FANDOM


Serial występuje
To jest artykuł o postaci z serialu Gra o tron. Możesz być także zainteresowany jego książkowym odpowiednikiem.
Nazywam się Arya Stark. Chcę, żebyś wiedział. Ostatnią rzeczą, jaką zobaczysz będzie Stark, uśmiechający się do ciebie, podczas gdy ty umierasz.
— Arya do Waldera Freya przed jego śmiercią[1].


Arya Stark (wym. /'ɑɹjə stɑɹk/) – trzecie dziecko i druga córka lorda Eddarda i lady Catelyn Stark. Na początku „Gry o tron” ma dziewięć lat. Posiada pięcioro rodzeństwa: braci Robba, Brana, Rickona i starszą siostrę Sansę oraz brata bękarta, Jona Snow.

Podobnie jak niektórzy z jej rodzeństwa, czasami w snach wciela się w wilkora. Jej wilkor to Nymeria, nazwana tak po Nymerii, królowej Rhoynarów.

Charakterystyka Edytuj

Arya jest pełną werwy dziewczyną, zainteresowaną walką i eksploracją otaczającego ją świata, czym znacząco różni się od swej starszej siostry, Sansy. Chce nauczyć się władania mieczem i jazdy konnej, z kolei jej siostra woli tradycyjne rozrywki młodych, szlachetnie urodzonych dam. Arya jest szczególnie blisko ze swym przyrodnim bratem, a tak naprawdę kuzynem, Jonem Snow, który zachęca ją do rozwijania zainteresowań. On też dał jej w prezencie jej pierwszy miecz – Igłę. W czasie trwania powieści Arya okazuje się bardzo pomysłowa i sprytna oraz wykazuje szczególną zdolność do przetrwania ciężkich sytuacji i akceptacji brutalnej rzeczywistości. Cechy te, jak również ognisty temperament, odziedziczyła podobno po swej ciotce, Lyannie Stark.

W wyglądzie Aryi zauważyć można więcej cech charakterystycznych dla rodu Stark niż Tullych; ma pociągłą twarz, szare oczy i brązowe włosy. Jest również szczupła i wysportowana. Na początku pierwszego tomu powieści nazywana jest „końską gębą” oraz często mylona jest z chłopcem. Mimo tego, niekiedy zdarza się, iż jest porównywana do pięknej Lyanny, a w kolejnych tomach sagi zaczyna przyciągać wzrok mężczyzn. W Braavos usłyszała też, że ma ładną twarz.
Arya w winterfell

Arya w Winterfell

Jest leworęczna, szybka i zręczna. Nauczyła się podstawowych technik szermierczych (patrz: Wodni Tancerze) w tradycji braavoskiej, a potem również posługiwania się nożami. Jest też wargiem – w swoich snach przybiera postać Nymerii, a także kotów w Braavos. Otrzymała podstawowe wykształcenie w Winterfell – jak każda młoda szlachcianka. Jest dobra z matematyki i świetnie sobie radzi w jeździe konnej. Zna braavoski w komunikatywnym stopniu lecz mówi z silnym akcentem. Ma bystry umysł, szybko się uczy i jest pragmatyczna

Biografia Edytuj

Arya jest najmłodszą córką i trzecim dzieckiem lady Catelyn i lorda Eddarda Starka, głowy rodu Starków i Namiestnika Północy. Urodziła się wkrótce po powrocie Eddarda z wyprawy w celu stłumienia buntu na Żelaznych Wyspach i wychowała w Winterfell. Ma starszą siostrę Sansę, starszego brata Robba, dwóch młodszych braci, Brana i Rickona oraz kuzyna, Jona Snow.

W wieku dziewięciu lat okazała się być niezależną i pełną ducha walki dziewczyną. W przeciwieństwie do siostry, nie wyznaje poglądu, że musi stać się damą, władać i zyskiwać wpływy, nie wykazuje zainteresowania tańcem, śpiewem i szyciem.

