FANDOM


Alyssa Velaryon była członkinią rodu Velaryonów w pierwszych latach po podboju Aegona. Była mężem króla Aenysa I Targaryena i urodziła mu sześcioro dzieci. Kilka lat po śmierci Aenysa Alyssa była królową regentką dla swojego najmłodszego syna, króla Jaehaerysa I Targaryena. Wyszła za mąż za lorda Rogara Baratheona i urodziła mu dwójkę dzieci.

Wygląd Edytuj

Alyssa miała srebrzyste włosy i fioletowe oczy Valyrian.

Podczas ślubu z lordem Rogarem Baratheonem Alyssa nosiła wielki płaszcz z konikiem morskim Velaryonów i smokiem Targaryenów skierowanymi do siebie.

Alyssa miała urok, dowcip i życzliwość. Według Septona Bartha przede wszystkim Alyssa pragnęła być kochana, podziwiana i chwalona.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Alyssa urodziła się w 7 o.P. jako córka Lorda Aethana Velaryona, starszego nad okrętami króla Aegona I Targaryena i Lady Alarry Massey. Miała kilku braci i kuzynów z rodu Velaryon.

Alyssa wyszła za mąż za swojego kuzyna, księcia Aenysa Targaryena, w 22 o.P.. Małżeństwo było w celach politycznych. W tym małżeństwie urodziła sześcioro dzieci: Rhaenę (23 o.P.), Aegona (26 o.P.), Viserysa (29 o.P.), Jaehaerysa (34 o.P.), Alysanne (36 o.P.) i Vaellę (39 o.P.).

Kiedy królowa Visenya Targaryen zasugerowała zaręczyny między swoim własnym synem Maegorem a pierworodną Alyssy Rhaeną, Alyssa i jej mąż byli temu przeciwni. Król Aegon I Targaryen ostatecznie zgodził się poślubić Maegora z inną. W późniejszych latach panowania Aegona I, kiedy Maegor odmówił pół tuzina małych smoków, Alyssa drażniła go, pytając, czy boi się smoków. Po sześćdziesiątym dniu imienia króla Aegona I w 33 o.P., Aenys i Alyssa przejęli królewskie postępy, podróżując przez królestwo przez pół roku każdego roku.

Po koronacji swojego męża Aenysa w 37 o.P. Alyssa została królową. Sugeruje się, że narodziny szóstego dziecka Alyssy, Vaelli, w 39 o.P., skłoniły księcia Maegora do wzięcia drugiej żony w tym samym roku. W 41 o.P., po pierwszych zbuntowanych działaniach synów wojownika i braci ubogich, król Aenys I zdecydował, że dwór nie jest bezpieczny dla jego rodziny, i postanowił przenieść się na Smoczą Skałę. Aenys zmarł w następnym roku na Smoczej Skale. Na pogrzebie Alyssa zaśpiewała mu pieśń żałobną.

Rządy Maegora I Edytuj

Alyssa opuściła Smoczą Skałę w ciągu kilku godzin od pogrzebu, uciekając do ojca na Driftmark. Przyprowadziła ze sobą troje najmłodszych dzieci, Viserysa, Jaehaerysa i Alysanne. Tam ogłosiła swojego najstarszego syna, Aegona, prawowitym królem Westeros, podczas gdy Maegor, który przejął Żelazny Tron i został koronowany na króla, zapadł w śpiączkę w Królewskiej Przystani. Królowa wdowa Visenya ostatecznie udała się na Driftmark i przekonała Alyssę, aby razem z dziećmi powróciła na dwór Królewskiej Przystani. Była obecna na weselu Maegora z Tyanną z Wieży w 42 o.P., a nawet wzięła udział w ceremonii pościeli. Jednak jej obecność zapoczątkowała pogłoski, że porzuciła sprawę Aegona. Bez względu na pogłoski, w drugiej części 43 o.P. królowa Tyanna ostrzegła króla Maegora, że ​​Alyssa potajemnie komunikowała się z Końcem Burzy, Orlim Gniazdem, Winterfell i Casterly Rock, próbując przekonać tamtejszych lordów, by opowiedzieli się po stronie jej syna Aegona.

Do 44 o.P. Alyssa stała się więźniem niemal z imienia dowodzącej królowej Visenyi na Smoczej Skale, wraz z jej synem Jaehaerysem i córką Alysanne, podczas gdy jej syn Viserys został wezwany na dwór, aby służyć jako giermek Maegora. Kiedy Visenya zmarła w 44 o.P., chaos, który nastąpił, dał jej możliwość ucieczki z Jaehaerysem i Alysanne. Ukradła także Mroczną Siostrę, miecz z valyriańskiej stali należący do Visenyi, z komnat zmarłej Królowej Wdowy.

