FANDOM


Bitwa w Szepczącym Lesie – jedna z kluczowych bitew w pierwszym okresie Wojny Pięciu Królów. Zakończyła się zwycięstwem Starków i była pierwszym etapem w przełamaniu oblężenia Riverrun.

Tło Edytuj

Pierwsza faza walk w Dorzeczu przebiegała po myśli Lannisterów. Ser Jaime Lannister rozbił armie tamtejszych lordów w bitwach pod Złotym Zębem oraz Riverrun, biorąc do niewoli dziedzica Dorzecza, ser Edmura Tully’ego oraz wielu jego rycerzy, po czym przystąpił do oblężenia Riverrun. W tym samym czasie lord Tywin Lannister utrzymywał przeprawy na wschodzie, ubezpieczając zwycięstwa swoich sił w Dorzeczu.

Tymczasem Robb Stark zawarł sojusz z rodem Frey z Bliźniaków, dzięki czemu jego armia mogła przekroczyć Zielone Widły, wzmocniona o żołnierzy lorda Freya. Robb ruszył na Riverrun, z zamiarem otoczenia sił niczego nie spodziewających się Lannisterów oraz przerwania oblężenia głównego zamku Dorzecza. Po drodze do sił Robba dołączył także lord Mallister ze swoimi żołnierzami oraz niedobitki rozbitych armii lordów Dorzecza. Cały marsz Robba udało się utrzymać w tajemnicy dzięki jego wujowi, ser Brydenowi oraz jego zwiadowcom, którzy zabijali kruki Lannisterów, a także rozbijali podjazdy nieprzyjaciela.

Bitwa Edytuj

Po tym jak Clement Piper przegrał z Jaimem bitwę pod Złotym Zębem, ser Marq Piper, wraz z pięćdziesięcioma ludźmi, gnębił podjazdami kolumny zaopatrzeniowe sił Lannisterów, które oblegały Riverrun. Gdy pod zamek przymaszerowała armia Robba, natychmiast połączył z nią siły. Aby wywabić Jaimego z jego obozu, Robb wysłał niewielką grupkę rycerzy pod dowództwem Blackfisha i ze sztandarem Tullych. Jaime zebrał wtedy wokół siebie grupę ponad tysiąca żołnierzy i ruszył do ataku. Blackfish rozpoczął wtedy planowy odwrót, a Jaime podążył ślepo za nim, prosto do zalesionej doliny Szepczącego Lasu, gdzie Robb przygotował zasadzkę.

Oddział Jaimego został zaatakowany z trzech stron i całkowicie rozbity. On sam, gdy zobaczył że klęska jest nieunikniona, próbował przebić się do Robba i zabić go, ale został pokonany i pojmany, chociaż wcześniej udało mu się zabić trzech ludzi z gwardii Robba, Daryna Hornwooda oraz braci Eddarda i Torrhena Kastarków. Według Theona Greyjoya, na każdego poległego żołnierza Starków, przypadło aż dziesięciu zabitych ludzi Lannisterów.

Wraz z Jaimem do niewoli dostało się wielu znacznych rycerzy, w tym lord Gawen Westerling, lord Quenten Banefort, ser Garth Greenfield, lord Regenard Estren, ser Tytos Brax, Mallor Dornijczyk, Willem Lannister oraz kuzyni Lannisterów Cleos i Tion Freyowie.


Przypisy Edytuj

  1. Błąd rozszerzenia cite: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie o._P.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.