Arya wraz z siostrą i ojcem wyjechała do Królewskiej Przystani. Zanim się to stało, jej kuzyn Jon dał jej miecz, który nazwała Igłą. Powiedział jej, że będzie musiała dużo ćwiczyć aby stać się w tym dobra, a pierwsza lekcja, to trzymać miecz ostrym końcem w kierunku przeciwnika. W drodze do stolicy zaprzyjaźniła się z chłopcem o imieniu Mycah z którym często walczyła na drewniane miecze. Pewnego razu, gdy jej siostra Sansa poszła na spacer z Księciem Joffreyem nad rzekę spotkali Aryę trenującą ze swoim przyjacielem. Joffrey zaczął się nad nim znęcać. Wilkor Aryi Nymeria rzucił się na Joffreya i ugryzł  go. Wiedząc, że Nymeria najprawdopodobniej zostanie zabita Arya kazała jej uciekać. Została złapana i zaprowadzona przed oblicze Króla Roberta, który miał ją ukarać. Ostatecznie jako, że jej wilkor uciekł, śmierć spotkała wilkora Sansy, Damę. Mycach, który uciekł po zajściu z Joffrey’em został złapany przez „psa” Joffreya, Ogara i zabity. Od tej pory Arya zapałała nienawiścią do obu.
Nymeria-and-Arya-Stark-game-of-thrones-direwolves-26320408-498-283

Arya i Nymeria

W Królewskiej Przystani jej ojciec odkrył Igłę. Arya nie miała zamiaru pozbyć się swojego miecza. Eddard uświadomił sobie, że skoro jego córka marzy o nauce walki, powinien sprowadzić jej nauczyciela. Został nim słynny szermierz z BraavosSyrio Forel. Większość czasu spędzała właśnie z nim na nauce tańca wody. Podczas pewnego z tych treningów, odkryła tajne przejście w zamku. Usłyszała w nim rozmowę Varysa i Illyrio, którzy rozmawiali o jej ojcu.

Podczas pojmania jej ojca, Arya przebywała z Syriem. Gdy ludzie Lannisterów przyszli po nią, od razu wyczuł podstęp. Gdy ci chcieli zabrać ją siłą doszło między nimi do walki i kazał Aryi uciekać. Arya wydostała się z Czerwonej Twierdzy za pomocą tajnych przejść, lecz nie mogła z miasta, ponieważ bramy były silnie strzeżone. Mieszkała i spała na ulicy, łapała szczury i gołębie aby przeżyć aż do dnia, gdy doszło do egzekucji jej ojca. W tłumie gapiów znalazł ją Yoren, który na polecenie jej ojca chciał zabrać ją do Winterfell.

Arya uciekła z Królewskiej Przystani wraz z Yorenem i pozostałymi rekrutami do Nocnej Straży. Ten w czasie drogi na Mur miał zamiar zostawić ją w Winterfell. Obciął jej włosy i zmienił tożsamość Aryi na Arryego. W okolicy jeziora Bożego Oka zostali zaatakowani przez bandytów, dowodzonych przez ser Amory Lorch’a. Arya wraz z Gendrym, Gorącą Bułką i Lommy Greenhandsem i Weaselem byli jednymi z niewielu osób, którym udało się przeżyć. Tuż przed ucieczką Arya wypuściła więźniów, Jaqena H’ghara, Rorge’a i Bitera.

Arya podróżowała dalej wraz z ocalałymi, jednak po kilku dniach zostali złapani przez wojska Lannisterów pod dowództwem Gregora Clegane’a w następnym mieście. Następnie wszyscy zostali przeniesieni do Harrenhal. Po drodze, Arya stworzyła listę wszystkich osób, których nienawidzi. W Harrenhal została przypisana, jako pomoc zarządcy Weesowi w Wieży Płaczu. Kilka dni później spotkała Jaqena i dwóch towarzyszących mu więźniów, którzy byli teraz na usługach ser Amory Lorcha.