Alyssa ukryła dzieci i powszechnie sądzono, że przekroczyli wąskie morze, prawdopodobnie udając się do Tyrosh lub Volantis. Ucieczka Alyssy doprowadziła do śmierci jej najstarszego żyjącego syna, Viserysa, który był torturowany przez królową Tyannę przez dziewięć dni do jego śmierci. Jego ciało pozostawiono na dziedzińcu Czerwonej Twierdzy, tak jak Maegor miał nadzieję, że Alyssa wróci, by je odebrać. Nie wróciła jednak, a Viserys został ostatecznie poddany kremacji. W 47 o.P. ser Theo Bolling, który walczył dla króla Maegora, został aresztowany przez Gwardię Królewską. Został oskarżony o spiskowanie z Alyssą w celu zamordowania Maegora i umieszczenia jej syna Jaehaerysa na tronie.

Do 48 o.P. Alyssa i jej dzieci przybyły do Końca Burzy. Lord Rogar Baratheon, pierwszy, który udzielił poparcia księciu, ogłosił Jaehaerysa prawowitym królem Siedmiu Królestw. Alyssa stała obok syna, gdy przysiągł, że skończy panowanie Maegora. Dziewięć dni po tajemniczej śmierci Maegora Jaehaerys powrócił ze swoim rodzeństwem do Królewskiej Przystani, aby przejąć tron; Alyssa przybyła dwa tygodnie później z lordem Rogarem i dużą armią.

Rządy Jaehaerysa Edytuj

Alyssa służyła swojemu synowi Jaehaerysowi I Targaryenowi jako Królowa Regentka podczas jego młodości. Alyssa żałowała, że ​​więźniowie w lochach Czerwonej Twierdzy nie zostali straceni za to, że popierali króla Maegora I Targaryena. Jaehaerys ogłosił jednak, że wszyscy zwolennicy Maegora otrzymają wybaczenie, a Alyssa odmówiła działania wbrew jego słowom, ponieważ sprawiłoby to, że wyglądałby na niezdecydowanego chłopca, który jeszcze nie dorósł do podejmowania decyzji. Jaehaerys zrobił jednak wyjątek dla swojej matki, zabijając wodza, strażników i spowiedników, którzy brali udział w torturowaniu syna Alyssy, Viserysa. Alyssa została następnie obdarowana głowami i rękami.

Później tego samego roku Alyssa towarzyszyła ocalałym dzieciom na Starym Mieście, gdzie Jaehaerys z powodzeniem pogodził Żelazny Tron i Wiarę. Według arcymaestera Gyldayna podczas panowania Jaehaerysa powszechnie wierzono, że podczas wizyty w Starym Mieście Aerea i Rhaella Targaryen zamieniły się rolami, ponieważ były bliźniaczymi córkami królowej Rhaeny i księcia Aegona Targaryena. Gyldayn sugeruje, że Rhaena lub Alyssa mogły to zrobić.

Kiedy jej córka Rhaena poślubiła Androwa Farmana na Pięknej Wyspie, nie informując ani nie zapraszając matki, Alyssa była rozgniewana. To był początek rozłamu, który zaczął się powoli rozwijać między nimi. Później tego samego roku Alyssa wyszła za mąż za Lorda Rogara Baratheona, Namiestnika Króla. Ich ślub stał się znany jako Złoty Ślub. Zgodnie z sugestią Alyssy po ślubie rozpoczęła się Wojna o Białe Płaszcze, konkurs, którego zwycięzcy otrzymali miejsca w Gwardii Królewskiej.

Następnie Alyssa i mała rada zaczęły debatować o narzeczonej Jaehaerysa. Jaehaerysowi nie pozwolono uczestniczyć w tych rozmowach, ponieważ Alyssa wiedziała, że ​​wybierze swoją młodszą siostrę Alysanne, a Alyssa chciała uniknąć powstania podobnego do tego, które nastąpiło po ślubie jej najstarszej dwójki dzieci, Rhaeny i Aegona. Alyssa odrzuciła także pomysł ślubu Jaehaerysa z obcokrajowcem. Po tym, jak Jaehaerys i Alysanne uciekli na Smoczą Skałę, gdzie potajemnie się pobrali, Alyssa i Rogar udali się za nimi. Kiedy Gwardia Królewska Rogara i Jaehaerysa mieli już skorzystać z mieczy, Alyssa oświadczyła, że ​​odejdą w pokoju, i wróciła wraz z mężem i jego ludźmi do Królewskiej Przystani.

