FANDOM


Azor Ahai – legendarny bohater, żyjący około osiem tysięcy lat przed lądowaniem Aegona. Mówi się, że podczas długiej nocy, Azor Ahai postawił się i pokonał innych, władając ognistym mieczem, zwanym Światłonoścą.

Legenda Światłonoścy Edytuj

Ciemność zapadła nad światem i bohater, Azor Ahai, został wybrany by z nią walczyć. Ażeby walczyć z ciemnością Azor Ahai musiał wykuć miecz godny bohatera. Hartował przez trzydzieści dni i trzydzieści nocy, dopóki miecz nie był gotowy. Jednak, gdy spróbował zahartować go w wodzie, ostrze pękło. Nie był on z tych, którzy łatwo się poddają. Zaczął więc od nowa. Za drugim razem pięćdziesiąt dni i pięćdziesiąt nocy pracował nad mieczem, tworząc dzieło lepsze nawet, niż to pierwsze. Tym razem, chcąc ostrze zahartować, pojmał lwa i przebił jego serce. Stal roztrzaskała się jednak ponownie. Z ciężkim sercem, wiedział albowiem co było potrzebne do wykończenia ostrza, sto dni i nocy harował, dopóki nie było ono gotowe. Wtenczas, wezwał swą żonę, Nissa Nissa i uprosił, by odsłoniła swą pierś. Wbił w nią ostrze, łącząc duszę ze stalą, tworząc jednocześnie Światłonoścę.[1]

Azor Ahai przybędzie znowu Edytuj

Zgodnie z przepowiednią ze starych ksiąg Asshai sprzed ponad pięciu tysięcy lat, Azor Ahai narodzi się ponownie by stawić czoło Innym. Nastąpi to po długim lecie, kiedy zła i zimna ciemność zstąpi na świat.[1] Jest powiedziane, że dzierżąc raz jeszcze Światłonoścę, Azor Ahai stanie przeciwko Innym i jeżeli padnie, świat upadnie razem z nim.


Przypisy Edytuj

  1. 1,0 1,1 Starcie królów”, rozdział 10, Davos I.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.