FANDOM


Serial występuje Got występuje Sk wspomniany Nm występuje Udw występuje Tzs występuje

Aemonmaester z Czarnego Zamku i jeden z najbliższych doradców dawnego lorda dowódcy Nocnej Straży Jeora Mormonta.

Urodził się jako Aemon Targaryen i jest ostatnim członkiem tego rodu w Westeros. Jest bratem pradziadka Daenerys Targaryen, która przebywa w Essos na wygnaniu i nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Pochodzenie Aemona zostało zapomniane przez większość ludzi i pozostał on przy życiu, wierny swoim ślubom jako maestera Nocnej Straży przez niezliczone dziesięciolecia.

Biografia Edytuj

Tło Edytuj

Aemon-Castle-Black

Aemon służył jako maester przez dziesięciolecia.

Aemon urodził się w królewskiej rodzinie Targaryenów, był synem Króla Maekara I. Nie był najstarszym synem ojca, więc postanowił dołączyć do zakonu maesterów. Aemon zrzekł się wszelkich praw do tronu wraz ze swoim ślubowaniem, podczas którego porzucił również swoje rodowe nazwisko.

Jednakże starsi bracia Aemona wkrótce zmarli i mimo jego poświęcenia życia zakonowi, wciąż istnieli ludzie, którzy uważali go za prawnego następcę tronu. Ten odmówił i przekazał prawa do korony swojemu młodszemu bratu, który stał się Królem Aegonem V. Później Aemon wstąpił do Nocnej Straży, by uwolnić się od wszelkich politycznych intryg i osób, które wciąż chciały postawić braci przeciwko sobie.

Wiele lat później koronę odziedziczył wnuk Aegona V, Aerys II zwany „Szalonym Królem”. Szybko popadający w szaleństwo król stał się później przyczyną Rebelii Roberta, podczas której wszyscy członkowie Domu Targaryen na Westeros zostali zabici. Po usłyszeniu o brutalnej śmierci swojej rodziny podczas buntu, Aemon wpadł w wielki smutek, który nigdy go nie opuścił[2].

W wieku około stu lat, Aemon uważany był za najstarszą osobę na kontynencie, mimo to wciąż pozostał wierny swoim ślubom, a jego umysł wciąż był jasny, jak na jego wiek. Służył jako maester w Czarnym Zamku przez wiele dziesięcioleci.[3]

Aemon długo żył, będąc niewidomym z powodu wieku. Nie jest znany dokładny czas, kiedy stał się niewidomy, ale sam twierdzi, że było to już za czasów Rebelii Roberta[2]. Jako człowiek nauki, zasmucony jest faktem, że nie może już więcej czytać, choć Czarny Zamek ma starożytną i dobrze wyposażoną bibliotekę, zawierającą tysiące książek[4]. Ponieważ jednym z obowiązków Aemona jest odbieranie i odpowiadanie na wiadomości przychodzące do zamku za pośrednictwem kruków-posłańców, maester musi polegać na innych osobach, które przeczytają mu odebrane listy[5].

Sezon 1 Edytuj

Po przybyciu Tyriona Lannistera do Czarnego Zamku, maester Aemon prosi go o przekazani wiadomości Królowej, by wysłała więcej ludzi do Nocnej Straży, z powodu zapotrzebowania na obrońców Muru. Omawiają oni nadchodzącą zimę, a starzec uświadamia karła, że będzie ona długa i straszliwa. Lord dowódca Mormont martwi się o pogłoskach, mówiących o powrocie Białych Wędrowców. Wysyła on Benjena Starka na zwiad[6].

Kiedy Jon Snow i inni nowi rekruci kończą swój pierwszy trening, maester Aemon rozdaje zadania nowym zarządcom. Jon ma zostać jednym z nich i służyć pod Jeorem Mormontem, co jest dla niego wielkim zawodem, gdyż miał nadzieję na zostanie zwiadowcą. Zarządcą Aemmona staje się Samwell Tarly, który ma pomagać mu w czytaniu listów i odpisywaniu na nie. Aemon mówi Jonowi, że złożył ślubowanie i powinien służyć Straży jakkolwiek musi. Sam uświadamia go też, że będąc zarządcą Lorda Dowódcy może pozwolić chłopakowi na otrzymanie wyższych stanowisk w zakonie[7]. Później odnalezione zostają dwa ciała zwiadowców, którzy wyruszyli z Benjenem. Lord dowódca chce, by maester Aemon je zbadał, jednak powracają one do życia i muszą zostać spalone[5].

Aemon 1x09

Aemon daje porady Jonowi.

Kiedy Jon dowiaduje się o uwięzieniu jego ojca, Eddarda Starka, jest rozdarty między lojalnością do Nocnej Straży, a miłością do rodziny. Maester Aemon przerywa chłopakowi przygotowania, kiedy ten chce uciec z zamku, i mówi mu, że rozumie jego problem i odkrywa przed nim, że jego prawdziwe nazwisko to Targaryen i że jest dawno zapomnianym wujem Szalonego Króla. Kiedy jego ród był mordowany podczas Rebelii, on został przy Murze i tylko słuchał o rzezi i kilku członków rodziny, którym udało się przeżyć i uciec – nie zrobił nic, gdyż po przystąpieniu do Straży, jego obowiązki i życie zostały pośród Braci, a nie z jego Domem. Starzec wyjaśnia, że była to trudna decyzja, ale musiał to zrobić, gdyż człowiek musi umieć żyć z konsekwencjami swoich wyborów[2]. Aemon pozostał w Czarnym Zamku podczas wielkiej wyprawy Lorda Dowódcy za mur[8].