Alyssa miała nadzieję, że Jaehaerys i Alysanne przybędą do Królewskiej Przystani, aby świętować początek 50 o.P.. Kiedy tego nie zrobili, Alyssa ponownie planowała podróż na Smoczą Skałę, aby mogła błagać Jaehaerysa i Alysanne o powrót do domu. Jednak jej mąż nie mógł jechać, a Alyssa została w Czerwonej Twierdzy. Zamiast tego wysłała kobiety w oczekiwaniu na Smoczą Skałę, rzekomo w celu domostwa Alysanne, ale tak naprawdę, aby spróbować przekonać ją, by wycofała małżeństwo. Jednak Alysanne oczarowała ich wszystkich i zyskała ich pełną lojalność. Gdy jej plan się nie powiódł, a wieść o małżeństwie króla rozprzestrzeniła się po całym królestwie, Alyssa poinformowała małą radę, że muszą zaakceptować małżeństwo. Jednak Rogar ze złością ogłosił, że jest słaba, i zasugerował odsunięcie Jaehaerysa na koronę księżniczki Aerei, najstarszej córki i spadkobiercy zmarłego księcia Aegona. W związku z tą sugestią Alyssa pozbawiła Rogara miejsca w Małej Radzie, co wstrząsnęło ostatnim uczuciem, jakim pałał do niej Rogar.

Alyssa poinformowała Jaehaerysa przez kruka o niektórych wydarzeniach i wyznaczyła swojego brata, lorda Daemona Velaryona, na nowego królewskiego namiestnika, a następnie wycofała się z rządzenia królestwem przez resztę młodości Jaehaerysa. Dwudziestego dnia dziewiątego księżyca 50 o.P. Jaehaerys skończył szesnaście lat i wrócił do Królewskiej Przystani, gdzie Alyssa pogodziła się ze swoim synem. Jaehaerys wezwał Rogara z powrotem na dwór i poinstruował go, by był honorowym mężem Alyssy. Pojednani, Alyssa i Rogar wrócili razem do Końca Burzy. Wrócili do miasta, kiedy Jaehaerys i Alysanne wzięli ślub po raz drugi.

Ku zaskoczeniu wszystkich, Alyssa zaszła w ciążę w 51 o.P.. Podczas gdy Rogar porzucił niewierność, by stanąć przy Alyssie podczas ciąży, ciesząc się z perspektywy zostania ojcem, Alyssa obawiała się, że ta ciąża skończy się podobnie jak poprzednia. Jednak na początku 52 o.P. Alyssa urodziła zdrowego syna, Boremunda Baratheona, chociaż nigdy tak naprawdę nie wyzdrowiała po porodzie.

Śmierć Edytuj

W 54 o.P. Alyssa zaszła ponownie w ciążę. Zaczęła rodzić miesiąc wcześniej, przez co znajdowała się na skraju śmierci. Kiedy król Jaehaerys I Targaryen i królowa Alysanne Targaryen przybyli na Końca Burzy, by stanąć przy matce, zastali męża Alyssy, lorda Rogara Baratheona, pijanego i nie chcącego wchodzić do sypialni swojej żony. Według Maestera Kyrie tylko słodki sen dał Alyssie trochę wytchnienia od bólu; Poinformował króla i królową, że Alyssa umiera, i że nic więcej nie może zrobić, aby ją uratować. Była jednak szansa, że ​​uda mu się uratować jej dziecko, choć musiałby to zrobić, żeby otworzyć Alyssę. Jaehaerys zmusił Rogara do wejścia i dał mu wybór. Nie mogąc spojrzeć na swoją żonę, Rogar został tylko na tyle długo, by kazać maesterowi uratować dziecko.

Gdy Maester Kyrie otworzył Alyssę, by uratować dziecko, Alysanne pozostała przy boku, trzymając ją za rękę. Wiele osób twierdzi, że Alyssa obudziła się przed rozpoczęciem operacji i zgodziła się na plan. Inne osoby twierdzą jednak, że nigdy się nie obudziła. Operacja Maestera Kyrie zakończyła się powodzeniem, a po jej śmierci Alyssa urodziła córkę, Jocelyn Baratheon.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.