FANDOM


Świat realny

Łupy wojenne (ang. The Spoils of War) – czwarty odcinek siódmego sezonu serialu „Gra o tron”. Jego premiera na antenie HBO miała miejsce 6 sierpnia 2017 roku w Stanach Zjednoczonych i 7 sierpnia 2017 roku w Polsce.

Opis Edytuj

Got-s7e4

Przewóz złota do stolicy.

Niedaleko Wysogrodu, Jaime Lannister kieruje przewozem łupów z bitwy. Zabiera duży wór złota z jednego z wozów i daje pieniądze Bronnowi. Rycerz nie jest jednak zadowolony, ponieważ już dawno temu obiecano mu również zamek. Zapytany, czy odda Wysogród, Jaime odpowiada, że jeśli tam zamieszka, Matka Smoków na pewno wróci odebrać zamek jej sojuszników. Obiecuje mu, że po wojnie będzie mógł sobie wybrać dowolną twierdzę i się do niej przenieść. Następnie odsyła Bronna z Randyllem i Dickonem Tarly, by kierowali zbiorem pożywienia z Reach.

W Królewskiej Przystani, królowa Cersei rozmawia z Tycho Nestorisem z Żelaznego Banku o przyszłości tej wojny. Przedstawiciel banku cieszy się, że Żelazny Tron w końcu spłaci swoje potężne długi. Następnie komplementuje królową, że jest równie przebiegła jak jej ojciec, Tywin. Teraz, zabezpieczywszy swój pakt z Żelaznym Bankiem, Cersei chce przyjąć kolejną pożyczkę, dzięki której jeszcze bardziej powiększy swoją armię. Myśli o wynajęciu najemników z Essos. Mówi, że Qyburn podjął kroki, by zatrudnić Złotą Kompanię, najlepszych z najlepszych.

W Winterfell, Littlefinger przybywa do komnaty Brana. Ma nadzieję wykorzystać napiętą sytuację między Starkami, królem Jonem oraz ich poddanymi. Wręcza mu sztylet z valyriańskiej stali, którym niegdyś miał zostać zabity. Tłumaczy chłopakowi, że żyje dzięki interwencji swojej matki. Następnie dodaje, że z miłości do matki Brana, ma teraz zamiar chronić jej dzieci. Bran, całkowicie odcięty od rzeczywistości oraz emocji, pyta jedynie, do kogo należał sztylet. Baelish stwierdza, że to samo pytanie rozpoczęło Wojnę Pięciu Królów. Następnie słusznie zauważa, że Bran musiał przebrnąć przez chaos, by z powrotem znaleźć się w domu. Chłopak odpowiada mu jedynie, że „chaos jest drabiną”, a Littlefingerowi rzednie mina. Powiedział to lata temu do Varysa, kiedy byli samotni w sali tronowej w Czerwonej Twierdzy. Rozmowę przerywa im wejście Meery Reed.

Po wyjściu Baelisha, Meera zauważa wózek, na którym siedzi i porusza się teraz Bran. Maester Wolkan go zbudował. Następnie dziewczyna mówi, że przyszła się pożegnać. Musi wracać do ojca na Przesmyk. Pozbawiony emocji Bran dziękuje jej za pomoc. Dziewczyna denerwuje się, że Jojen, Hodor i Lato zginęli za Brana, a jedyna co ma jej do powiedzenia, to podziękowanie. Chłopak wyjaśnia, że jest teraz trójoką wroną, chociaż pamięta jeszcze, jak to było być Branem Starkiem, jak i tysiące innych istnień w ciągu tysięcy lat. Przerażona Meera stwierdza, że Bran umarł w tamtej jaskini, po czym odchodzi.

Tymczasem Arya również powraca do Winterfell. Opuściła Północ razem z ojcem i siostrą oraz została sama po egzekucji Eddarda. Zostaje jednak zatrzymana u bram, gdzie strażnicy nie chcą jej zaufać. Tam dowiaduje się, że maester Luwin i Rodrik Cassel nie żyją, a Jon jest poza zamkiem. Po krótkiej dyskusji zostaje wpuszczona na dziedziniec, lecz ma poczekać na przybycie Lady Stark, Sansy. Kiedy tylko mężczyźni się odwracają, Arya znika. Po zgłoszeniu, Sansa od razu wie, gdzie jest jej siostra.

Sansa Arya TSOW

Sansa i Arya przy grobie ojca.

