FANDOM


Serial wspomniany Ślio wspomniany Wr występuje Wm wspomniany Tr wspomniany Sk wspomniany Nm wspomniany Tzs wspomniany

Książę Aerion Targaryen, zwany Aerionem Jasnym Płomieniem i Aerionem Potwornym – drugi syn króla Maekara I Targaryena.

Wygląd i osobowość Edytuj

W młodości Aerion był szczupły i przeciętnego wzrostu. Miał kręcone srebrnozłote włosy, ciemnofioletowe oczy i bladą skórę. Twarz Aeriona była władcza, z wysokim czołem, ostrymi kośćmi policzkowymi i prostym nosem. Często nosił ubranie jasne jak ogień, w kolorze czerwonym, żółtym i złotym[2].

Aerion był jednym z najwybitniejszych przykładów obłędu, który mógł dotknąć członków rodu Targaryen. Okrutny i arogancki, myślał, że jest smokiem w ludzkiej postaci[2][3]. Podobno praktykował też mroczne sztuki[4].

Aerion był pogardzany przez swojego młodszego brata Aegona. Aerion wrzucił kota Aegona do studni, chociaż twierdził, iż tego nie zrobił, ale jego młodszy brat wierzył, że Aerion jest zatwardziałym kłamcą. Pewnej nocy Aerion odwiedził swojego młodszego brata w jego komnatach i przyłożył nóż do jego genitaliów, żartując, że je utnie, czyniąc z Aegona dziewczynę, którą mógłby poślubić. Według Raymuna Fossowaya książę był uprzejmy i grzeczny przy swoim ojcu, ale jego prawdziwa natura ukazywała się przed innymi. Starszy brat Aeriona, Daeron, nazwał go potworem[2].

Biografia Edytuj

Aerion urodził się jako drugi syn księcia Maekara Targaryena i jego żony, lady Dyanny Dayne. Miał jednego starszego brata, Daerona, dwóch młodszych braci – Aemona i Aegona oraz dwie młodsze siostry – Daellę i Rhae[5].

Aerion posiadał złoto-srebrne smocze jajo[6].

Turniej na Łąkach Ashford Edytuj

W 209 o.P. Aerion udał się do Ashford na turniej na Łąkach Ashford, gdzie wziął ser Duncana Wysokiego za stajennego, nakazując mu odprowadzić swojego konia. Aerion miał rzucić wyzwanie na pojedynek swojemu kuzynowi, księciu Valarrowi, ale zamiast tego wyzwał ser Humfreya Hardynga. Książę Aegon Targaryen, giermek Duncana, chciał, aby Humfrey zabił Aeriona. Jasny Książę opuścił swoją kopię i wbił ją w konia przeciwnika, raniąc ser Humfreya w nogę i pozostawiając rumaka, by ten umarł z bólu, co Aegon uznał za zamierzone działanie[2].

Aerion łamie palce Tanselle

Aerion łamie palce Tanselle.

Aerion poczuł się obrażony prze marionetkowe przedstawienie pokazujące zabicie smoka, ponieważ sam się za niego uważał. Jasny Książę zaatakował lalkarzy, łamiąc palce dziewczynie o imieniu Tanselle i niszcząc marionetki. Ser Duncan Wysoki stanął w obronie dziewczyny i podniósł rękę na księcia, za co został później aresztowany. Po tym, jak książę Baelor Targaryen przypomniał wędrownemu rycerzowi, że może poprosić o próbę walki, Aerion zażądał próby siedmiu. Jasny Książę przekupił ser Steffona Fossowaya, jednego z czempionów Duncana, dając mu szansę na zostanie lordem, aby przeszedł na jego stronę. Po stronie Aeriona byli też: jego brat Daeron, jego ojciec, książę Maekar, a także trzech rycerzy z Gwardii KrólewskiejWillem Wylde, Donnel z Duskendale i Roland Crakehall. Wuj Aeriona, książę Baelor Złamana Włócznia, stanął w obronie Duncana[2].

Podczas walki, Aerion wbił swoją kopię w bok Duncana i wysadził go z siodła wraz z jutrzenką. Duncan odmówił poddania się i wykorzystał swoje umiejętności walki wręcz, nabyte w Zapchlonym Tyłku, by pokonać księcia. Wędrowny rycerz zmusił Aeriona, abyp powtórzył swoje poddanie się przed lordem Ashfordem, kończąc w ten sposób zakończenie dla pozostałych czempionów Dunka. Baelor zmarł jednak później przez rany odniesione w walce[2].

Po zakończeniu turnieju książę Maekar wysłał swojego syna do Lys[2].

Późniejsze życie Edytuj

Aerion przebywał w Lys przez kilka lat. Jest możliwe, że przez ten czas został ojcem kilkorga dzieci. Przez pewien czas na wygnaniu służył w Drugich Synach[7].

Aerion powrócił w pewnym momencie do Westeros i walczył w trzecim buncie Blackfyre’ów w 219 o.P. Dokonał wtedy czynów, które są „dobrze znane”. Po pojmaniu Aegora Riversa, Aerion i lord Brynden Rivers, królewski namiestnik, nalegali na króla Aerysa I, aby nakazał zabić dowódcę Złotej Kompanii, ale władca postanowił zamiast tego wysłać Bittersteela do Nocnej Straży[8].

Śmierć Aeriona Jasnego Płomienia

Aerion wypija dziki ogień.

Aerion poślubił swoją kuzynkę, Daenorę Targaryen[5]. Mieli razem jedno dziecko, syna złowróżbnie nazwanego Maegorem, urodzonego w 232 o.P.[4]. W tym samym roku, w którym urodził się jego syn, Aerion umarł krzycząc po wypiciu pucharu dzikiego ognia, wierząc, że przemieni go to w smoka[4][9]. Rok później zmarł król Maekar, a podczas Wielkiej Rady pominięto w linii sukcesji syna Aeriona, księcia Maegora, ponieważ obawiano się, że chłopiec odziedziczy okrucieństwo i obłęd swojego ojca[3][4].

Wydarzenia z serialu Edytuj

Sezon 3 Edytuj

Zwiedzając Wielki Sept Baelora w Królewskiej Przystani, król Joffrey Baratheon wskazuje Margaery Tyrell urnę zawierającą resztki Aeriona Jasnego Płomienia. Krótko wyjaśnia, kim był i w jaki sposób umarł[10].

Cytaty Edytuj

Aerion: Jak nie umiesz sobie radzie z końmi, to przynieś mi trochę wina i jeszcze dziewuchę jakąś sprowadź.
Duncan: Przepraszam, mój panie... ale służącym też nie jestem. Mam zaszczyt być rycerzem.
Aerion: Upada stan rycerski w naszych podłych czasach.

— Aerion i ser Duncan Wysoki[2].


Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 Rycerz Siedmiu Królestw”, „Wędrowny rycerz”.
  3. 3,0 3,1 Starcie królów”, rozdział 6, Jon I.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Maekar I.
  5. 5,0 5,1 Świat lodu i ognia”, dodatek: Drzewo genealogiczne Targaryenów.
  6. Rycerz Siedmiu Królestw”, „Tajemniczy rycerz”.
  7. Taniec ze smokami”, rozdział 66, Tyrion XII (IV).
  8. Świat lodu i ognia”, Królowie z dynastii Targaryenów: Aerys I.
  9. Nawałnica mieczy”, rozdział 54, Davos V (I).
  10. Gra o tron”, sezon 3, „A Teraz Jego Warta Dobiegła Końca”.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.