Jaqen przyszedł do niej w nocy i zaoferował trzy morderstwa w zamian za trzy życia, które uratowała. Pierwszym imieniem, jakie wypowiada było Chiswyck, który chwalił się, że wziął udział w zbiorowym gwałcie. Ten zmarł trzy dni później. Następną osobą na liście był Weese. Później zdała sobie jednak sprawę, że powinna wypowiedzieć imię kogoś bardziej znaczącego np. Tywina Lannistera, czy Amory Lorch’a. Było jej z tego powodu przykro i zastanawiała się dobrze nad ostatnią osobą. W końcu kazała Jqenowi zabić siebie. Ten w zamian za swoje życie zdecydował się pomóc Aryi i jej towarzyszom uciec z Harrenhal. Uwolnił ludzi północy z lochu, co doprowadziło do powstania. Ku jej zdumieniu Jaqen zmienił swoją twarz, mówiąc, że to był czas, aby umrzeć dla tej osoby. Następnie dał jej monetę, za pomocą której ta go odszuka, jeśli będzie go potrzebować. Następnego dnia Harrenhal zostało zajęte przez Roose Boltona. Przypadkowo spotkała Elmara Freya, którego będzie musiała poślubić w ramach umowy między jej bratem, a Lordem Freyem, choć oboje nie wiedzą kim jest ta druga osoba.

Zdała sobie sprawę, że może razem z lordem Boltonem uda jej się wrócić do domu. Pyta, co się z nią stanie po opuszczeniu Harrenhal, ten jednak traktuje ją niegrzecznie, więc ta decyduje się uciec. Zabija strażnika bramy i razem z Gendrym i Gorącą Bułką ucieka. 

W czasie gdy ona i jej towarzysze kierują się ku północy, Arya podczas snu jako warg widzi oczami Nymerii i widzi jak zabija członków Zuchwałych Towarzyszy, którzy zostali wysłani aby ich złapać. Niedługo potem ona i jej towarzysze zostają wykryci i złapani przez Bractwo bez Chorągwi. Spotyka tam jednego ze strażników, który rozpoznaje w niej Aryę Stark. Wszyscy razem udają się do ich kryjówki. W obozie znajduje się pojmany przez Braci, Sandor Clegane, który czeka na rozprawę. Oskarżony zostaje o zabicie Mycaha. Ma stoczyć walkę, jeśli wygra odzyska wolność.
Arya-Stark-arya-stark-33976139-3607-2400

Arya,Gendry i Gorąca Bułka

Rozczarowani Bractwem, Gorąca Bułka i Gendry idą w swoją stronę. Arya próbuje uciec jednak zostaje zatrzymana przez Ogara. Ten pragnie odwieźć ją do Bliźniaków, do jej brata Robba. Docierają na miejsce, jednak okazuje się, że ten został zdradzony i zamordowany wraz z matką i ich chorążymi.

Sandor decyduje, że jedynym miejscem. w którym Arya będzie bezpieczna jest Dolina Arrynów, rządzona przez jej ciotkę Lysę. W czasie drogi na wschód. Aryi udaje się osiodłać konia, któremu nadaje imię Craven. Szybko dochodzą do wniosku, że nie mogą udać się do Orlego Gniazda i muszą wrócić do Riverrun. aby zapłacić okup za Bryndena Tully’ego.

Po drodze zatrzymują się w gospodzie, gdzie spotykają dwie osoby, które są na liście do zabicia Aryi, Ticklera i Pollivera oraz ich młodego giermka. Ogar upija się i doprowadza do walki. Zabija Pollivera, jednak zostaje ciężko ranny. Gdy Tickler atakuje Sandora, Arya podkrada się i próbuje wbić mu nóż w brzuch. Następnie każe Aryi zabić giermka, ta robi to i odzyskuje swój miecz, Igłę.

Następnie kierują się do miasta Saltpans, ale Ogar jest zbyt słaby. by jechać dalej i spada z konia. Arya zwraca ku niemu Igłę aby go zabić ale decyduje się zostawić go na długą i bolesną śmierć a nie dawać mu łaskę szybkiej śmierci. W mieście sprzedaje swojego konia Cravena i przy pomocy monety, którą dał jej Jaqen H'ghar oraz zwrotu „Valar Morghulis” kupuje bilet na statek „Córka Tytana” i udaje się do Braavos.
Gameofthronesbrasil com br

Arya i Sandor Clegane

W czasie podróży do Braavos na pokładzie statku Córka Tytana, Arya używa imienia Salty. Wielu żeglarzy, a nawet kapitan prosi ją, aby ta zapamiętała ich imiona i nazwiska. Wydaje się, że wielu się jej boi.

