FANDOMŚlio wspomniany

Książę Baelon Targaryen, zwany Wiosennym Księciem, ze względu na porę narodzin, oraz Baelonem Odważnym – trzeci syn króla Jaehaerysa I Targaryena i królowej Alysanne Targaryen. Miał trzech synów – Viserysa, Daemona oraz Aegona[2][3][4][5].

Biografia Edytuj

W 92 o.P., po śmierci swojego starszego brata, księcia Aemona, Baelon został uznany za nowego następcę tronu przez swojego ojca, króla Jaehaerysa I. W ten sposób stał się księciem Smoczej Skały, wyprzedzając w linii sukcesji córkę i dziedziczkę Aemona, księżniczkę Rhaenys[4].

W 100 o.P. Baelon został królewskim namiestnikiem, zastępując na tym stanowisku ser Ryama Redwyne’a[2]. Baelon znakomicie sprawił się w tej roli, ale rok później, w 101 o.P., doszło do tragedii, kiedy to książę Smoczej Skały podczas polowania zaczął uskarżać się na ból w boku. Zmarł po kilku dniach z powodu pęknięcia brzucha[4].

Po jego śmierci zwołano pierwszą Wielką Radę, aby zdecydować, kto zasiądzie na tronie po śmierci króla Jaehaerysa I[3][4]. Nowym księciem Smoczej Skały został najstarszy syn Baelona, książę Viserys, który zasiadł na Żelaznym Tronie 2 lata później jako król Viserys I[3].


Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.
  2. 2,0 2,1 2,2 Książę łotrzyk”.
  3. 3,0 3,1 3,2 Księżniczka i królowa”.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Jaehaerys I.
  5. Świat lodu i ognia”, dodatek: Drzewo genealogiczne Targaryenów.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.