Udaje się do krypt pod Winterfell, gdzie Arya obserwuje rzeźbę na grobie ich ojca. Siostry przytulają się i przez chwilę nie wiedzą, co powiedzieć. Arya zauważa, że Jon zostawił Winterfell w rękach siostry. Sansa stwierdza, że Jon ucieszy się z powrotu Aryi, z którą miał głębokie więzi przed opuszczeniem domu. Arya pyta, czy to prawda, że Sansa zabiła Joffreya. Sama chciała to zrobić, ponieważ król znajdował się na liście osób, które chciała zabić. Sansa śmieje się, nie wiedząc, jak zareagować na to, co powiedziała właśnie jej młodsza siostrzyczka. Następnie informuje Aryę, że Bran także wrócił do domu. Arya uśmiecha się, ale brak reakcji ze strony Sansy mówi jej, że coś jest nie tak.

W gaju pod czardrzewem Arya wita Brana. Chłopak nie jest zaskoczony widokiem żywej siostry. Widział ją w karczmie, lecz myślał, że ruszy do Królewskiej Przystani. Sansa wyjaśnia, że Bran ma teraz wizje, a następnie pyta, po co Arya miałaby ruszyć do stolicy, po czym brat odpowiada, że Cersei Lannister jest na jej liście. Zaniepokojona Sansa pyta zadziwioną Aryę kto jeszcze znajduje się na jej liście, a ta odpowiada, że większość z nich już nie żyje. Następnie rodzeństwo porusza temat valyriańskiego sztyletu od Littlefingera. Bran stwierdza, że zabójcę musiał nasłać ktoś, kogo stać na takie ostrze (zapewne wiedząc już, kto to był). Sansa mówi, że nie ufa Baelishowi i dodaje, że pewnie oczekuje czegoś w zamian. Chłopak postanawia oddać broń Aryi, która znajdzie dla niego użytek.

Arya and Bran Wheelchair

Arya przytula Brana.

Sansa, Arya i Bran, ostatni żyjący Starkowie, powracają do zamku. Brienne i Podrick Payne obserwują ich z daleka. Giermek chwali kobietę za to, że w końcu wypełniła swe zadanie i obietnicę złożoną Catelyn Stark. Jej córki są bezpieczne w domu. Mówi, że lady Stark byłaby z niej dumna, chociaż Brienne stwierdza, że nie zrobiła nic wielkiego.

704 - Cave Drawings

Malunki dzieci lasu.

Na Smoczej Skale, Daenerys i Missandei wychodzą na plażę, do Jona Snowa. Missandei martwi się o Szarego Robaka, który nie odzywał się od wypłynięcia do Casterly Rock. Następnie Jon prowadzi Daenerys do złoża smoczego szkła, ponieważ chce jej coś pokazać, zanim zaczną. Kopalnia jest niezwykle stara i wielka, lecz nie dlatego Jon zabrał tutaj Matkę Smoków. Z właściwej kopalni zabiera ją dalej, do jaskini, gdzie na ścianie zostały namalowane wizerunki dzieci lasu i Pierwszych Ludzi. Daenerys jest zachwycona tym, że stoi w miejscu, gdzie tysiące lat temu mieszkały dzieci lasu. Jon opowiada jej krótką historię i wyjaśnia, że dzieci i ludzie walczyli razem przeciwko wspólnemu przeciwnikowi. Następnie prowadzi ją nieco dalej, gdzie na ścianie widnieją wizerunki Białych Wędrowców. Widocznie będąca pod wrażeniem Daenerys obiecuje walczyć ramię w ramię z Jonem za Północ. „Jeśli zegniesz kolano”, dodaje.

Po wyjściu z kopalni, Daenerys i Jona witają Varys i Tyrion. Informują królową, że Nieskalani zdobyli Casterly Rock. Zadowolona Daenerys uważa, że to dobre wieści, jednak jej doradcy kontynuują, mówiąc o tym, co zaszło w Wysogrodzie, a Skała stała praktycznie pusta. Królowa wścieka się, wyrzucając z siebie to, że straciła już trzech wielkich sojuszników i jedyne co zdobyła, to puste zamczysko bez zaopatrzenia. Denerwuje się także na Tyriona, którego strategia kosztowała ich Dorne, Żelazne Wyspy i Reach. Oskarża go o używanie metod lekkich przeciwko Lannisterom, ponieważ jest to jego rodzina. Po krótkiej dyskusji Daenerys odrzuca propozycje swoich popleczników, po czym zwraca się z prośbą o radę do Jona. Ten mówi jej, że jeśli chce palić ludzi i topić miasta, nie będzie się niczym różnić od poprzednich władców jej dynastii.