Sezon 3 Edytuj

AemonDictatesALetterToSam

Aemon, Samwell Tarly i Goździk w Czarnym Zamku.

Maester Aemon wciąż jest w Czarnym Zamku, kiedy Samwell Tarly wraca wraz z Goździk po ucieczce z Twierdzy Crastera. Aemon przypomina chłopakowi, że poprzysiągł wierność Straży, sądząc, że jest on ojcem syna Goździk. Samwell poprawia go i mówi mu, że nie jest to jego dziecko, a Goździk to córka-żona Crastera. Aemon stwierdza, że za Murem jest zbyt niebezpiecznie i pozwala jej schronić się w Czarnym Zamku przez jakiś czas. Po rozwiązaniu tej sprawy, maester poleca Samowi sprawdzić, czy wszystkie kruki są nakarmione i dyktuje mu treść listu, który zostanie wysłany do wszystkich wielkich lordów Siedmiu Królestw, z prośbą o pomoc z zagrożeniem, jakim są Inni[9].

Sezon 4 Edytuj

Aemon part of jon s judging

Aemon, Allister i Janos podczas osądzania Jona.

Maester Aemon jest jednym z pięciu czarnych braci, którzy mają osądzić Jona Snow za jego działania podczas pobytu z dzikimi. Chłopak nie ukrywa żadnych ze swoich postępów, nawet morderstwa Qhorina Półrękiego oraz romansu z Ygritte. Ser Alliser Thorne, pełniący obowiązki Dowódcy Nocnej Straży oraz przybyły niedawno Janos Slynt uważają, że Jon powinien zostać ścięty za złamanie swoich ślubów, ale Aemon stawia się za nim, twierdząc, że Jon tylko słuchał rozkazów Qhorina i nie jest pierwszym, który złamał przysięgę wierności. Ser Allister wskazuje, że chłopak dosłownie spał z wrogiem. Jon natomiast dzieli się z nimi wszystkimi informacjami, które usłyszał pośród wolnych ludzi, takich jak strategia ataku Mance Raydera na Mur z południa i północy oraz mówi, że mogą oni go albo puścić wolno, albo zabić. Aemon twierdzi, że nie mają zamiaru go zabijać. Allister zarzuca starcowi to uchylenie, ale maester odpowiada, że wie kiedy ktoś kłamie, a kiedy mówi prawdę. Zapytany, jak on to robi, odpowiada że wychował się w Królewskiej Przystani[10].

Maester Aemon jest obecny, kiedy Olly przynosi wieści o masakrze w jego wiosce. Wielu czarnych braci chce się zemścić, ale maester przypomina wszystkim, że w Czarnym Zamku jest jedynie nieco ponad setka ludzi (w tym on sam). Twierdzi, że obrona zamku jest najważniejszym obowiązkiem i nie mogę oni stracić ani jednego człowieka. Jon Snow zgadza się, przypominając im, że zna strategię dzikich i że „próbują” oni wybawić z zamku tak dużo ludzi, jak tylko będą mogli, by osłabić go na atak nadchodzący z północy[11].

Aemon in library

Aemon i Sam w bibliotece.

W przeddzień ataku Mance Raydera, maester Aemon spotyka Sama w bibliotece Czarnego Zamku. Starzec wskazuje na ironię starego wieku – biblioteka ta jest wyposażona w tysiące książek, ale jego niewidome oczy nie mogą ich więcej czytać. Później rozmawiają oni o propagandzie wokół dzikich, po czym przechodzą do tematu uczuć Sama do Gilly. Aemon dzieli się z Samem tą samą radą, którą udzielił Jonowi, mówiąc że miłość przynosi śmierć obowiązkom. Aemon wskazuje na to, że mógł zostać Królem Siedmiu Królestw, jeśli tylko złamałby swoją przysięgę. Wspomina także, że jako książę był rozchwytywany przez wiele wspaniałych kobiet, ale tylko jedna z nich go ujęła. Aemon zarzuca także Samwellowi, że nie zdaje on sobie sprawy z tego, że starsi ludzie też kiedyś byli młodzi. Twierdzi, że wizje tej kobiety są wyraźniejsze i prawdziwsze niż sam stojący przed nim chłopak (ze względu na to, że nigdy go nie widział), a później kończy temat, mówiąc że oboje powinni skupić się na swojej pracy[4].

Aemon speech

Aemon wygłaszający przemówienie przed spaleniem martwych.

Po pojawieniu się Stannisa Baratheona, Maester Aemon wygłasza przemówienie, chwalące czarnych braci, którzy oddali swe życia, broniąc Czarnego Zamku. Podczas rozmowy z Jonem, Tormund pyta go, czemu zostały mu podane środki lecznicze i opatrunki, a Jon mówi mu, że obowiązkami Aemona jako maestera jest pomoc wszystkim rannym, niezależenie od przynależności[12].

Sezon 5 Edytuj

Maester Aemon przewodniczył wyborowi 998. Lorda Dowódcy Nocnej Straży. Kiedy wszystkie głosy zostają podliczone, okazuje się, że Jon Snow i Ser Alliser Thorne mają po tyle samo głosów. Jednakże, Aemon także może zagłosować i jego wybór trafia na Jona[13].

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki

Drzewo genealogiczne Edytuj

Szablon:FT/Targaryen

Przypisy Edytuj


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.