FANDOM


Lady Alys Karstark – członkini rodu Karstark, czwarte dziecko i jedyna córka lorda Karholdu Rickarda Karstarka, młodsza siostra Harriona, Torrhena i Eddarda Karstarków, daleka kuzynka Starków. Po śmierci ojca i dwóch braci spadkobierczyni Karholdu, żona magnara z Thennu Sigorna i członkini nowego rodu Thenn.

Charakter i wygląd Edytuj

Alys ma typowe cechy wyglądu odpowiednie z ludzi z Północy, oraz cechy podobne zarówno do Karstarków jak i Starków.

Alys ma piętnaście lat, długie brązowe włosy, które zaplata w warkocz i niebieskoszare oczy, pociągłą twarz, szpiczasty podbródek i małe uszy. Jest wysoka i chuda, według jej dalekiego kuzyna, Jona Snowa, bardzo przypomina jego siostrę, Aryę Stark, zarówno wyglądem, jak i charakterem.

Alys jest zadziorna, pewna siebie, a także odważna (czego dowodem jest choćby ucieczka na Mur). W czasie przebywania na Murze, można zauważyć, że lubi drażnić Jona, choć wydaje się bardzo lubić lorda dowódce. Alys jest inteligenta oraz sprytna, doskonale umie dostosować się do zmieniających się sytuacji. Po za tym doskonale zdaje sobie sprawę z wielu roszad i spisków oraz ich konsekwencji, co sprawia że jest jedną z niewielu osób które dobrze rozumieją zasady gry o tron. Karstarkówka jest również prawdziwą potomkinią Pierwszych Ludzi, dumna i nieustępliwa, przy tym uparta ale i również honorowa. Po uratowaniu życia przed Snowa Alys zapewnia że wesprze go najlepiej jak będzie mogła twierdząc że Karhold zawsze pamięta.

Historia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Urodziła się i wychowała w Karholdzie jako czwarte dziecko i jedyna córka lorda Rickarda Karstarka w 284 o.P.. Miała trzech starszych braci Harriona, Torrhen i Eddarda. Prawdopodobnie otrzymała imię na cześć swej dalekiej krewnej, lady Alys Karstark, która poślubiła lorda Wintrfell Brandon Stark.

W wieku sześciu lat jej ojciec zabrał ją do Winterfell, aby przedstawić ją swemu dalekiemu kuzynowi i suzerenowi, lordowi Eddardowi Starkowi. Alys i najstarszy syn Eddarda Robb byli mniej więcej w tym samym wieku, więc lord Rickard miał nadzieje na zaręczyny swej córki. W czasie uczty tańczyła z Robbem, którego uznała za uprzejmego oraz z jego przyrodnim bratem, Jonem Snow, którego uznała za naburmuszonego i ponurego, jednak z planów mariażu z Winterfell nic nie wyszło, więc jej ojciec zaczął szukać jej innego męża.

Została zaręczona z synem lorda Halysa Hornwooda, Daryn Hornwoodem, czekali jednak ze ślubem, aż dziewczyna dojrzeje.

Wojna Pięciu Królów Edytuj

Gdy lord Eddard został uwięziony przez Lannisterów, a jego syn zebrał swych ludzi, by go uwolnić, lord Karholdu z synami ruszył na wojnę, pozostawiając Alys w Karholdzie pod opieką stryja ojca Arnolfa Karstarka, który został mianowany kasztelanem zamku. Chociaż Alys prosiła, aby w zamku został jeden z jej braci, ponieważ nie ufała Arnolfowi i jego synom, to żaden z jej braci jej nie posłuchał, gdyż każdy pragną zakosztować południa oraz chwały wojennej.

Po bitwie w Szepczącym Lesie do Alys doszła wiadomość, że dwaj jej bracia oraz narzeczony zginęli w walce, a Harrion został wzięty to niewoli, co czyniło ją spadkobierczynią Karhlodu. Rickard jednak obiecał córce znaleźć jej nowego męża wśród południowych lordów. Rozgoryczenie lorda Karstarka po stracie synów i ucieczce ich zabójcy, Jaimego Lannister, było tak wielkie, że wyznaczył sowitą nagrodę oraz rękę swej córki dla tego, kto przyniesie mu głowę Lannistera. Jednak kiedy i to zawiodło, lord Karstark zabił więzionych w Riverrun nieletnich więźniów z rodu Lannisterów. Przez swoją zbrodnię został ścięty przez króla Robba.

Ucieczka na Mur Edytuj

Alys Karstark

Alys Karstark

Po klęsce króla Robba, Alys, jako że jej bracia byli martwi, a najstarszy w niewoli, została dziedziczką Karholdu. Stryj jej ojca pragnął jednak zamku i ziemi dla siebie, dlatego potajemnie zawarł układ z Boltonami. Ci gwarantowali mu ułaskawienie i złoto oraz prawa do zamku. W zamian za to Arnolf miał wprowadzić armię Stannisa Baratheona w pułapkę. Arnolf miał też nadzieje, że dzięki temu rozwścieczy Żelazny Tron, który uśmiercił Harriona. W takim przypadku jego siostra stałaby się panią Karhlodu. Zorganizował ślub Alys i swego pięćdziesięcioletniego owdowiałego (dwukrotnie) najstarszego syna Cregana Karstarka. Przerażona Alys nie chciała jednak za niego wychodzić, tym bardziej, że poznała plany Arnolfa i wiedziała, że kiedy urodzi Creganowi dziecko, zostanie zabita. Nie mając już żadnych bliskich, a obawiając się Stannisa, postanowiła się zwrócić do ostatniego swego krewnego, dalekiego kuzyna Jona Snowa, teraz zaś Lorda Dowódcy Nocnej Straży.