W Braavos Arya znajduje drogę do Domu Czerni I Bieli, w którym uprzejmy staruszek przyjmuje ją do Gildii Ludzi Bez Twarzy. Zobowiązana jest do pozbycia się swojej tożsamości oraz wszystkich rzeczy w trakcie szkolenia. Robi wszystko, poza oddaniem Igły, którą chowa w bezpiecznym miejscu.

Szkolenie jest bardzo trudne i długie. Zaczyna również naukę języka Braavos. Zabija również dezertera z Nocnej Straży o imieniu Daeron i krótko rozmawia z Samwellem Tarlym. Kilka miesięcy później wypija mleko przeznaczone dla „Aryi”. Następnego ranka budzi się ślepa.

Arya pozostaje ślepa i nadal szkoli się w Domu Czerni I Bieli. Ślepota jest indukowana poprzez mleko, które pije co noc. Widzi jedynie oczami wilkora Nymeri, jednak nie mówi o tym nikomu. Wciąż zmaga się z trudem pozbycia się swojej tożsamości. Pod pozorem dziewczyny o imieniu Beth, przemierza ulice Braavos i żebra, a także przysłuchuje się rozmowom niektórych ludzi. Staje się coraz lepsza w wykrywaniu kłamstw innych.

Arya odzyskuje wzrok i identyfikuje uprzejmego staruszka, gdy ten próbował wejść do jej pokoju przez okno. Arya uderza go kijem. Domyśla się, że nie wyczuła jego obecności, tylko zobaczyła go oczyma kota ukrytego na dachu.

Po odzyskaniu wzroku Arya otrzymuje swoje pierwsze zadanie zabójstwa. Udaje się po „dar” do starego człowieka, zajmującego się sprzedażą ubezpieczeń dla statków. Uprzejmy staruszek zabiera ją do tajnych, niższych pomieszczeń w Domu Czerni I Bieli. Znajdują się tam tysiące twarzy na ścianach. Arya znajduje twarz brzydkiej dziewczyny ze złamanym nosem, która została pobita przez ojca i przyszła do Domu Czerni I Bieli. Zauważa, że staruszkowi towarzyszą strażnicy.

W końcu okrada kapitana z worka monet, a potem udaje się na spotkanie ze starcem. Następnie smaruje jedną z monet trucizną i z powrotem podrzuca mu worek. Następnie ucieka, a serce człowieka w tajemniczy sposób staje.

Uprzejmy staruszek daje Aryi szatę i przypisuje ją do pierwszego treningu z Izembarem.

Po odzyskaniu wzroku, Jaqen zlecił dla Waif zabójstwo Aryi. Ostatecznie Arya zabija napastniczkę i umieszcza jej twarz w Sali Twarzy. Następnie mówi mu, że wraca do domu i opuszcza Braavos.

Po powrocie przeszła dużą przemianę i stała się skuteczną wojowniczką i zabójczynią. Najpierw poderżnęła gardło Walderowi Freyowi, a następnie otruła i zniszczyła Ród Frey. Zrobiła to za pomocą zdolności zmiany twarzy. Na następny cel wyznaczyła Cersei Lannister, lecz po drodze do stolicy odwiedziła karczmę, w której Gorąca Bułka powiedziała jej, że Winterfell jest w rękach Starków. Arya od razu postanowiła wrócić do domu. Po drodze spotkała swojego wilkora - Nymerię, lecz tamta po wygnaniu stała się przywódczynią watahy i wolała dzikie życie.

W Winterfell spotkała pierwszy raz po latach Sansę i Brana i brat dał jej sztylet z valyriańskiej stali Baelisha. Odbyła walkę treningową z Brienne i z łatwością z nią wygrała, pokazując tym samym, co potrafi. Zaczęła podejrzewać, że Littlefinger coś kombinuje i wraz z rodzeństwem oskarżyli go i skazali na śmierć. Wyrok wykonała Arya, za pomocą sztyletu skazanego.

