przepuszczenie dzikich przez Mur. Innymi „grzeszkami” Jona Snow była odmowa zapieczętowania bram w Murze (które uniemożliwiłyby przechodzenie przezeń) oraz próba przeprowadzenia drugiej odsieczy Hardhome (pierwsza próba zakończyła się fiaskiem; okręty ratunkowe zatopił sztorm).

Czarę goryczy przelała przemowa Jona skierowana do dzikich spożywających w Sali Tarcz, mająca na celu zorganizowanie zbrojnego wystąpienia przeciwko Ramsay’owi Boltonowi. Było to spowodowane słowami skierowanymi do Snowa w Różowym Liście. Wtedy to Bowen Marsh postanowił zorganizować zamach przeciwko lordowi dowódcy.

Gdy Jon Snow wyszedł z Sali Tarcz, usłyszał krzyk. Gdy poszedł zbadać źródło hałasu, okazało się, że rozjuszony olbrzym Wun Wun, zabił rycerza Stannisa, ser Patreka z Królewskiej Góry. Gdy Jon próbował uspokoić giganta, Bowen Marsh i reszta spiskowców przystąpili do ataku przy pomocy sztyletów. Po każdym pchnięciu nożem zabójcy mówili „W imię Straży”. Bowen Marsh, ze łzami w oczach, zadał cios jako drugi, w brzuch.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.