Po szaleńczej ucieczce i pościgu przez Cregana, wygłodzona i wymęczona Alys dotarła do Czarnego Zamku, gdzie poprosiła lorda Snowa o pomoc. Ujawniła mu też plany Arnolfa i padając przed nim na kolana, zaklinając na więzy krwi, które ich łączą i pamięć ojca Snowa, błaga go o pomoc. Chociaż Nocna Straż jest neutralna, Jon jednak zadeklarował jej swą pomoc i opiekę, dając jej prawo gościnności.

Małżeństwo z Sigornem Edytuj

Kiedy na mur przybył Cregan Karstark ze swymi ludźmi, Jon wyjechał mu na spotkanie i wziął go do niewoli. Aby zabezpieczyć prawa Alys do Karholdu i uniemożliwić jej kuzynowi starania o jej rękę, zaaranżował małżeństwo pomiędzy Alys a magnarem Thennu Sigornem. W czasie ślubu w Czarnym Zamku Jon prowadził Alys do ołtarza, gdzie Melisandre udzieliła ślubu. Jej ślub z Sigornem stworzył nowy dom szlachecki – ród Thenn. Ponieważ Alys była dziedziczką swego brata Harriona, w przypadku jego śmierci, Karhold przejdzie w ręce Alys i jej męża. Już przed ślubem część zbrojnych Cregana przysięgło wierność Alys, a jej mąż wniósł jej w posagu 200 wojowników Thennu. Podczas uczty weselnej Alys rozmawiała z Jonem, któremu wyrzuca, że nie chce z nim tańczyć i się z nim drażni. Gdy Snow poprosił ją o pomoc dla Straży, Alys zobowiązała się wysłać ludzi na Mur a także w miarę możliwości zapasy, mówiąc mu „Karhold pamięta”, tym bardziej, że spodziewała się, iż Karhold otworzy jej bramy. W trakcie uczty wzięła swego męża do tańca. Jeszcze na Murze, z 6 ludzi, którzy przybyli z Creganem pojmać Alys, dwóch z nich przysięgło wierność nowej dziedziczce Karholdu. Alys była pewna, że Karhold otworzy przed nią bramą bez walki, gdyż garnizon zamku pozostawał jej wierny.

Obecnie Alys prawdopodobnie ruszyła razem z mężem do Karholdu aby odzyskać władzę nad zamkiem.

Relacje Edytuj

Z rodziną Edytuj

Alys z pewnością była w dobrych stosunkach przynajmniej z większością rodziny, jednak nie lubiła i nie ufała swoim kuzynom. Obawy te okazały się słuszne, gdyż jej najstarszy kuzyn, Cregan, chciał się z nią ożenić. Alys podejrzewała, że kiedy urodzi mu dziecko, zostanie zabita. Na pewno więc nie darzyła swoich kuzynów miłością. Pomimo że była mocno związana z braćmi i prawdopodobnie z ojcem, nie przeszkodziło jej to w szukaniu pomocy u brata zabójcy ojca.

Ze Starkami i Jonem Snowem Edytuj

Alys darzyła szacunkiem swoich starszych kuzynów z rodu Stark. Szanowało Starków i lorda Eddarda. Całą rodzinę Starków poznała w 290 lub 291 o.P. w czasie wizyty w Winterfell. Jej ojciec zamierzał wydać ją wtedy za mąż za najstarszego syna Neda, Robba Starka. Poznała go oraz jego przyrodniego brata Jona Snowa. Tańczyła potem na uczcie z Robbem i Jonem. Zapałała wtedy sympatią do Robba, którego uznała za uprzejmego, tańczyła również z Jonem, jednak uznała, że jest on zbyt ponory. Po około 10 latach znów spotkała Snowa, tym razem była w potrzebie, ścigana i zagrożona, błagając swego kuzyna o pomoc. Nie zawiodła się na nim, ponieważ Snow udzielił jej schronienia i pomocy oraz uwięził jej kuzyna Cregana, który ją ścigał. Co więcej, to Snow wpadł na pomysł małżeństwa i zabezpieczył jej prawa do dziedzictwa ojca, nawet zaprowadził ją na ślubny kobierzec, zastępując w tej roli ojca. Za to z cała powiewnością była bardzo wdzięczna Jonowi, z jej zachowania na weselu można przypuszczać, że się ze sobą zaprzyjaźnili.

Cytaty Alys Edytuj

Jesteś moją jedyną nadzieją lordzie Snow, zaklinam cię, uratuj mnie, na pamięć twojego ojca
— Alys do Jona Snowa
Karhol pamięta
— Alys do Jona Snowa


Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.