Arya and Brienne Spar

Trening Aryi i Brienne.

Jakiś czas później, Brienne ćwiczy walkę na miecze z Podrickiem. Arya dawno nie trenowała i przerywa im, chcąc spróbować sił z kimś dobrym w walce. Z kobietą, która pokonała w walce Ogara. Tymczasem Sansa i Littlefinger obserwują całe zajście z balkonów. Początkowo Brienne atakuje ją lekko i powoli, jednak Arya szybko wygrywa kilka starć, które mogłyby zakończyć się śmiercią jej przeciwnika w normalnej walce. Brienne postanawia się już nie powstrzymywać i walczy bardziej poważnie. Udaje jej się wybić Igłę z dłoni Aryi, a następnie używa swojej siły, by kopnąć ją w pierś. Starkówna odlatuje do tyłu i przewraca się. Wszyscy obserwujący patrzą na nie z niepokojem. Arya jednak podnosi się, po czym dochodzi do ostatniego starcia, które kończy się remisem kobiet. Zadowolone uśmiechają się po walce i kończą krótką rozmową. Przerażona Sansa odchodzi, nie będąc pewną, co stało się z jej młodszą siostrą.

Theon Jon TSOW

Jon i Theon na Smoczej Skale.

Jon i Davos rozmawiają z Missandei, kiedy w tle widzą nadpływający statek Greyjoyów. Theon powrócił, chcąc poprosić Daenerys o pomoc w odbiciu jego siostry. Kompletnie nie spodziewał się jednak zobaczyć tutaj Jona Snowa. Ten chwyta go za gardło i przydusza, mówiąc, że z chęcią by go zabił za zdradzenie Robba Starka i mimowolne oddanie Winterfell Boltonom. Spytany gdzie jest Matka Smoków, Jon odpowiada Greyjoyowi, że dopiero co opuściła wyspę.

Tymczasem ostatnie wozy ze złotem trafiają do Królewskiej Przystani. Jaime nadzoruje teraz przewóz zboża. Wraz z Bronnem rozmawia z Randyllem Tarly oraz z jego synem. Dickon pierwszy raz walczył w armii i nie spodziewał się, jak okrutna jest wojna. Szczególnie odrzucał go zapach. Tymczasem Randyll chce pospieszyć mężczyzn z tyłu drogi, by nie zwlekali, lecz Jaime odmawia od użycia siły.

A Game of Thrones Battle, Season 7

Początek bitwy.

Nagle w tle słychać dźwięki przypominające burzę. Na horyzoncie pojawia się wielka armia dzikich dothrackich jeźdźców. Żołnierze Jaime'ego ustawiają się w rzędzie i przygotowują na kolejną bitwę, kiedy nad armią Daenerys przelatuje Drogon z samą królową na grzbiecie. Wywiązuje się z tego jeden z największych konfliktów ostatnich lat. Pierwszy z udziałem smoka od półtorej wieku. Armia Lannisterów zostaje dosłownie rozbita w pył. Aż do momentu w którym Bronn, po walce z jednym z dothraków, odsłania wóz ze skorpionem. Po jednym, nieudanym strzale udaje mu się trafić Drogona w ramię. Smok spada przez moment, lecz zatrzymuje się kilka metrów nad ziemią, po czym zionie ogniem w kierunku Bronna, który ucieka. Po wylądowaniu miażdży broń swoim ogonem.

Jaime Lance Charge TSOW

Szarża Jaime'ego.

W tym czasie, Jaime obserwuje straty i spopielałych ludzi. Jest przerażony. Kiedy zauważa Daenerys na ziemi. Królowa próbuje wyciągnąć pocisk skorpiona z kończyny swojego smoka. Sądząc, że może zakończyć wojnę tu i teraz Królobójca wyciąga kopię z ziemi i szarżuje na Matkę Smoków. Jest już niemal pewien zwycięstwa, kiedy Drogon osłania Daenerys swoją paszczą, która zaczyna świecić nadchodzącym z wnętrza płomieniem. W ostatniej chwili ratuje go Bronn, spychając rycerza z konia, po czym obaj lądują w wodzie. Jaime schodzi na dno w pełnej zbroi.

Obsada Edytuj

Gościnnie

Adnotacje Edytuj

Galeria Edytuj

Nawigacja Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.