Po powrocie Jona z Daenerys, bardzo ucieszyła się na jego widok. Również spotkała Ogara i Gendryego, a tego drugiego poprosiła o zrobienie jej włóczni ze smoczego szkła. W nocy przed Bitwą o Winterfell Gendry skończył robić jej broń, a następnie z nim współżyła.

Arya zabija Nocnego Króla

Arya zabija Nocnego Króla.

Podczas bitwy spotkała Melisandre, która była na jej liście. Początkowo walczyła na murach Winterfell, lecz potem przeszła do budynku. Prawie zginęła z rąk upiorów, lecz uratował ją Beric Dondarrion, który potem zginął. Melisandre powiedziała do Aryi, że Pan Światła wskrzeszał Berica tyle razy, ponieważ jego misją było uratowanie Aryi. Gdy Nocny Król wyjmował już miecz, aby zabić Brana w Bożym Gaju, Arya rzuciła się na niego, lecz ten w porę zareagował i podniósł ją za gardło i zaczął dusić. Jednak puściła ona swój sztylet z valyriańskiej stali i złapała go drugą ręką, po czym wbiła go w brzuch Nocnego Króla i skończyła Wielką Wojnę.

Lista Zabójstw Edytuj

Każdej nocy przed snem Arya odmawiała swoją modlitwę, w której wymieniała osoby, które muszą zginąć, takie postępowanie znikło, gdy stała się uczennicą w Braavos. Niektóre osoby były dodawane, a inne usuwane, w zależności, czy osoba żyła czy nie. Każdą modlitwę kończyła słowami „valar morghulis”. Osoby które miały zginąć:

Zmarli Edytuj

 • Król Joffrey I Baratheon – nakazał ścięcie jej ojca. 
 • Ser Amory Lorch – zaatakował jej grupę, zabił Yorena i uniemożliwił jej dotarcie do muru. 
 • Łaskotek – człowiek Gregora, zabił wielu ludzi na jej oczach.
 • Polliver – człowiek Gregora, ukradł jej miecz „Igłę”. 
 • Chiswyck – kolejny człowiek Gregora, który pilnował ich i naśmiewał się z ich życia. 
 • Weese – okrutny szef, podczas pracy w Harrenhal znany jako „łasica”. 
 • Raff Słodyczek – był jednym z żołnierzy pilnujących więźniów w towarzystwie Gregora i zabił jej towarzysza Lommy’ego. 
 • Ser Meryn Trant – zabił jej mistrza szermierki, Syria Forel
 • Tywin Lannister – odpowiedzialny za upadek jej rodziny.
 • Walder Frey – odpowiedzialny za śmierć jej matki, brata oraz ludzi Północy.
 • Sandor Clegane – zabił Mycaha, jej przyjaciela i śmiał się z tego (później usunięty, ponieważ podróżowali razem).
 • Ser Gregor Clegane – za okrucieństwo na więźniach.
 • Melisandre
 • Królowa Cersei Lannister – była jedną z odpowiedzialnych za upadek jej rodziny.

Nadal żyją Edytuj

 • Ser Ilyn Payne – ściął jej ojca.
 • Dunsen – był jednym z żołnierzy, pilnujących więźniów w towarzystwie Gregora i ukradł hełm Gendry’emu.

Cytaty Edytuj

Cicha jak cień. Lekka jak piórko. Zwinna jak wąż. Spokojna jak stojąca woda. Gładka jak letni jedwab. Szybka jak jeleń. Śliska jak węgorz. Silna jak niedźwiedź. Dzika jak wilczyca. Nieruchoma jak kamień. (...)
Strach rani głębiej niż miecz. Ten, kto boi się przegrać, już przegrał.

– Arya, Gra o tron

Arya skrzyżowała ręce na piersi.
– Valar morghulis – rzekła tak głośno, jakby wiedziała, co to znaczy.
– Valar dohaeris – odpowiedział, dotykając czoła dwoma palcami.

– Nawałnica Mieczy:Krew i złoto

„Ser Gregor, Dunsen, Raff Słodyczek, Ser Ilyn, Ser Meryn, Królowa Cersei. Valar morghulis”

– Arya

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk


Przypisy Edytuj


Galeria Edytuj


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.